Սեռական ոտնձգության գործերով դատարանները ցուցաբերում են երկակի մոտեցում 02/15/2013 15:04 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Արարատի մարզի Հայանիստ գյուղում փաստացի բնակվող Վլադիմիր Մակյանը մեղադրվում է անչափահաս աղջկա հետ սեռական հարաբերություն ունենալու համար: Նախաքննությամբ մասնավորապես պարզվել է, որ Վլադիմիր Մակյանը 2012 թ. հունվարին ամուսնացել է համագյուղացի անչափահաս մի աղջկա` Լիլիթի հետ (անունը փոխված է), և նույն գյուղում գտնվող իրենց տանը դրա հաջորդ օրվա գիշերն ու դրանից հետո շուրջ ինն ամիս, մինչև կլրանար Լիլիթի 16 տարին, պարբերաբար սեռական հարաբերություններ է ունեցել նրա հետ:
Թե ՀՀ քրեական օրենսգրքի 141-րդ հոդվածով մեղադրվող Վլադիմիր Մակյանի նկատմամբ կամ այս գործի առնչությամբ Մասիսի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանն ինչ դատավճիռ կկայացնի, դեռ հայտնի չէ, բայց հայտնի է մեկ այլ բան. անչափահաս աղջիկների հետ սեռական հարաբերություններ ունենալու դեպքերը Հայաստանում թեև քիչ չեն, սակայն հիշյալ մեղադրանքով դատվող անձանց նկատմամբ պատիժներ նշանակելիս, դեռ գոյություն չունի միասնական դատական պրակտիկա, մի շարք դատարաններ կամ դատավորներ ինչպես ցանկանում, այնպես էլ վարվում են` չպատճառաբանված (իսկ գուցե այլ առումով լա՜վ էլ պատճառաբանված) կերպով մի դեպքում ընդունելով մեղմ, մեկ այլ դեպքում` խիստ դատավճիռ: Որպեսզի ասվածը մերկապարանոց չթվա, համեմատության համար բերենք երկու թարմ օրինակ:
Տավուշի մարզի Պառավաքար գյուղի 34-ամյա բնակիչ Ս. Գրիգորյանը և Իծաքար գյուղի 38-ամյա բնակիչ Ռ. Հարությունյանը, որոնք մեղադրվում էին 16 տարին չլրացած անձի հետ սեքսուալ բնույթի գործողություններ կատարելու համար, իսկ ավելի որոշակի` 2011թ. դեկտեմբերից մինչև 2012թ. փետրվար ժամանակահատվածում Իծաքարի բնակչուհի, 16 տարին չլրացած Տ. Գ.-ի հետ սեռական հարաբերություններ ունենալու մեջ, վերջերս դատարանի կողմից դատապարտվել են ընդամենը 150 000-ական դրամ տուգանքի: Կարծում ենք, հասկանալի է, որ նրանք առաջնորդվել են հաճույքով, կրքով, և անչափահասի հետ ամուսնանալու նպատակ չեն ունեցել, քանի որ խոսքը երկուսի մասին է, ընդ որում, ամուսնացած անձանց:
Սակայն նույն մարզի անչափահասի հետ սեռական հարաբերություն ունենալու համար մեկ այլ գործով կայացրել է համեմատաբար խիստ դատավճիռ` պատիժ ազատազրկման ձևով` 6 ամիս տևողությամբ` չհիմնավորելով, սակայն, թե ինչու ազատազրկման հետ կապ չունեցող պատիժը տվյալ դեպքում չի կարող ծառայել պատժի նպատակներին: Ընդ որում, տվյալ դեպքում 14-ամյա աղջնակի հետ սեռական հարաբերություն էր ունեցել 20-ամյա տղան՝ նրա համաձայնությամբ։ Տղան ընդունել էր մեղքը և խնդրել արագացված դատաքննություն, իսկ դատարանում էլ հայտնել, որ կամուսնանա աղջկա հետ, երբ վերջինս չափահաս դառնա։ Հետաքրքիրն այն է, որ դատախազը միջնորդել էր տուգանք, իսկ դատարանը որոշել է ավելի ծանր պատիժ սահմանել՝ դատապարտելով ազատազրկման։ Գրեթե կասկած չունենք, որ դատարանը չի կարողանա հիմնավորել, թե նախորդ դեպքում ազատազրկման հետ կապ չունեցող պատիժն ինչպե՞ս կարող էր ծառայել պատժի նպատակներին, իսկ այս վերջին դեպքում չի կարող ծառայել:
Ավելին. դատարանն ուղղակի անտեսել է, որ արդեն բավական հասուն անձինք՝ 34 և 38-ամյա, մեղադրական եզրակացության և իր դատավճռի բովանդակության համաձայն, Տ. Գ.-ից փոխնեփոխ հաճույք են ստացել` դրա համար պարզապես օգտագործելով նրան, իսկ 20-ամյա պատանին ընկերություն անելու համար ծանոթանալով Բերդ քաղաքի 14-ամյա բնակչուհու` Գ.-ի հետ, վերջինիս համաձայնությամբ, նրա հետ սեռական հարաբերություն է ունեցել:

