Ընտրախախտման մասին ահազանգած դիտորդին տարել են ոստիկանություն 02/18/2013   20:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Մեդիա կենտրոնի» տեղեկացմամբ՝ «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» հասարակական կազմակերպության դիտորդ, Արարատի մարզի թիվ 17/5 ընտրատեղամասում տեղի ունեցած լցոնման դեպքն արձանագրած Նարինե Էսմայելին պարզաբանումներ տալու համար ընտրատեղամասից տարել են ոստիկանություն: Նկատի ունենալով դա, հիշյալ կազմակերպությունն իր իրավաբանին ուղարկել է ոստիկանություն: Ընտրատեղամասում այդ պահին աշխատող լրագրողներից մեկն արձանագրել է, որ դիտորդին տարել են բռի կերպով, ու նա բավական հուզված է եղել:
«Իրավունքի Եվրոպա միավորում» ՀԿ-ի իրավաբան Ելեն Սահրադյանի տեղեկացմամբ՝ Կենտրոնական Ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը հայտարարել է, թե Նարինե Էսմայել անունով դիտորդ ընդհանրապես չկա, սակայն Ե. Սահրադյանի հավաստմամբ, Նարինե Էսմայելը ԿԸՀ-ում քննություն հանձնած և վկայական ունեցող դիտորդ է:
«Նարինեն հենց իրենց մոտ է հանձնել քննությունը և ստացել վկայական, մենք ուզում ենք ևս մեկ անգամ հայտարարել, որ կա նման դիտորդ և արձանագրել է խախտումներ»,- ասել է Սահրադյանը:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք («Ոչ միայն լցոնում, աննկարագրելի ծաղրանք էր»), Էսմայելին լցոնման դեպք էր արձանագրել Արարատի մարզում գտնվող թիվ 17/05 ընտրատեղամասում:

Наблюдателя, заявившего о вбросе бюллетеней, забрали в полицейский участок 02/18/2013 23:24 | Лента новостей
По сообщениям Медиа Кентрон, наблюдателя от объединения “Правовая Европа” Нарине Эсмаэл, которая зафиксировала инцидент, имевший место в избирательном участке 17/5, доставили из избирательного участка в Полицию для разъяснений. Вышеупомянутая общественная организация направила в Полицию своего юриста. Один из журналистов зафиксировал, что с наблюдателем обращались грубо, и она была в расстроенных чувствах.
Юрист общественной организации “Правовая Европа” Элен Саградян сообщила, что председатель Центральной избирательной комиссии Тигран Мукучян заявил, что нет никакого наблюдателя по имени Нарине Эсмаэл, однако, по заверениям Е. Саградян, Нарине Эсмаэл именно в ЦИК сдавала экзамены и там же получила свидетельство.
Как мы уже ранее сообщали Н. Эсмаэл зафиксировала факт вброса бюллетеней на избирательном участке N17/05 в Араратской области.