Բողոքի հեղինակն այս անգամ բացատրություն կտա՞ 02/15/2013 12:03 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Փետրվարի 13-ին Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատախազությունից ոստիկանության Մալաթիայի բաժնում ստացվել է ՀՀ Նախագահի թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանի կայքէջում զետեղված ընտրախախտումների վերաբերյալ ծանուցումն այն մասին, որ Սուսաննա Բարխուդարյանն այցելել է Անդրանիկի 74 հասցեում գտնվող «Վետերան» օթևան, որի աշխատակիցները թույլ չեն տվել, որ «Ժառանգություն» կուսակցության քարոզչական նյութերը բաժանվեն ծերերին՝ պնդելով, որ իրենք կփոխանցեն:
Հետաքննության ընթացքում ոստիկանության ծառայողները բացատրություններ են վերցրել օթևանի ղեկավարներից, որոնք նշել են, որ փետրվարի սկզբներին իրենց մոտ է այցելել մի կին, ներկայացել Ր. Հովհաննիսյանի վստահված անձ, և քարոզչություն իրականացնելու նպատակով՝ ցանկացել է մուտք գործել օթևանի հատված, բայց քանի որ «Վետերան» օթևանի կանոնակարգի 3-րդ կետի 3.3 ենթակետի համաձայն անծանոթ անձանց մուտքը օթևանի տարածք արգելվում է, ուստի վերջինիս մուտք գործել օթևանի բնակելի հատված՝ արգելվել է, և միևնույն ժամանակ՝ առաջարկվել նախընտրական բուկլետները թողնել օթևանի խաղասենյակում, որտեղ էլ օթևանի բնակիչները կարող են ծանոթանալ այդ նյութերին, որը և կատարվել է:
Բացատրություն վերցնելու նպատակով Սուսաննա Բարխուդարյանին մի քանի անգամ զանգահարել են, սակայն նա չի պատասխանել հեռախոսազանգերին:
Ոստիկանությունից տեղեկացնում են, որ հետաքննությունը շարունակվում է:
Ի դեպ Սուսաննա Բարխուդարյանից ոստիկանությունը ահազանգ էր ստացել նաև 2013թ. հունվարի 24-ին` այն մասին, որ Երևան քաղաքի Րաֆֆու փողոցի 33 շենքի մոտ իրեն խոչընդոտում են և չեն թողնում բաժանել «Ժառանգություն» կուսակցության նախընտրական բուկլետները:
ՀՀ ոստիկանության Մալաթիայի բաժնում նախապատրաստվող նյութերի ընթացքում ՀՀ ոստիկանության Մալաթիայի բաժին է հրավիրվել ՀՀ ոստիկանություն ահազանգած Սուսաննա Բարխուդարյանը, սակայն վերջինս, պատճառաբանելով իր զբաղվածությունը, հրաժարվել է ներկայանալ:
Կատարված հետաքննությամբ պարզվել է, որ Սուսաննա Բարխուդարյանը, հանդիսանալով ՀՀ Նախագահի թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանի նախընտրական քարոզարշավի Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքի համակարգող, սույն թվականի հունվարի 24-ին` ժամը 17:30-ի սահմաններում, քարոզարշավի շրջանակներում գտնվել է Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքի Րաֆֆու 33 շենքի մոտակայքում և քաղաքացիներին, պատահական անցորդներին, բաժանել Րաֆֆի Հովհաննիսյանի նախընտրական ծրագրի վերաբերյալ բուկլետներ, որի ժամանակ Սուսաննա Բարխուդարյանը, մոտենալով վերոնշյալ հասցեի տարբեր հատվածներում կանգնած մի քանի երիտասարդների, նրանց առաջարկել է բուկլետներ, սակայն վերջիններս չեն ցանկացել դրանք վերցնել, պատճառաբանելով, որ իրենք չեն ցանկանում ընտրել նշված թեկնածուին, որից հետո Սուսաննա Բարխուդարյանը հեռացել է` շարունակելով իր քարոզարշավը:
Նկատի ունենալով, որ «Ժառանգություն» կուսակցության լիազորված անձի լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելու հանգամանքը բացակայում է, 2013թ. փետրվարի 7-ին քրեական գործ հարուցելը մերժվել է` հանցագործության դեպքի բացակայության հիմքով:
ՀՀ Նախագահի թեկնածու, «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Ր. Հովհաննիսյանին գրավոր տեղեկացվել է, որ ահազանգի հիման վրա նախապատրաստված նյութերի շրջանակներում Ս. Բարխուդարյանը հրաժարվել է բացատրություն տալ եւ չի ներկայացել ոստիկանության բաժին, իսկ հեռախոսազրույցի ժամանակ հայտնել, որ հիմք ընդունվեն 25.01.2013թ. իր կողմից հաղորդում տալուց հրաժարվելու մասին արձանագրությունը, ինչպես նաև` բացատրություն տալուց հրաժարվելու արձանագրության մեջ դեպքի առնչությամբ հակիրճ մեջբերումը:
Միաժամանակ, Ր. Հովհաննիսյանին հայտնվել է, որ քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշման հետ համաձայն չլինելու դեպքում, ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 185-րդ հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված կարգով, կարող են այն բողոքարկել:

Автор жалобы на сей раз даст разъяснения в связи с инцидентом о раздаче “ованнисяновских ”буклетов на ул. Раффи в Ереване 02/15/2013 13:31 | Актуальная тема
13 февраля Прокуратура административного округа Малатия-Себастия направила в отделение Полиции Малатии размещенное на официальном сайте кандидата в президенты Р. Ованнисяна уведомление о том, что Сусанна Бархударян посетила расположенный на ул. Андраника 74 ночлежный дом “Ветеран”, работники которого не позволили раздать постояльцам агитационные материалы партии “Наследие”, настаивая на том, что они сами их передадут.
Руководители дома дали разъяснения полицейским. Они отметили, что в начале февраля их посетила некая женщина, которая представилась доверенным лицом Р. Ованнисяна, и с целью осуществления агитации пожелала войти в помещение, однако, согласно подпункту 3.3 п.3 регламента ночлежного дома, незнакомым вход запрещен, посему ее не пустили внутрь помещения. Вместо этого гостье было предложено оставить буклеты в игровой комнате, где постояльцы дома могут ознакомиться с ними, что и было сделано.
За разъяснениями полицейские несколько раз обращались к Сусанне Бархударян, однако она не ответила телефонные звонки.
Кстати, от Сусанны Бархударян в Полицию поступал сигнал 24 января 2013г. о том, что на ул. Раффи ей всячески препятствуют раздаче предвыборных буклетов.
В ходе подготовки материалов в отделение Полиции Малатии была приглашена Сусанна Бархударян, однако она не пожелала явиться, мотивировав тем, что очень занята.
В ходе следствия выяснилось, что Сусанна Бархударян, будучи координатором предвыборной кампании в общине Малатия-Себастия, 24 января сего года в районе 17.30 на улице ул. Раффи раздавала прохожим буклеты. Она также подошла к стоящим поодаль молодым людям и предложила им ознакомиться с буклетами, однако те не захотели брать их, мотивировав это тем, что не намерены голосовать за данного кандидата, после чего Сусанна Бархударян ретировалась и продолжила свою агиткампанию.
Ввиду отсутствия обстоятельства, препятствующего реализации полномочий представителя партии “Наследие”, 7 февраля 2013г. было принято решение об отказе в возбуждении уголовного дела ввиду отсутствия в деяниях участников инцидента преступления.
Кандидат в президенты, лидер партии “Наследие” Раффи Ованнисян был письменно извещен о том, что С. Бархударян отказалась от дачи разъяснений и не явилась в полицейское отделение.
Раффи Ованнисян был поставлен в известность о том, что в случае несогласия с решением об отказе в возбуждении уголовного дела в порядке, установленном ч. 3 ст. 185 Уголовно-процессуального кодекса Армении, его можно обжаловать.