Армянская Фемида выносит приговоры "сексуальным домогателям", прибегая к двойным стандартам 02/15/2013   16:08  |  Актуальная тема
Проживающий в селе Аянист Араратской области Владимир Макян обвиняется в сексуальных отношениях с несовершеннолетней девочкой. В ходе предварительного расследования, в частности, выяснилось, что Владимир Макян в январе 2012г. женился на несовершеннолетней девушке Лилит (имя изменено) и вступал с ней периодически в половые отношение на протяжении 9 месяцев.
Какой приговор вынесет суд общей юрисдикции первой инстанции Масиса в отношении Владимира Макяна, обвиняемого по ст. 141 УК РА, пока неизвестно, но известно другое: хотя случаев вступления в половые отношения с несовершеннолетними в Армении немало, однако до сих пор при назначении меры наказания в отношении осужденных по данному обвинению не существует единой судебной практики. Целый ряд судов или судей, как им заблагорассудится так и поступают, при этом даже ничем не мотивируя свои шаги(а может даже в некотором смысле очень мотивированно поступая), в одном случае вынося мягкий вердикт, а в другом слишком суровый. Чтобы не быть голословным, в качестве примера приведем два свежих примера.
34-летний житель села Паравакар Тавушской области С. Григорян и 38-летний житель села Ицакар Р. Арутюнян, которым инкриминируется обвинение в сексуальных отношениях с лицами, не достигшими 16 лет, с декабря 2011г. по февраль 2012г. за отношения сексуального характера с несовершеннолетней жительницей села Ицапар Т. Г. отделались по приговору суда штрафом в размере 150 000 драмов. Думаю, понятно, что оба руководствовались принципом удовольствия и страсти и не намеревались делать предложение девушке, поскольку речь идет не об одном мужчине, которые, кстати сказать, состоят в браке.
Однако по другому делу о сексуальных отношениях с несовершеннолетней было вынесено сравнительно суровое наказание – в виде лишения свободы сроком на 6 месяцев. Суд не обосновал, почему наказание, не связанное с лишением свободы, в данном конкретном случае не может служить целям наказания, тем более, что на сей раз в сексуальные отношения с 14-летней девушкой по ее же согласию имел 20-летний юноша. Молодой человек признал свою вину и просил о проведении судебного разбирательства в порядке ускоренного судопроизводства, а в суде заявил, что жениться на девушке, когда она достигнет совершеннолетнего возраста. Интересно то, что прокурор ходатайствовал о назначении штрафа, а суд вынес более суровый приговор, осудив его на тюремное заключение.
Почти не остается сомнений, что суд не сумеет обосновать, каким образом наказание, не связанное с лишением свободы в предыдущем случае могло служить целям наказания, а в этом последнем случае, не может.
Более того, суд просто проигнорировал тот факт, что вполне уже зрелые мужчины, согласно обвинительному заключению и содержанию приговора, воспользовались Т. Г. для своего удовольствия, а 20-летний юноша, познакомившись с 14-летней жительницей г. Берд  имел с ней по обоюдному согласию отношения сексуального характера.