Քվեարկության օրն արձանագրված խախտումների վերաբերյալ դատախազությունն ընթացք է տվել 128 հաղորդման 02/20/2013   15:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խումբն ուսումնասիրել է խախտումների վերաբերյալ ՀՀ Նախագահի թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանի նախընտրական շտաբի կողմից փետրվարի 19-ին տարածած ամփոփագիրը։ Այդ մասին «Pastinfo.am» -ին հայտնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
Արդյունքում պարզվել է, որ որպես խախտում հիշատակվող 121 ծանուցումներից 52-ը պարունակում են ընտրախախտումների վերաբերյալ քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործության մասին տեղեկություններ։ Դրանցից 41-ն ուղարկվել են ոստիկանության ստորաբաժանումներ, իսկ մնացած 11-ը կրկնվող հաղորդումներ են, քանի որ նախկինում դրանց վերաբերյալ ահազանգեր դատախազությունը ևս ստացել էր և օրենքով սահմանված կարգով ընթացք տվել։
Նույն ամփոփագրին կցված են եղել նաև ընտրական խախտումների վերաբերյալ տեսանյութեր, որոնցից 2-ը ևս հանձնարարվել է քննության առարկա դարձնել:
Դատախազությունից տեղեկացնում են, որ գործող օրենսդրության համաձայն քննության առարկա չեն կարող դարձվել ընդհանրական բնույթի կամ քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ չպարունակող տեղեկությունները։
Այսպիսով` քվեարկության օրն արձանագրված խախտումների վերաբերյալ դատախազությունն ընթացք է տվել 128 հաղորդման:

Прокуратура Армении дала ход 128 сообщениям о нарушениях в ходе президентских выборов 02/20/2013   17:01  |  Лента новостей
Рабочая группа Генпрокуратуры РА изучила распространенную 19 февраля предвыборным штабом Раффи Ованнисяна сводку о нарушениях избирательного законодательства. Об этом «Pastinfo.am» сообщили в Генпрокуратуре Армении.
В итоге, выяснилось, что 121 из 52 уведомлений, упомянутых в качестве нарушения, заключает в себе сведения о нарушениях избирательного законодательства, содержащие признаки преступления, предусмотренного Уголовным кодексом Армении.
К этой же сводке прилагались видеоматериалы о случаях нарушения, по двум из которых было поручено провести расследование.
В Прокуратуре сообщают, что в соответствии с действующим законодательством предметом расследования не могут стать сведения общего характера или информация, не содержащая признаки преступного деяния, предусмотренного Уголовным кодексом.
Таким образом, Прокуратура дала ход 128 сообщениям о нарушениях, зафиксированных в день голосования.