Սպանության սպառնալիքներով փորձել է գումար շորթել 02/15/2013 16:25 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է խոշոր չափերով գումար շորթելու դեպք: Այդ մասին «Pastinfo.am» -ին հայտնեցին ՀՀ ԱԱԾ Մամուլի կենտրոնից:
Նույն աղբյուրի փոխանցմամբ՝ ՀՀ քաղաքացի Կարեն Աշոտի Սիմոնյանը, շահադիտական նկատառումներով, «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի տնօրեն Խուան Պաբլո Գեչիջյանից առանձնապես խոշոր չափերով գումար շորթելու դիտավորությամբ, 2013 թվականի հունվարի 21-ից փետրվարի 14-ն ընկած ժամանակահատվածում, ներկայանալով որպես միջազգային ահաբեկչական կազմակերպության անդամ, պահպանելով գաղտնիության որոշակի կանոններ` փորձելով թաքցնել հետքերը, զգեստափոխվելով, Երևանի տարբեր վարչական շրջաններում գործող ինտերնետ ակումբներից, Խուան Պաբլո Գեչիջյանին և նրա ընտանիքի անդամներին սպանության սպառնալիքներով էլեկտրոնային հաղորդագրություններ է ուղարկել վերջինիս կողմից օգտագործվող էլեկտրոնային հասցեին, որոնցում հանցավոր սպառնալիքներն ի կատար չածելու դիմաց պահանջել է վճարել 80 մլն ՀՀ դրամ գումար:
Փետրվարի 14-ին Կարեն Աշոտի Սիմոնյանը ձերբակալվել է, երբ փորձում էր իրականացնել իր հանցավոր մտադրությունը:
Փաստի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քր. օր-ի 182-րդ հոդվածի հատկանիշներով:

СНБ Армении задержала мужчину, пытавшегося выманить деньги у директора аэропорта “Звартноц” 02/15/2013   17:18  |  Актуальная тема
В результате проведенных сотрудниками СНБ РА оперативно-розыскных мероприятий был раскрыт случай вымогательства в особо крупном размере. Об этом
«Pastinfo.am» сообщили в пресс-службе СНБ Армении.
Тот же источник передает, что гражданин Армении Карен Ашотович Симонян, исходя из корыстных побуждений, преследуя цель выманить у директора международного аэропорта “Звартноц” Хуана Пабло Гечиджяна сумму в особо крупном размере, в период с 21 января 2013г. до 14 февраля, представляясь членом международной террористической организации, соблюдая определенные правила сохранения тайны, пытаясь замести следы, переодевшись, из разных интернет-клубов, действующих в столичных административных районах, отправлял электронные письма с угрозами убийства Хуан Пабло Гечиджяна и членов его семьи, взамен неисполнения своих намерений требуя заплатить ему 80 млн. драмов.
14 февраля Карен Ашотович Симонян при попытке осуществления вынашиваемого им преступного замысла был задержан.
По данному факты в следственном управлении СНБ РА возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ст. 182 УК РА.