ԱՆ-ն դեղերի գնաճի զսպման իրական լծակներ չունի 02/16/2013 12:50 | ԼՐԱՀՈՍ
Վերջին շրջանում մեր համաքաղաքացիները պնդում են, որ դեղերի շուկայում գնաճ է նկատվում: Ինչո՞վ է դա պայմանավորված, բոլոր դեղե՞րն են թանկացել, թե՞ որոշ մասը, և արդյո՞ք առողջապահության նախարարությունը ի վիճակի չէ որևէ կերպ զսպել գնաճը:
Պարզվում է, որ առողջապահության նախարարության դիտարկումներով ևս 2012թ. հոկտեմբեր- դեկտեմբեր ամիսներին դեղագործական շուկայում արձանագրվել են դեղերի գների էական տատանումներ: Այդ երկու ամիսներին ներկրված 581 նույն դեղերից 40-ի մոտ նկատվել է 10 տոկոսից ավելի թանկացում և գրեթե նույն քանակությամբ դեղեր էլ էժանացել են: Նույն ամիսներին ներկրված դեղերի կեսից ավելիի գները մնացել են անփոփոխ, վստահեցնում են առողջապահության նախարարությունից:
Կատարված հետագա դիտարկումների արդյունքում՝ տարեսկզբից դեղերի գների տատանումների աստիճանի համեմատական նվազում է նկատվում: Մասնավորապես Առողջապահության նախարարությունը դեղերի գների տատանումները բացատրում է նրանով, որ հնարավոր է հիմնական պատճառը արտադրողի կողմից գների և արտարժույթի փոխարժեքի փոփոխություններն են:
ՀՀ առողջապահության նախարարության մամուլի քարտուղար Անահիտ Հայթայանի խոսքով՝ հանրապետությունում դեղերի գները ազատականացված են և ՀՀ առողջապահության նախարարությունը դեղերի գների աճի զսպման իրական լծակներ չունի, իսկ օրենսդրորեն այդ հարցը կարգավորված չէ: Սակայն Առողջապահության նախարարությունը նախագիծ է ներկայացրել կառավարությանը, ըստ որի դեղերի մասին նոր օրենքով պետք է Առողջապահության նախարարությունը կարողանա զսպել դեղերի գնաճը:
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի հետ համատեղ ստեղծել է դեղերի շուկայում հակամենաշնորհային երևույթների զսպման մեխանիզմներ։
«ՀՀ առողջապահության նախարարությունը դեղերի շուկայում իրականացնում է մշտադիտարկում և արդյունքները մեկամսյա հաճախականությամբ ներկայացնում է ՏՄՊՊՀ, և եթե նրանք տեսնում են, որ դեղերի գնաճը անհիմն է, միջոցներ են ձեռնարկում»,- վստահեցնում է Անահիտ Հայթայանը:

В Минздраве Армении пока еще нет “лекарства” от подорожания цен на фармпродукцию 02/16/2013   13:13  |  Лента новостей
В последнее время наши сограждане утверждают, что цены на фармпродукцию взмыли вверх. Чем это обусловлено? Все лекарства подорожали или часть из них, и на самом ли деле Минздрав Армении не в состоянии сдержать рост цен?
Выясняется, что по итогам проведенного Минздравом мониторинга, на рынке лекарственных препаратов зафиксированы существенные ценовые колебания. Исследования показали, что в октябре- декабре 2012г. 40 из 581 импортированных в республику лекарственных препаратов подорожали на 10% . Примерно столько же лекарств подешевели опять-таки на 10%. Стоимость больше половины завезенных в эти месяцы лекарств осталась прежней.
По итогам дальнейшего мониторинга с начала 2013г. наблюдается снижение уровня колебаний цен на лекарственные препараты. Основной причиной колебания цен на лекарственные препараты могут быть изменения цен производителей и валютного курса.
По словам пресс-секретаря Министерства здравоохранения Анаид Айтаян, цены на лекарства в республике свободные, и ведомство не обладает реальными рычагами для сдерживания их, а законодательно этот вопрос не отрегулирован.Однако Минздрав представил в Правительство проект, согласно которому по новому закону Министерство здравоохранения сможет применять сдерживающие рост цен меры.
Министерство здравоохранения совместно с Государственной комиссией по защите экономической конкуренции создала механизмы сдерживания антимонополных явлений на рынке лекарственных препаратов. В частности, Минздрав Армении проводит мониторинг на рынке лекарств и ее результаты ежемесячно представляет ГКЗЭК, и, если Комиссия найдет, что повышение цен на лекарства не имеет под собой объективного основания, предпримет необходимые меры”,- заверила Анаид Айтаян.