Զինծառայողի քվեարկության գաղտնիության խախտման փաստով հարուցվել է քրգործ 02/21/2013   13:07  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայաստանի գլխավոր դատախազի տեղակալ, զինվորական դատախազ Գևորգ Կոստանյանի որոշմամբ՝ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154 հոդվածի խախտման հատկանիշներով՝ քվեարկության գաղտնիության խախտման դեպքի առթիվ։ Այդ մասին «Pastinfo.am»-ին հայտնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
ՀՀ նախագահի թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանի նախընտրական շտաբը լուսանկար էր տարածել, որտեղ երևում էր` ինչպես են հետևում քվեախցիկում զինծառայողի քվեարկությանը: ՊՆ-ն երեկ հայտարարեց, որ «չբացառելով զինծառայողների ուղղորդման հնարավորությունը, այնուամենայնիվ, ՀՀ ՊՆ-ն առաջակում է հայտնել, թե որ ընտրատեղամասում և երբ է արված լուսանկարը` միջադեպի մանրամասները ճշտելու և հնարավոր մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու նպատակով»:
«Ժառանգություն» կուսակցության մամլո խոսնակ Հովսեփ Խուրշուդյանը դրանից հետո պարզաբանեց, որ լուսանկարն արված է 29/13 տեղամասում, որը տեղակայված է Վանաձոր քաղաքի Տարոն 2 թաղամասի թիվ 30 մանկապարտեզում:

Военная прокуратура Армении возбудила уголовное дело по факту нарушения тайны голосования на выборах президента 02/21/2013   13:47  |  Актуальная тема
По решению заместителя генпрокурора Армении, военного прокурора Геворга Костаняна возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ст. 154 Уголовного кодекса РА по факту нарушения тайны голосования. Об этом «Pastinfo.am» сообщили в Генпрокуратуре РА.
Предвыборный штаб кандидата в президенты Раффи Ованнисяна распространил фотографию, на которой запечатлен кадр, где видно, как следят за действиями военнослужащего в кабине для голосования. Минобороны вчера заявило, что “не исключая вероятность ориентирования военнослужащего, тем не менее Минобороны предлагает информировать, когда и на каком избирательном участке отснята фотография с целью прояснения подробностей инцидента и привлечения потенциальных виновных к ответственности”.
Пресс-секретарь партии “Наследие” Овсеп Хуршудян пояснил, что фотография сделана на избирательном участке, расположенном в кв. Тарон 2, в г. Ванадзоре.