Փիստորիուսի գործի քննությունը կղեկավարի երկրի լավագույն մասնագետը 02/22/2013 13:22 | Միջազգային լրահոս
Հարավաֆրիկյան հանրապետությունում հայտնի մոդել Ռիվա Սթինքամփի աղմկահարույց սպանության գործը վարող քննչական խմբի ղեկավարը փոխվել է: Դա կատարվեց այն բանից հետո, երբ հայտնի դարձավ, որ քննիչը` Հիլթոն Բոթան ինքն էլ կարող է դառնալ այդ քրեական գործում կասկածյալներից մեկը:
Երկրի ոստիկանության կոմիսար Մանգվաշի Ֆիեգան հայտարարել է, որ քննությունն այսուհետ կշարունակի գեներալ-լեյտենանտ Վինեշկումար Մունուն:
Ոստիկանությունը հաստատել է, որ Բոթան մեղադրվում է 7 մահափորձ կատարելու մեջ: Քննիչին փոխելու մասին հայտարարությունը հրապարակվել է դատի երրորդ օրը, երբ որոշվում էր Ռիվա Սթինքամփի սպանության մեջ մեղադրվող Օսկար Փիստորիուսի խափանման միջոցը:
Փիստորիուսը մեղադրվում է իր ընկերուհու՝ մոդել Ռիվա Սթինքամփի սպանության մեջ: Սակայն, նա`պարալիմպիական խաղերի 6-ակի չեմպիոնը, պնդում է, որ ընկերուհու վրա կրակել է սխալմամբ: Քննության ընթացքում Փիստորիուսը հայտարարել է, որ սիրում էր ընկերուհուն և կարծել է, որ կրակում է իր տուն մտած գողի վրա:
Ներկայացնելով քննչական խմբի նոր ղեկավարին` Հարավաֆրիկյան հանրապետության ոստիկանության կոմիսար Մանգվաշի Ֆիեգան նշել է, որ նա երկրի լավագույն մասնագետն է: Գեներալ-լեյտենանտ Վինեշկումար Մունուն ղեկավարում է երկրի քննչական ծառայությունը: Այս գործի շրջանակներում նա պետք է համագործակցի Գաուտենգ նահանգի ոստիկանության կոմիսարի հետ:
Իսկ ինչ վերաբերում է Բոթային, ապա, չնայած նրա դեմ հարուցված մեղադրանքին, նա կպահպանի իր պաշտոնը ոստիկանությունում: «Մենք մարդկանց լինչի չենք ենթարկում: Սպա Բոթան մնում է ծառայության մեջ»,- ասել է Ֆիեգան:
Հիլթոն Բոթան մասնակցել է երկու տարի առաջ հարբածների կողմից կազմակերպված հրաձգության միջադեպին: Այդ դեպքի ժամանակ նա և երկու ուրիշ ոստիկաններ ալկոհոլային խմիչքի ազդեցության տակ երթևեկել են պետական ավտոմեքենայով և կրակել ուղևորներ տեղափոխող միկրոավտոբուսի վրա: Այս գործով դատը նախատեսվում է անցկացնել մայիսին:

Делом Писториуса займется лучший следователь страны 02/22/2013 14:15 | Международные новости
Агентство Би-би-си сообщает, что в деле об убийстве модели Ривы Стинкамп заменен руководитель следственной группы, после того как стало известно, что до сих пор возглавлявший расследование Хилтон Бота сам оказался под подозрением.
Издание также пишет, что комиссар полиции ЮАР Мангваши Фиега объявила, что расследованием теперь будет заниматься генерал-лейтенант Винешкумар Муну.
Полиция подтвердила, что Бота обвиняется в семи покушениях на убийство. Заявление о замене следователя было сделано на третий день судебных слушаний по избранию меры пресечения для Оскара Писториуса.
По данным следствия, Писториус застрелил свою подругу в ванной комнате. Писториус утверждает, что стрелял в 29-летнюю Стинкамп по ошибке, приняв ее за грабителя.
Ранее в четверг стало известно, что Бота отстранен от ведения этого дела.
Представляя нового главу следственной группы, Фиега сообщила, что это лучший следователь в стране. Генерал-лейтенант Муну возглавляет детективную службу Южной Африки. В рамках расследования "дела Писториуса" он будет работать в паре с комиссаром полиции провинции Гаутенг.
Писториус утверждает, что любил свою девушку, и ему бы в голову не пришло ее убивать
Несмотря на отстранение от дела об убийстве Стинкамп и выдвинутые против него обвинения, Бота сохраняет свой пост в полиции ЮАР.
"Мы не линчуем людей... Офицер Бота остается в строю, он по-прежнему числится в штате полиции ЮАР и не отстранен от работы", - сказала Фиега. Она добавила, что не видит ничего такого, из-за чего ее ведомству следовало бы испытывать неловкость.
Предполагается, что детектив Хилтон Бота, которого в среду допрашивал в зале суда адвокат Писториуса, якобы два года назад открыл в пьяном виде стрельбу по людям.
Представитель полиции Невилл Малила сказал, что Бота и двое других офицеров должны предстать перед судом в мае.