Րաֆֆի Հովհաննիսյան. Ուզում եմ սեղմել Սերժ Սարգսյանի ձեռքը և ընդունել իր շնորհավորանքը 02/19/2013   21:36  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Այսօր ակնհայտ է Հայաստանի Հանրապետությանը և ողջ հայ ժողովրդին, որ հայ ժողովուրդը 80-ը 20-ի դիմաց երեկ տոնել է, նշել է և իրացնելու է մեր ազգային քաղաքացիական հաղթանակը: Եվ ոչ ոք, ինչպես ասել եմ, մեր ձեռքից, մեր խղճից, մեր սահմանադրական իրավունքից չի վերցնելու այդ հաղթանակը: Դա պատկանում է ոչ թե Րաֆֆիին, կամ Սերժին, կամ մնացացին, այլ` համայն հայությանը, մեր բոլոր քաղաքացիներին»,- այսօր Ազատության հրապարակում հավաքված իր համակիրների և ընտրողների առջև ելույթ ունենալով` հայտարարեց ՀՀ նախագահի թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանը` հավելելով, որ ոչ ոք թող չհանդգնի խլել այդ իրավունքը ժողովրդից:
Ր.Հովհաննիսյանը նշեց նաև, որ քվեարկության ավարտից հետո` կեսգիշերին, դիմել է ՀՀ գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանին. «Ես կոչ արեցի երեկ, որ ինքը դառնա առաջին Նախագահը 20 տարվա ընթացքում, ով ունի այնքան ներուժ, իրավունք, ողնաշար, բարոյականություն` ընդունելու ժողովրդի հաղթանակը: Ցավոք սրտի, մինչև հիմա նա չկարողացավ դա անել»: Նա ընդգծեց, որ դեռևս ուշ չէ. վաղը Ազատության հրապարակում կայանալու է համազգային հանրահավաք, և մինչ այդ ինքը հրավիրում է Սերժ Սարգսյանին հրապարակային կամ մասնավոր հանդիպման, որպեսզի միասին կազմակերպեն «իշխանության փոխանցումը Հայաստանի ժողովրդին»:
«Ես ուզում եմ սեղմել Սերժ Սարգսյանի ձեռքը և մինչև ժամը 5-ը ընդունել իր շնորհավորանքը Հայաստանի ժողովրդի հաղթանակի առնչությամբ: Մինչև վաղը ժամը 5-ը ով ունի խոստովանանք, թող խոստովանի` դա Նախագահ է,Ազգային ժողովի նախագահ է թե պատգամավոր, վարչապետ թե նախարար, դատավոր, մարզպետ, գյուղապետ, հրամանատար, ով մինչև ժամը 5-ը խոստովանի իր սխալը Հայաստանի Սահմանադրության, օրենքի և հայ ժողովրդի առջև ներում կստանա ժողովրդից, իսկ եթե ոչ` պատասխան կտա»,-հայտարարեց Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Պատասխանելով լրագրողների հարցերին` նա նշեց, որ բոլորը գիտեն, որ այն, ինչ  հրապարակվել է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կողմից որպես նախնական տվյալ, «դա սուտ թվաբանություն է, և որ Հայաստանի ժողովուրդը 20 տարվա ընթացքում առաջին անգամ հաղթել է»: Ըստ Ր.Հովհաննիսյանի, գործող Նախագահը ևս գիտի, որ «սրանք անազատ,անարդար ընտրություններ են»:

Раффи Ованнисян: “Хочу пожать руку Сержу Саргсяну и принять от него поздравление” 02/19/2013   22:14  |  Актуальная тема
“Очевидно, что “в соотношении 80 к 20” вчера убедительную победу одержал армянский народ. И никто не отнимет у нас ее, не вырвет из наших рук ,сердца и совести эту победу. Она принадлежит ни Раффи, ни Сержу, или другим, а всему армянству, всем нашим гражданам”,- заявил сегодня на Площади Свободы кандидат в президенты Р. Ованнисян, выступая перед своими сторонниками и избирателями. Он также добавил, что пусть никто не смеет отнимать это право у народа.
Р. Ованнисян отметил также, что после окончания голосования, в полночь обратился к действующему главе государства Сержу Саргсяну. “Я призвал его вчера стать первым президентом за последние 20 лет, у кого хватит мужества, достоинства и воли признать победу народа. К сожалению,  до сих пор этого не произошло”. Он подчеркнул, что пока еще не поздно. Завтра на Площади Свободы  состоится общенациональный митинг, а до этого он предлагает Сержу Саргсяну встретиться и вместе организовать “передачу власти народу Армении”.
“Я хочу пожать руку Сержу Саргсяну и до 17.00 принять от него поздравление по случаю победы армянского народа. Завтра до 17.00 тот, кто покается перед Конституцией Армении, законом и армянским народом, будь он Президент, Спикер НС или депутат, или премьер-министр, или министр, или судья, командир, будет прощен народом, в противном случае ему придется держать ответ”, - заявил Раффи Ованнисян.
Отвечая на вопросы журналистов, он отметил, что “все знают, что предварительные данные, опубликованные Центризбиркомом, это “лжеарифметика” и что народ Армении одержал победу впервые за 20 лет”. Р. Ованнисян также заявил, что “действующий президент тоже знает, что и эти выборы не были ни свободными, ни справедливыми”.