Մեկ օրում ձերբակալվել է հանցաշխարհի 90 ներկայացուցիչ 02/19/2013   16:41  |  Միջազգային լրահոս
Փետրվարի 18-ի երեկոյան Ռուսաստանի մայրաքաղաքի ոստիկանության աշխատակիցները միաժամանակ իրականացրեցին երկու ծավալուն գործողություն՝ կապված երկու, այսպես կոչված, «գողական հավաքներ (սխոդկաներ)» ճնշելու հետ: Դրանցից մեկն իրականացվեց Մոսկվայի արևելյան, մյուսը հյուսիս-արևմտյան շրջանում:
Մեգապոլիսի արևելքում՝ Պրեոբրաժենսկի փողոցում ծավալված օպերատիվ գործողությունների արդյունքում քրեական հետախուզության վարչության աշխատակիցները ձերբակալեցին ավելի քան 50 ադրբեջանցիների: Ինչպես հայտնում է ՌԴ ՆԳՆ-ի պաշտոնական կայքը, ձերբակալության պահին ադրբեջանցիներից ոմանց մոտ հայտնաբերվել է հրազեն, որը բռնագրավվել և ուղարկվել է բալիստիկ-դակտիլոսկոպիկ փորձաքննության:
Իսկ քաղաքի հյուսիս-արևմուտքում ոստիկանները ձերբակալել են Ռուսաստանի տարբեր շրջաններից և Հարավային Կովկասից հավաքված 40 «քրեական հեղինակությունների», ովքեր իրենց հավաքն էին անցկացնում Վոլոկոլամսկի մայրուղում գտնվող բաղնիքում: Խուզարկության ժամանակ նրանցից մեկի մոտ հայտնաբերվել է մեկ մարտական ատրճանակ, իսկ մի քանի հոգու մոտ էլ՝ տրավմատիկ զենքեր, առանց դրանք կրելու իրավունքը հաստատող փաստաթղթերի:

Полиция Москвы задержала 90 человек на двух “воровских сходках” 02/19/2013   19:44  |  Международные новости
Вечером 18 февраля сотрудники столичной полиции одновременно провели сразу две спецоперации по пресечению, так называемых, «воровских сходок» на востоке и северо-западе Москвы.
В кафе на улице Преображенский вал оперативники МУРа задержали свыше 50-ти уроженцев Азербайджана. При задержании некоторые попытались выбросить огнестрельное оружие, которое затем у них было изъято и направлено на баллистическую и дактилоскопическую экспертизу.
Также на северо-западе Москвы сотрудники полиции задержали около 40 так называемых «криминальных авторитетов» из различных регионов России и стран Закавказья, которые собрались в бане, расположенной на Волоколамском шоссе. При досмотре у одного из них был изъят боевой пистолет, а еще у нескольких граждан имелось при себе травматическое оружие без соответствующих разрешений.
Все задержанные были доставлены в столичные отделы полиции, где с ними проводятся необходимые оперативно-следственные мероприятия.