Վերջին 100 տարվա ընթացքում Չելյաբինսկի երկնաքարի պայթյունը հզորությամբ երկրորդն է 02/16/2013 14:40 | Միջազգային լրահոս
Չելյաբինսկի տարածաշրջանի ղեկավար Միխայիլ Յուրևիչը փետրվարի 15-ը համարում է Չելյաբինսկ քաղաքի երկրորդ ծննդյան օրը: Այդ մասին նա ասել է այսօր կայացած մամլո ասուլիսում՝ նվիրված հարավային Ուրալի տարածքում բնակարանային և սոցիալական ֆոնդի վերականգնման ուղղությամբ իրականացվելիք աշխատանքներին:
«Եթե պայթած երկնաքարը մի փոքր ավելի մեծ չափերի լիներ, ապա դժվար է պատկերացնել, թե ինչ կկատարվեր մեր քաղաքների ու գյուղերի հետ: Այս ֆոնի վրա խամրում է այն մեկ միլիարդը գերազանցող հսկայական գումարը, որն ըստ նախնական հաշվարկների կպահանջվի ջարդված ապակիների և շենքերի վնասված ճակատամասերի վերականգնման համար»,-ասել է Յուրևիչը:
«Չելյաբինսկի տարածաշրջանում ասուպի պայթյունն ամենաուժեղն է վերջին 100 տարվա ընթացքում»,- հայտարարել է Արևմտյան Օնտարիոյի համալսարանին առընթեր մոլորակագիտության կենտրոնի տնօրեն Պիտեր Բրաունը:
Նրա հաշվարկներով երկնային մարմինը մինչև մթնոլորտի խիտ շերտերի մեջ թափանցելն ունեցել է մոտ 15 մետր տրամագիծ և մոտ 7 հազար տոննա զանգված: Նրա շարժման արագությունը եղել է ժամում 64,8 հազար կմ:
Գիտնականի նախնական հաշվարկներով՝ պայթյունի հզորությունը հավասար է եղել 300 կիլոտոննա տրոթիլային համարժեքին: Սակայն նա նշել է, որ այս գնահատականը կարող է նաև սրբագրվել և հզորության չափն իջեցվել, սակայն ոչ ավելի, քան 100 կիլոտոննա տրոթիլային համարժեքը:
Նա այս պայթյունը համեմատել է 1908թ.-ին երկիր մոլորակի վրա ընկած Տունգուսյան երկնաքարի հետ, որի պայթյունի հզորությունը գնահատվել է 40-50 մեգատոննա:
Դրանից հետո արձանագրված համանման դեպքերից մեկը տեղի է ունեցել 1947թ.-ին՝ Ուսուրական տայգայում, 10 կիլոտոննա հզորությամբ, իսկ մյուսը՝ 2009թ.-ին՝ Ինդոնեզիայի մոտ, 50 կիլոտոննա հզորությամբ:
Ըստ գիտնականի՝ Չելյաբինսկում վնասված մարդկանց մեծ քանակը (1200 մարդ) բացատրվում է այն հանգամանքով, որ երկնաքարի պայթյունի ալիքն ուղղված է եղել ուղիղ քաղաքի վրա:

Взрыв болида над Челябинском самый мощный за последние 100 лет 02/16/2013   16:14  |  Международные новости
Губернатор Челябинской области Михаил Юревич считает 15 февраля вторым днем рождения Челябинска. Об этом он сказал сегодня на брифинге, посвященном ходу работ по восстановлению жилого и социального фонда Южного Урала после прошедшего здесь накануне метеоритного дождя.
"Если бы разорвавшийся над нами метеорит был хотя бы был немного больше, трудно даже представить, что могло произойти с нашими городами и селами, - отметил он. - На этом фоне меркнет, казалось бы огромная сумма в миллиард рублей, которая, по предварительным данным потребуется на восстановления битых стекол и поврежденных фасадов. Самое главное - никто не погиб! Будем считать, что Бог отвел угрозу от жителей Челябинской области".
“Происшедший в пятницу над Челябинской областью взрыв болида - самый мощный за последние 100 лет”, - пишет ИТАР-ТАСС со ссылкой на директора Центра планетоведения при Университете Западного Онтарио Питер Браун.
По его расчетам, небесное тело перед вхождением в плотные слои атмосферы имело в поперечнике примерно 15 метров и массу почти 7 тыс. тонн. Его скорость достигала 64,8 тыс км в час.
"Мощность взрыва, по предварительным оценкам, составила около 300 килотонн в тротиловом эквиваленте, - отметил Браун. - Возможны поправки в сторону понижения, но я уверен в том, что она превышала 100 килотонн. Это самый сильный взрыв из всех зарегистрированных с момента Тунгусского феномена".
Тунгусский метеорит разрушился в плотных слоях атмосферы в июне 1908 года над сибирской тайгой в районе реки Подкаменная Тунгуска. Мощность взрыва оценивается в 40 - 50 мегатонн.
Как указал Браун, мощность взрыва Сихотэ-Алинского метеорита, раздробившегося над Уссурийской тайгой в феврале 1947 года, составила порядка 10 килотонн, а метеорита, взорвавшегося над океаном близ Индонезии в октябре 2009 года, - около 50 килотонн.
По словам ученого, такое большое число пострадавших в пятницу - свыше 1 тыс. человек - объясняется тем, что взрывная волна была направлена на Челябинск.