Հարկատուների նկատմամբ վարչական պատասխանատվության միջոցներ չեն կիրառվի 02/20/2013   12:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի մոտ տեղի է ունեցել աշխատանքային խորհրդակցություն` ՀՀ ֆինանսների նախարարության և ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի ղեկավարության մասնակցությամբ: Քննարկվել են 2013 թվականի հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտած «Եկամտային հարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի կիրառման հետ կապված որոշ հարցեր, մասնավորապես, օրենքի 13-րդ հոդվածի համաձայն հարկային գործակալները պարտավոր են յուրաքանչյուր ամսվա համար այդ ամսվան հաջորդող ամսվա 20-ից ոչ ուշ բացառապես էլեկտրոնային եղանակով հարկային մարմիններ ներկայացնել սահմանված ձևի եկամտային հարկի ամփոփ հաշվարկ:
Ինչպես «Pastinfo.am» -ին հայտնեցին ՀՀ կառավարության Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ նոր հաշվետվության տեսակի ավելացմամբ կտրուկ աճել է էլեկտրոնային հաշվետվություններ ներկայացնող հարկատուների թվաքանակը, ինչի արդյունքում ի հայտ են եկել ՀՀ ԿԱ ոստիկանության ՀՀ բնակչության պետական ռեգիստրի համակարգի և ՀՀ ՊԵԿ հարկային հաշվետվությունների ներկայացման էլեկտրոնային համակարգի միջև անխափան աշխատանքի հետ կապված տեխնիկական խնդիրներ, ՀՀ վարչապետը հանձնարարել է, որ հիմք ընդունելով Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքի 9-րդ հոդվածը, համակարգի տեխնիկական խնդիրների պատճառով հարկային մարմիններ ուշացումով ներկայացրած հարկատուների նկատմամբ չկիրառվեն վարչական պատասխանատվության միջոցներ:

“Опоздавшие” налогоплательщики могут спать спокойно. Им не грозит админ. ответственность из-за сбоя электронной системы 02/20/2013   14:38  |  Лента новостей
Премьер-министр Тигран Саргсян провел рабочее совещание с участием руководителей Комитета государственных доходов при Министерстве финансов РА и Правительстве Армении. На совещании обсуждались некоторые вопросы, касающиеся применения вступившего с 1 января в законную силу закона РА “О подоходном налоге”, в частности, согласно ст. 13 закона, налоговые агенты обязуются за каждый месяц не позднее 20-го числа следующего за этим месяцем месяца исключительно в электронном формате представить в налоговые органы сводный отчет о подоходном налоге по установленной форме.
Как сообщили «Pastinfo.am» в управлении информации и по связям с общественностью Правительства РА, учитывая то обстоятельство, что с увеличением вида новой отчетности резко выросло число налогоплательщиков, представляющих налоговые декларации в электронном виде, что привело к возникновению технических проблем, связанных с бесперебойной работой системы регистра населения Полиции РА и электронной системы представления налоговых деклараций КГД РА, премьер-министр Армении распорядился, чтобы, приняв за основание ст. 9 закона РА “Об административных правонарушениях”, из-за технического сбоя системы налогоплательщики, представившие налоговые декларации с опозданием, не были привлечены к административной ответственности.