Երևանի ավագանու ընտրություններին առաջադրումը կսկսվի մարտի 11-ից 02/21/2013 18:59 | Ընտրական իրավունք
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն այսօրվա միաձայն որոշմամբ հաստատեց Երևանի ավագանու մայիսի 5-ի ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման հիմնական միջոցառումների ժամանակացույցը:
Երևանի ավագանու ընտրությունն անցկացվում է համամասնական ընտրակարգով: Թեկնածուներ առաջադրելու իրավունք ունեն կուսակցությունները և կուսակցությունների դաշինքները:
Ըստ ժամանակացույցի, ավագանու ընտրություններին ընտրական ցուցակների գրանցման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը ԿԸՀ պետք է ներկայացվեն մարտի 11-ից մինչև մարտի 21-ի ժամը 18-ը:
Ընտրական ցուցակների գրանցումը կիրականացվի մարտի 21-ից մինչև մարտի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում:
Նախընտրական քարոզչությունը կիրականացվի ապրիլի 7-ից մինչև մայիսի 3-ը:
Մեկ այլ որոշմամբ ԿԸՀ-ն 2013 թ.-ի համար տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների քվեարկության օրեր սահմանեց մայիսի 26-ը, նոյեմբերի 17-ը և դեկտեմբերի 8-ը: Դրանք բոլորը կիրակի օրեր են:
Ինչպես նշեց ԿԸՀ քարտուղար Արմեն Սմբատյանը, որոշման համար հիմք է ընդունվել ԸՕ-ի պահանջը, ինչպես նաև մարզերում որոշ համայնքերի ղեկավարների և ավագանու անդամների լիազորությունների ավարտման ժամկետները:
Ըստ ԸՕ-ի, ՏԻՄ հերթական ընտրություններ, բացառությամբ Երևանի ավագանու ընտրությունների, կարող են անցկացվել տարին մինչև չորս անգամ, իսկ ընտրությունների քվեարկության օրերը յուրաքանչյուր տարվա համար սահմանում է ԿԸՀ-ն:

Выдвижение кандидатур на выборах в Совет старейшин Еревана стартует 11 марта 02/21/2013   20:03  |  Избирательное право
Центральная избирательная комиссия сегодня единогласным решением утвердила календарный план основных мероприятий по подготовке и проведению выборов в Совет старейшин Еревана, намеченных на 5 мая.
Выборы в Совет старейшин Еревана проводятся по пропорциональной системе. Право выдвижения кандидатов имеют партии и партийные блоки.
Согласно календарному плану, необходимые документы для регистрации избирательных списков партий и блоков партий, участвующих в выборах в Совет старейшин Еревана, нужно представить в ЦИК с 11 до 21 марта, до18.00 по ереванскому времени.
Регистрация избирательных списков пройдет с 21 до 31 марта.
Предвыборная кампания стартует с 7 апреля и продлится до 3 мая.
По другому решению ЦИК, 26 мая, 17 ноября и 8 декабря назначены днями голосования на выборах в органы местного самоуправления. Все указанные дни попадают на воскресенье.
Секретарь Центризбиркома Армении Армен Амбатян отметил, что за основание для такого решения были приняты требование Избирательного кодекса Армении и срок истечения полномочий руководителей некоторых общин и членов Совета старейшин.
Согласно ИК,  очередные выборы в органы местного самоуправления, за исключением выборов в Совет старейшин Еревана могут проводиться до 4 раз в год, а дни голосования на выборах устанавливает ЦИК.