Եվրամիությունը երկրորդ անգամ է կրկնում Ադրբեջանին ուղղված իր պահանջը 02/15/2013   17:34  |  Միջազգային լրահոս
Փետրվարի 14-ին Եվրամիությունը երկրորդ անգամ է հանդես եկել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության խախտման մասին հայտարարությամբ:
Փետրվարի 9-ին Եվրամիության արտաքին գործերի Գերագույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը և եվրոպական հարևանության քաղաքականության հարցերով Եվրախորհրդի անդամ Շտեֆան Ֆյուլեն դատապարտել էին ընդդիմադիրներ Իլգար Մամեդովի և Թոֆիկ Յաղուբլուի ձերբակալության փաստը և պահանջել նրանց անհապաղ ազատել:
«ԵՄ-ն կրկնում է այդ պահանջը և կոչ է անում Ադրբեջանին անհապաղ ազատել այդ երկու ընդդիմադիրներին, միաժամանակ ապահովել թափանցիկ և արդար քննություն ըստ նրանց ներկայացված մեղադրանքի»,-ասված է երեկվա հայտարարության մեջ:
Եվրամիությունը միաժամանակ օբյեկտիվ քննության կոչ է անում հունվարի 26-ին Բաքվում և Իսմայիլիում անցկացված բողոքի ցույցի ձերբակալված մասնակիցների նկատմամբ, դատապարտում է Խաչմազում փետրվարի 12-ին քաղաքացիական հասարակության երկու ներկայացուցիչների՝ Ջավիդ Նաբիևի և Գյունայ Իսմայիլովայի ձերբակալության փաստը նաև խոր անհանգստություն է արտահայտում՝ կապված գրող Աքրամ Այլիսլիի նկատմամբ վերջին սպառնալիքների կապակցությամբ՝ պահանջելով Բաքվից ապահովել իր իսկ ստանձնած պարտավորությունները արտահայտվելու և խոսքի ազատության ոլորտում և ապահովել գրողի անվտանգությունը:
Եվրամիությունը Ադրբեջանին նաև կոչ է անում ակտիվորեն համագործակցել ԵԱՀԿ-ի և տեղական ակտիվիստների հետ ժողովրդավարական ընտրությունների օրենսդրության ապահովման և այդ գործընթացի մոնիտորինգի ոլորտներում:

ЕС призвал власти Азербайджана прекратить преследования инакомыслящих 02/15/2013   18:43  |  Международные новости
14 февраля Евросоюз выступил со вторым за последнюю неделю заявлением о нарушении прав человека и демократии в Азербайджане.
9 февраля еврокомиссары Эштон и Фюле осудили аресты оппозиционеров Ильгара Мамедова и Тофика Ягублу и потребовали их немедленного освобождения.
“ЕС повторяет эти призывы и призывает власти Азербайджана немедленно освободить этих двух оппозиционеров, а также обеспечить прозрачное и справедливое расследование предъявленным им обвинениям”, - сказано в заявлении от 14 февраля.
Евросоюз призывает также к объективному расследованию обвинений, выдвинутых против арестованных демонстрантов в Баку 26 января, а также участников протестов в Исмаиллы.
Евросоюз осуждает задержание 12 февраля в Хачмазе двух представителей гражданского общества – Джавида Набиева и Гюнай Исмайловой.
Евросоюз также выражает глубокое беспокойство в связи последними угрозами в адрес писателя Акрама Айлисли, потребовав от Баку обеспечить свои же обязательства в области свободы выражений и слова, обеспечив безопасность писателя.
Евросоюз также призывает Баку активно сотрудничать с ОБСЕ и местными активистами в вопросе обеспечения демократического избирательного законодательства и мониторинга выборов.