ՀՀ քաղաքացու անձնագրեր են հանձնվել 200-ից ավելի լիբանանահայերին 02/15/2013   17:59  |  Քաղաքացիական իրավունք
Փետրվարի 14-ին և 15-ին Լիբանանում ՀՀ դեսպանությունում տեղի է ունեցել ՀՀ անձնագրերի հանձնման հանդիսավոր արարողություն: Այդ մասին «Pastinfo.am» -ին հայտնեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից:
Միջոցառման սկզբին հնչել է ՀՀ օրհներգը: Այնուհետև ներկաներին շնորհավորական խոսքով դիմել է Լիբանանում ՀՀ դեսպան Աշոտ Քոչարյանը: Նա մասնավորապես նշել է, որ վերջին տարիներին լիբանանահայերի շրջանում նկատվում է Հայրենիքի հանդեպ մեծ հետաքրքրության, վստահության աճ, որն արտահայտվում է նաև Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալու համար դիմումների կտրուկ աճով: Նա ընդգծել է, որ ՀՀ քաղաքացիությունը շնորհվում է ՀՀ Նախագահի հրամանագրով և Հայաստանի քաղաքացի դառնալը յուրաքանչյուրի համար մեծ պատիվ ու հպարտություն է, իրավունքների ընձեռում և պատասխանատվություն: Դեսպանը բարձր է գնահատել Լիբանանի կենսունակ ու ստեղծագործ հայ համայնքի դերը Սփյուռքի քաղաքական, հոգևոր և մշակութային կյանքում: Նա համոզմունք է հայտնել, որ ՀՀ անձնագրի ստացումը նոր հնարավորությունն է ընձեռում մեր հայրենակիցների համար հաճախակի այցելելու Հայաստան, մասնակցելու համահայկական նշանակություն ունեցող միջոցառումներին, նաև՝ գիտելիքներով, փորձով և ներդրումներով Հայրենիքի զարգացմանը:
Հանդիսավոր երդման արարողությունից հետո դեսպան Քոչարյանը 200-ից ավելի լիբանանահայերին հանձնել է ՀՀ քաղաքացու անձնագրերը: Լիբանանում ՀՀ դեսպանությունը վերջին շաբաթների ընթացքում ՀՀ անձնագրեր է հանձնել նաև շուրջ 60 սիրիահայերին, որոնք քաղաքական զարգացումների բերումով ժամանակավոր բնակություն են հաստատել Լիբանանում:

Свыше 200 ливанских армян получили армянские паспорта 02/15/2013   19:05  |  Гражданское право
14 и 15 февраля в Посольстве Армении в Ливане состоялась торжественная церемония вручения паспортов РА. Об этом  «Pastinfo.am» сообщили в Министерстве иностранных дел Армении.
В начале мероприятия прозвучал гимн Республики Армения. Затем к собравшимся с поздравительной речью обратился Чрезвычайный и полномочный посол Армении в Ливане Ашот Кочарян. Он, в частности, отметил, что в последние годы среди ливанских армян наблюдается повышение интереса, доверия к Родине, которое выражается резким увеличением количества заявлений, подаваемых с целью получения гражданства Армении. Он подчеркнул, что гражданство РА присуждается по указу президента Армении, и быть гражданином Армении большая честь. Это наделяет определенными правами и ответственностью. Посол высоко оценил роль армянской общины Ливана в политической, духовной и культурной жизни Спюрка.Он выразил убежденность, что получение паспорта РА откроет новые возможности для наших соотечественников. Они смогут чаще посещать Армению, участвовать в мероприятиях общеармянского значения, вкладывая в развитие Родины свои знания, опыт и инвестиции.
После торжественной церемонии присяги посол Кочарян вручил более 200 ливанским армянам паспорта граждан РА. Посольство РА в Ливане за последние недели вручило также паспорта граждан Армении около 60 сирийским армянам, которые ввиду неспокойной политической ситуации в Сирии временно обосновались в Ливане.