«Արևմտամետ» արտահայտությունն ընտրողների մոտ կարող է առաջացնել ոչ միայն բացասական, այլ նաև դրական ազդեցություն 02/15/2013 12:33 | Ընտրական իրավունք
Դատախազության հանձնարարությամբ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության հետաքննության բաժանմունքում ստուգվել է 2013թ. հունվարի 30-ին «iditord.org» կայքում տեղադրված տեղեկությունն այն մասին, որ «Մեկ ազգ» կազմակերպությունն անարգել շարունակում է հակաքարոզչություն իրականացնել նախագահի թեկնածու Ր.Հովհաննիսյանի նկատմամբ` Երևանի շենքերին ու էլեկտրասյուներին «Ոչ ասեք արևմտամետ Լևոնին և Րաֆֆուն» վերտառությամբ պաստառներ փակցնելով:
Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում Գ. Թամազյանը բացատրություն է տվել այն մասին, որ 2003 թվականից հանդիսանում է «Մեկ ազգ» կազմակերպությունների դաշինքի համանախագահ և կազմակերպելով դաշինքի գործունեությունը` հանդիսանում է դրա անմիջական պատասխանատուն:
Ըստ Գ. Թամազյանի` ոստիկանությանը տված բացատրությունների` դաշինքի հիմնական զործունեությունը կայանում է օրենքով չարգելված բոլոր միջոցներով աղանդավորության, համասեռամոլության, ազատ բարքերի, ինչպես նաև արևմտամետ քաղաքական ուժերի դեմ պայքար իրականացնելու մեջ:
Նա մասնավորապես նշել է, որ «Ոչ ասեք Լևոն + Րաֆֆի արևմտամետ ուժին» գրառումներով թռուցիկները 2012թ. հուլիս ամսից սկսել են փակցնել Երևան քաղաքի էլեկտրասյուներին, իսկ 2012թ. հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներից սկսած, երբ Երևանի քաղաքապետի կողմից որոշում է կայացվել նման թռուցիկները բացառապես դրանց համար հատկացված ստենդներին փակցնելու մասին, սկսել են փակցնել նշված ստենդների վրա: Հիշյալ որոշումն ընդունվելուց հետո մինչ օրս որևէ թռուցիկ Երևան քաղաքի շենքերին կամ էլեկտրասյուներին չեն փակցրել:
Թռուցիկներ փակցնելով, ըստ Գ. Թամազյանի, իրենք նպատակ չեն հետապնդել և չեն հետապնդում վիրավորել կամ զրպարտել որևէ մեկին, այլ օրենքով սահմանված կարգով օգտվելով խոսքի ազատության սկզբունքից` այդ թռուցիկներով քննադատում են տվյալ քաղաքական գործիչների դիրքորոշումը, ավելին` իրենք նպատակ չեն հետապնդել ընտրությունների անցկացման ընթացքում հակաքարոզչություն իրականացնել ՀՀ Նախագահի թեկնածու Ր.Հովհաննիսյանի նկատմամբ կամ ապակողմնորոշել ընտրողներին:
Գ.Թամազյանը միաժամանակ պարզաբանել է, որ իրենք արևմտամետ համարում են այն քաղաքական ուժին կամ քաղաքական գործչին, ով չի դատապարտում համասեռամոլությունը, աղանդավորությունը և ազատ բարքերը:
Այսպիսով` ոստիկանությունը նախապատրաստած նյութերով պարզել է, որ ՀՀ Նախագահի թեկնածու Ր.Հովհաննիսյանի պատիվն ու արժանապատվությունը, ինչպես նաև` բարի համբավը չեն նսեմացվել, այլ դրանք կրել են քննադատական ու գնահատողական բնույթ, ավելին` «արևմտամետ» արտահայտությունն ընտրողների մոտ կարող է առաջացնել ոչ միայն բացասական, այլ նաև դրական ազդեցություն, քանի որ արևմուտքում եվրոպական երկրներում և ԱՄՆ-ում օրենքները բխում են ժողովրդավարական ու մարդասիրական սկզբունքներից, միաժամանակ նշված պետություններում բավականին բարձր է հասարակության կենսամակարդակը:
Վերը նշվածը հաշվի առնելով` հետաքննիչը եզրակացրել է, որ Գ.Թամազյանի արարքում բացակայում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 151-րդ հոդվածով նախատեսված հանցակազմը, ուստի` ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչությունում նախապատրաստված նյութերով քրեական գործի հարուցումը մերժվել է:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից «Pastinfo.am» -ին տեղեկացրեցին, որ որոշման պատճենն ուղարկվել է հանցագործության մասին հաղորդած ՀՀ Նախագահի թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանի նախընտրական շտաբ և պարզաբանվել, որ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 185-րդ հոդվածի համաձայն` քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին որոշումը կարող է բողոքարկվել:

Полиция не усмотрела состава преступления в антиагитационных листовках “Скажем нет прозападникам Левону и Раффи” 02/15/2013   18:14  |  Избирательное право
По поручению Прокуратуры в следственном отделе управления Полиции г. Еревана была проверена размещенная 30 января 2013г. на сайте «iditord.org» информация о том, что организация “Одна нация” продолжает осуществлять контрагитацию в отношении кандидата в президенты Р. Ованнисяна, размещая в зданиях и на электрических столбах плакаты под заголовком “Скажем нет прозападникам Левону и Раффи”
В ходе подготовки материалов Г. Тамазян дал разъяснения, что с 2003г. является сопредседателем блока организаций “Одна нация” и соответственно несет ответственность за ее деятельность.
Согласно разъяснениям, данным в Полиции, основная деятельность блока заключается в осуществлении борьбы против сектантства, гомосексуализма, вольных нравов, а также прозападных политических сил всеми незапрещенными законом методами.
Он, в частности, отметил, что листовки с надписью “Скажем нет прозападникам Левону и Раффи” с июля 2012г. стали расклеивать на электрических столбх г. Еревана, а с октября 2012г., когда было принято решение мэром г. Еревана о размещение листовок на специально предусмотренных для этого стендах, стали размещать их на стендах.
Расклеиванием листовок они не преследовали и не преследуют цель оскорбить кого-либо или оклеветать, а в порядке, установленном законом, исходя из принципа свободы слова, подобным образом пытаются раскритиковать позицию политических деятелей. Более того, они не преследовали цель в период выборов осуществлять агитацию против Раффи Ованнисяна или дезориентировать избирателей.
Г. Тамазян также рассказал, что они считают прозападными ту политическую силу или политического деятеля, которые не осуждают однополые связи, сектантство и вольные нравы.
Таким образом, Полиция по подготовленным материалам выяснила, что чести, достоинству и деловой репутации кандидата Р. Ованнисяна не было нанесено оскорбление, а высказывания носили характер критической оценки, более того, фраза “прозападный” может вызвать у избирателей не только негативные, но и положительные ассоциации, хотя бы потому, что в европейских странах и США законы проистекают из демократических и гуманистических принципов. Вместе с тем в указанных странах очень высок уровень жизни.
Принимая во внимание вышесказанное, следователь пришел к заключению, что в деянии Г. Тамазяна отсутствуют признаки состава преступления, предусмотренного ст. 151 Уголовного кодекса РА, посему было отказано в возбуждении уголовного дела.
В Генпрокуратуре РА «Pastinfo.am» - сообщили, что копия решения была направлена в предвыборный штаб кандидата в президенты Р. Ованнисяна. Полиция также пояснила, что в соответствии со ст. 185 Уголовно-процессуального кодекса РА  решение об отказе в возбуждении уголовного дела может быть обжаловано.