Արձագանքը պետք է համարժեք լինի ատոմային պայթյունին 02/14/2013   17:50  |  Միջազգային լրահոս
Մոսկվան պատրաստ է քննարկել Կորեայի ժողովրդական դեմոկրատական հանրապետության վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նոր որոշման մասին առաջարկները, սակայն ոչ «ծայրահեղ միջոցները»: Այդ մասին այսօր հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշևիչը:
«ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի արդեն ընդունած որոշումներն ունեն պատժամիջոցների բաղադրիչ: Առայժմ նոր առաջարկություններ, առավել ևս Փհենյանի վրա լրացուցիչ պատժամիջոցներով ներգործելու որոշակի տեքստային շրջանակներում ներառված որոշումներ և այլն մենք չենք տեսել», - հայտնել է դիվանագետը:
«Եթե այդպիսի տեքստեր հայտնվեն, ապա մենք կքննարկենք այն՝ հաշվի առնելով այն կոշտ արձագանքը, որը ձևավորվեց հետո՝ Անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստում: Սակայն ընդհանուր պլանում ես կպաշտպանեմ այն թեզը, որ պատժամիջոցները, դա ծայրահեղ միջոցառում է, որը մեծամասամբ դժվար թե կարողանա ունենալ դրական արդյունք՝ որևէ իրավիճակ կարգավորելու համար: Բայց կնայենք կոնկրետ առաջարկները և ըստ այդմ էլ կգործենք կոլեկտիվ, բոլորով միասին, այն խորհրդատվական մեխանիզմների շրջանակներում, որոնք գոյություն ունեն ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում», - նշել է Լուկաշևիչը:
Լուկաշևիչը նաև ընդգծել է, որ Մոսկվան պետք է աշխատի այնպես, որ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի համարժեք արձագանքը համապատասխանի այն սպառնալիքին, որը ներկայացրել է ԿԺԴՀ-ում ատոմային պայթյունը:
«Ես չեմ լսել ՌԴ-ի կողմից ԿԺԴՀ-ի նկատմամբ հնարավոր պատժամիջոցների մասին և կարծում եմ, որ Ռուսաստանը, որպես վեցնյակի գործընթացի մասնակից և ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի հիմնական անդամ կաշխատի այն ուղղությամբ, որպեսզի միջազգային հանրության համարժեք արձագանքը, և առաջին հերթին ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի արձագանքը, համապատասխանի այն սպառնալիքին և վտանգներին, որն առաջ է բերել Փհենյանի կատարած ատոմային պայթյունը»,- ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը:
Նշենք, որ նախօրեին Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն առաջարկել էր Կորեայի ժողովրդական դեմոկրատական հանրապետությունը ընդգրկել այն երկրների ցուցակում, որոնց ԱՄՆ-ն հայտարարել է ահաբեկչության հովանավոր: Այդ մասին Ճապոնիայի կառավարության ղեկավարը հայտարարել էր Հյուսիսային Կորեայի կողմից 3-րդ ատոմային փորձարկումից մեկ օր անց:

Новых предложений по ужесточению санкций против Пхеньяна пока нет – МИД РФ 02/14/2013   19:22  |  Международные новости
Москва готова рассматривать предложения о новой резолюции в СБ ООН по КНДР, но санкции - "крайняя мера", -пишет ИТАР-ТАСС со ссылкой на официального представителя МИД РФ Александра Лукашевича.
"Принятые резолюции СБ ООН уже имеют санкционную составляющую, пока новых предложений, а тем более обрамленных в какие-то тексты резолюций и т. д., с предложениями дополнительного санкционного воздействия на Пхеньян мы не видели", - сказал дипломат.
"Если они появятся, то будем рассматривать с учетом той жесткой реакции, которая была сформулирована на внеочередном заседании Совета Безопасности после произведенного ядерного испытания, - добавил он. - Но в общем плане я поддержу тезис, что санкции - это крайняя мера, которая в большинстве случаев вряд ли может иметь позитивный результат с точки зрения урегулирования каких-то ситуаций".
"Но будем смотреть на конкретные предложения и уже действовать коллективно и сообща в рамках тех консультационных механизмов, которые существуют в СБ ООН", - отметил представитель МИД РФ.
Лукашевич также подчеркнул, что Москва будет работать над тем, чтобы адекватная реакция СБ ООН соответствовала той угрозе, которую представлял ядерный взрыв в КНДР.
"Я не слышал о таких мерах /о возможности санкций со стороны РФ в отношении КНДР/ и думаю, что Россия как активный участник шестистороннего процесса и как постоянный член СБ ООН будет работать над тем, чтобы адекватная реакция международного сообщества, прежде всего СБ ООН, соответствовала той угрозе и опасностям, который представлял собой ядерный взрыв, произведенный Пхеньяном", - сказал дипломат.