ԿԸՀ-ում ձևավորվել է իրավիճակային վերլուծությունների կենտրոն 02/18/2013   14:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահի կարգադրությամբ ԿԸՀ-ում ձևավորվել է իրավիճակային վերլուծությունների կենտրոն, որի նպատակն է ուսումնասիրել էլեկտրոնային կայքերում և ԶԼՄ-ներում ներկայացվող տեղեկությունները, պարզել տեղեկությունների հավաստիությունը և դրանց վերաբերյալ ներկայացնել պարզաբանումներ: Այդ մասին ԿԸՀ-ի տեղեկատվական կենտրոնում կայացած ճեպազրույցում հայտնեց ԿԸՀ աշխատակազմի իրավաբանական վարչության պետ Նունե Հովհաննիսյանը՝ հավելելով, որ խախտումները փաստվելու դեպքում դրանք կհամակարգվեն և կներկայացվեն ԿԸՀ-ին: Վերոհիշյալ կենտրոնի աշխատանքների արդյունքները պարբերաբար կհրապարակվեն նաև ԿԸՀ-ի պաշտոնական կայքում:
Նունե Հովհաննիսյանը նաև նշեց, որ մինչև քվեարկության օրը ԿԸՀ-ն ստացել է 10-ը դիմում, 1 հաղորդում: Դիմումներից 6-ը վերաբերել են օրենսդրությանը, մասնավորապես՝ ընտրական գրավի մասին դրույթին: Բուն ընտրական գործընթացին վերաբերող 4 դիմումներից 1-ը բավարարվել է մասնակի, իսկ 3-ը մերժվել է: 1 հաղորդում ստացվել է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակից, որն այս ընտրություններում իրականացնում է դիտորդական առաքելություն: Հաղորդումը վերաբերել է Դսեղ համայնքում ոչ սահմանված վայրերում քարոզչական պաստառներ փակցնելուն: Խախտումն անմիջապես վերացվել է:
Համեմատության կարգով Ն. Հովհաննիսյանը նշեց, որ 2008թ. նախագահական ընտրությունների ժամանակ մինչ քվեարկության օրերին ԿԸՀ-ում ստացվել էր 88 դիմում, իսկ 2012թ. ԱԺ-ի ընտրությունների ժամանակ՝103 դիմում:
Այս պահի դրության ԿԸՀ-ն քվեարկության վերաբերյալ որևէ դիմում բողոք չի ստացել:
13:11 18/02/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻ պաշտպանի գրասենյակի ստացած ահազանգերը
12:51 18/02/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՏավուշի մարզում ընտրական իրավունքի խախտումների վերաբերյալ ստացվել է 3 հաղորդում

В Центризбиркоме Армении сформирован центр ситуативного анализа 02/18/2013 16:09 | Лента новостей
По распоряжению председателя Центральной избирательной комиссии Армении в Центральной избирательной комиссии Армении был сформирован центр ситуативного анализа, целью которого является изучение информации, представляемой на электронных сайтах и средствами массовой информации, установление ее достоверности и представление разъяснений касаемо этих сведений”, - об этом сообщила начальник юридического управления ЦИК Нине Ованнисян. Она также добавила, что в случае подтверждения фактов нарушений, они будут систематизированы и представлены Центризбиркому. Итоги проведенных вышеупомянутым центром работ периодически будут опубликованы и на официальном сайте ЦИК.
Нуне Ованнисян также отметила, что до дня голосования ЦИК получила 10 заявлений и одно сообщение: 6 заявлений касались законодательства, в частности, положения об избирательном залоге. Одно из 4 заявлений, касающихся сугубо выборного процесса, было удовлетворено частично, а 3 из них – отклонены. Одно сообщение поступило от Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи, осуществляющей на этих выборах наблюдательскую миссию. Сообщение касалось размещения в неположенных местах агитплакатов в общине Дсех. Нарушение тотчас же было устранено.
Н. Ованнисян отметила, что во время президентских выборов 2008г. еще до дня голосования в ЦИК поступило 88 заявлений, а в 2012г. в ходе парламентских выборов – 103 обращения.
На данный момент Центральная избирательная комиссия не получила ни одного заявления-жалобы по поводу голосования.