Լցոնումների և կուտակումների մասին հաղորդումները ստուգման փուլում են 02/18/2013   13:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ նախագահի ընտրության փետրվարի 18-ի քվեարկության կապակցությամբ արդեն մի քանի տեղամասերից ստացվել են ահազանգեր՝ էլեկտրոնային կայքէջերի միջոցով: Այդ ահազանգերը դեռևս ստուգման փուլում են և հիմնականում վերաբերում են նրան, որ առանձին տեղերում կատարվում են լցոնումներ կամ կան կուտակումներ: Ահազանգերի ուղղությամբ կատարվում են միջոցառումներ՝ պարզելու նշված տեղեկատվության հավաստիությունը: Այդ մասին ԿԸՀ տեղեկատվական կենտրոնում կայացած ճեպազրույցում հայտնեց ՀՀ ոստիկանության իրավաբանական վարչության պետ, ոստիկանության գնդապետ Թաթուլ Պետրոսյանը՝ հավելելով, որ նախաքննության և հետաքննության գաղտնիությունից ելնելով զերծ կմնա կոնկրետ հրապարակումներ ներկայացնելուց:
Այսօր ժամը 23:00-ին Թ.Պետրոսյանը կներկայացնի քվեարկության օրն արձանագրված խախտումների վերաբերյալ ամփոփ տեղեկատվություն:
Ոստիկանության ներկայացուցիչը նշեց նաև, որ նախընտրական շրջանում՝ մինչ քվեարկության օրը, ոստիկանությունը ստացել է իրավախախտումների վերաբերյալ 88 հաղորդումներ: Դրանցից 56-ը վերաբերում են ընտրակաշառքներին, մնացածը՝ պաստառները պոկելուն, բուկլետները բաժանելուն խոչընդոտելուն և այլ իրավախախտումներին:
88 հաղորդումներից 27-ն արդեն իսկ քննարկվել է ոստիկանության կողմից և կայացվել են քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշումներ: Դեռևս 61 դեպք քննարկման փուլում է և այդ ուղղությամբ նախապատրաստվում են նյութեր:

На некоторых избирательных участках Армении зафиксированы случаи вбрасывания бюллетеней 02/18/2013   15:47  |  Лента новостей
“В связи с голосованием на выборах Президента Армении на адрес электронной почты уже поступили сообщения от нескольких членов Комиссий. Эти сообщения пока еще находятся в стадии проверки и, в основном, касаются того, что в отдельных местах можно наблюдать больше явление вбрасывания бюллетеней, нежели массового скопления граждан на участках. Предприняты необходимые меры по установлению достоверности информации”, - об этом заявил в ходе состоявшегося брифинга в информационном центре ЦИК начальник юридического управления Полиции, полковник Татул Петросян, добавив, что, исходя из правила неразглашения данных предварительного расследования и дознания, воздержится от озвучивания конкретных сведений.
Сегодня в 23.00 Т. Петросян представит обобщенную информацию о зафиксированных в день голосования нарушениях.
Представитель Полиции также отметил, что в предвыборной период до дня голосования, Полиция получила 88 сообщений о правонарушениях. 56 из них касаются избирательных взяток. Остальные связаны со срывом агитплакатов, препятствованием раздаче буклетов и другими правонарушениями.
27 из 88 обращений уже были рассмотрены в Полиции, и были вынесены решения об отказе в возбуждении уголовного дела. Еще 61 случай находится в стадии рассмотрения. В связи с этими инцидентами подготавливаются материалы.