Րաֆֆի Հովհաննիսյան. Շարժումը չի մարելու, մենք գնալու ենք դեպի հաղթանակ 02/22/2013   21:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօրվա հանրահավաքի ավարտին «Ժառանգության» առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը որոշ մանրամասներ ներկայացրեց ՀՀ գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ նախօրեին կայացած հանդիպումից, նաև նախանշեց առաջիկա անելիքները:
Ր.Հովհաննիսյանը, նախ, պարզաբանեց, թե ինչու գնաց գործող նախագահի մոտ. «Որովհետև ես բարդույթ չունեմ, սեփական հայրենիքում վախ չունեմ և պատրաստ եմ թե հարգանք մատուցել և հարգանքով հանդերձ պահանջել հայ ժողովրդի իրավունքը և Հայաստանի քաղաքացու հաղթանակի ճանաչումը»:
Հանդիպման կապակցությամբ նա, մասնավորապես, հայտնեց, որ իր բոլոր առաջարկներին` ճանաչել ՀՀ նախագահի փետրվարի 18-ի ընտրուններում ժողովրդի հաղթանակը, շամպայն խմելու փոխարեն նշանակել նոր ընտրություն Հայաստանի ապագայի համար, պատժել առաջին հերթին բոլոր ընտրակեղծարարներին` Հայաստանի օրենքի ողջ խստությամբ, անցում կատարել 100 տոկոս համամասնական ընտրակարգին և անցկացնել խորհդարանական նոր ընտրություններ, «որպեսզի ժողովուրդը գա մեծամասնության, և միասին խորհրդարանական պետության մեջ կազմենք մեծամասնություն և նոր ընտրությամբ իշխանությունը վերադարձնենք ժողովրդին», Սերժ Սարգսյանի պատասխանն եղել է «Ո’չ»:
«Ես իրենց այլևս ասելիք չունեմ: Իմ ասելիքը հետևյալն է. մեր զինվորները պետք է պահպանեն մեր սահմանը, այն հրամանատարը, ով զինվորին ուղղի հայ ժողովրդի դեմ, պետք է գործ ունենա թե իմ, թե ժողովրդի հետ: Այն ոստիկանը, որ նույնպես մեր հպարտությունն է, և  ծառայության մեջ է, ով չի ապահովում մեր ժողովրդի անվտանգությունը մեր նոր հանրապետության ստեղծման այս օրերին, և կշեղվի իր պարտականությունից, կիրականացնի անիրավ և անօրեն հրաման, նույնպես պատասխան է տալու»,-հայտարարեց Ր.Հովհաննիսյանը:
Ըստ նրա, քաղաքացին փետրվարի 18-ին իրեն վերգտավ: «Մենք այս առաջիկա ժամանակահատվածում տանելու ենք պայքարը հանդարտ, սահմանադրական, հետևողական»,-վստահեցրեց Ր.Հովհաննիսյանը` հավելելով, որ այս շարժումը չի մարելու. «Մենք գնալու ենք դեպի հաղթանակ»:
Նա նաև հայտարարեց առաջիկա քայլերի մասին. «Վաղը պիտի հաղթանակը տանենք Հանրապետության քաղաքներն ու գյուղերը»:  Ժամը 12-ից սկսած Ր.Հովհաննիսյանն իր կուսակիցների և համակիրների հետ կսկսի այցերը մարզեր: Կիրակի կվերադառնան Երևան և ժամը 15-ին կհավաքվեն Ազատության հրապարակում:

Р. Ованнисян: “Мы не пойдем на попятную. Мы пойдем к победе” 02/22/2013   22:14  |  Лента новостей
Под занавес сегодняшней встречи со своими сторонниками Р. Ованнисян представил кое-какие подробности встречи с президентом Армении Сержем Саргсяном и обозначил предстоящие шаги.
Р. Ованнисян пояснил, почему он посетил резиденцию президента Армении: “Потому что у меня нет комплексов, мне нечего бояться на Родине”, - заявил он, и готов при всем своем уважении требовать признания права армянского народа и его победы.
Он представил некоторые детали встречи с президентом и заявил, что на все его требования, как то: признать победу народа, вместо того, чтобы пить шампанское, назначить новые выборы во имя будущего Армении, наказать в первую очередь всех фальсификаторов по всей строгости закона, перейти на 100% пропорциональную избирательную систему и провести досрочные парламентские выборы, президент Серж Саргсян отвечал “нет”.
“Мне больше нечего им сказать. Вот, что я хочу сказать: наши солдаты должны защищать наши границы. Командир, который прикажет солдату применить силу против собственного народа, будет иметь дело и со мной, и с народом. Тот полицейский, который также является нашей гордостью, который несет службу, если не обеспечит безопасность наших граждан в эти дни создания новой республики, если попытается уклониться от своих обязанностей и приведет в исполнение противоправные и незаконные приказы, также будет держать ответ”,- заявил Р. Ованнисян.
“Гражданин Армении 18 февраля вновь себя обрел. В ближайшее время мы будем вести спокойную, конституционную и последовательную борьбу”, -заверил Р. Ованнисян и добавил, что они не пойдут на попятную и что это народное движение не угаснет .
Он рассказал о своих предстоящих планах и заявил, что “мы должны донести эту победу до городов и сел Армении”. Завтра в полдень Р. Ованнисян отправиться вместе со своими однопартийцами и сторонниками в города и области Армении. В воскресенье он планирует вернуться в Ереван и в 15.00 вновь собраться на Площади Свободы.
За выступлением Р. Ованнисяна последовало шествие, символизирующее распространение плодов “революции приветствия”.