186 զանգ՝ ընտրացուցակներում առկա անճշտությունների վերաբերյալ 02/14/2013 14:45 | Ընտրական իրավունք
2013 թ. փետրվարի 18-ին կայանալիք Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի ընտրությունների ընտրացուցակներում առկա անճշտությունների վերաբերյալ ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչությունում գործող «Թեժ գիծ» ծառայության միջոցով ստացվել է 186 զանգ, որից միայն 34-ն են վերաբերվել ընտրողների ցուցակին: Այդ մասին «Pastinfo.am»-ին հայտնեցին ՀՀ ոստիկանությունից:
Նույն աղբյուրի փոխանցմամբ՝ 34 զանգով տրամադրվել է 35 տեղեկատվություն, ուսումնասիրության արդյունքով հայտնաբերվել և ուղղվել է 4 անճշտություն:
Այսպես, 21 քաղաքացիներ հայտնել են, որ թեև հաշվառված են բնակչության պետական ռեգիստրում, սակայն իրենց տվյալները բացակայում են ընտրացուցակներից:
Իրականացված ստուգմամբ պարզվել է հետևյալը.
- 6 քաղաքացիներ բնակչության պետական ռեգիստրում հաշվառվել են 2013 թ. հունվար ամսին, այսինքն՝ ընտրողների ցուցակները հրապարակելուց հետո և նրանց տվյալները առկա կլինեն վերջնական ցուցակներում,
- 9-ի տվյալներն առկա են ընտրողների ցուցակներում,
- 4-ը բնակելի տարածության սեփականատիրոջ դիմումով հանված են հասցեի հաշվառումից,
- 1 զանգով հայտնել են, որ 2 քաղաքացու տվյալներն առկա չեն ընտրողների ցուցակներում: Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ անճշտությունը կապված է բնակելի տան մի մասին նոր հասցե հատկացնելու հետ: Անճշտությունն արդեն իսկ ուղղվել է և վերջնական ցուցակները հրապարակելիս նոր հասցեն ընդգրկված կլինի ընտրողների ռեգիստրում:
Մեկ քաղաքացի զանգահարել և հայտնել է, որ Կիևյան փողոցի 9 շենքի 11 հասցեում գտնվող իրենց բնակարանում հաշվառված են անծանոթ ընտրողներ: Ոստիկանության աշխատակիցների կողմից հասցեում իրականացված ուսումնասիրությամբ անճշտություններ չեն հայտնաբերվել: Պարզվել է, որ Երևան քաղաքի Կիևյան փողոցի 9 շենքի բոլոր մուտքերի բնակարանների համարակալումը սկսվում է 1-ից և նույն շենքի տարբեր մուտքերի թիվ 11 բնակարանները պատկանում են տարբեր ընտանիքների:
Մեկ զանգով քաղաքացին հայտնել է, որ հաշվառված է այլ հասցեում, սակայն ընտրողների ցուցակում նշված է այլ հասցե: Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ համայնքի հասցեավորման ժամանակ տեղի է ունեցել տեխնիկական սխալ: Անճտությունն ուղղվել է:
Մեկ քաղաքացի զանգել և հայտնել է, որ իր հասցեում հաշվառված է այլ անձ: Պարզվել է, որ հասցեավորման ժամանակ նշված անձը պետք է հաշվառվեր այլ հասցեում: Հասցեափոխությամբ անճշտությունը շտկվել է:
Բացի այդ, անձնագրային և վիզաների վարչությանը տեղեկատվություն է տրամադրվել Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս մահացած 7 անձանց վերաբերյալ, որոնց տվյալներն առկա են ընտրողների ռեգիստրում: Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ բնակչության պետական ռեգիստրում մահվան փաստի վերաբերյալ սահմանված կարգով տեղեկատվություն չի ստացվել:
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում՝ բոլոր 7 քաղաքացիների տվյալները հանվել են ընտրողների ռեգիստրից:
3 զանգով հայտնվել է մահվան վերաբերյալ տեղեկություն: Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ նշված անձինք մահվան կապակցությամբ բնակչության պետական ռեգիստրի հաշվառումից հանվել են նախնական ցուցակները հրապարակվելուց հետո: Քաղաքացիներին պարզաբանվել է, որ վերջնական ցուցակները հրապարակելիս մահացած անձանց տվյալներն առկա չեն լինի ընտրողների ռեգիստրում:

На телефон “Горячей линии” Полиции Армении поступило 186 сообщений о нарушениях в списках избирателей 02/14/2013   15:59  |  Избирательное право
На телефон “Горячей линии”, действующий в Паспортно-визовом управлении Полиции РА, поступило 186 звонков касательно неточностей, выявленных в избирательных списках. Из них только 34  имели отношение к спискам избирателей. Об этом«Pastinfo.am» сообщили в Полиции РА.
По сведениям того же источника, в результате проверок было выявлено и исправлено 4 неточных сведения.
21 гражданин заявил, что, несмотря на то, что зарегистрированы в государственном регистре населения, однако их персональные данные не включены в списки избирателей.
В ходе проверки выяснилось следующее:
- Данные девятерых наличествуют в списках.
-Четверо сняты с учета на основании заявления владельца жилого помещения.
- По одному из звонков сообщили, что данных 2 граждан нет в списках. В ходе проверки выяснилось, что наличие неточности в списках связано с предоставлением нового адреса одной части жилого дома. Ошибка уже  исправлена и при опубликовании окончательных списков новый адрес будет включен в регистр избирателей.
Один гражданин позвонил и сообщил, что в их квартире, расположенной  по адресу Киевяна 9 дом 11, числятся незнакомые им избиратели. В ходе проверки не было выявлено неточностей по указанному адресу. Выяснилось, что номера квартир всех подъездов по адресу Киевяна 9 начинаются с 1, и дома под N11 разных подъездов того же здания принадлежат разным семьям.
Поступил звонок также от гражданина, который заявил, что зарегистрирован по другому адресу, а в списке избирателей указан другой адрес. В ходе проверки выяснилось, что в ходе проведения адресации общины произошла техническая ошибка. Неточность устранена.
Еще один гражданин позвонил и сообщил, что по его адресу прописан другой человек. Выяснилось, что при адресации гражданин должен был быть зарегистрирован по другому адресу.
Кроме того, Паспортно-визовое управление предоставило сведения о 7 гражданах, скончавшихся за пределами Армении, чьи персональные данные указаны в списках избирателей. В ходе проверки выяснилось, что госрегистр населения в установленном порядке не был информирован о факте смерти.
В результате предпринятых мероприятий персональные данные всех 7 граждан были сняты с регистра избирателей.
Были еще 3 звонка от граждан, которые оповещали о том, что включенных в список избирателей граждан нет уже в живых. В ходе проверки выяснилось, что данные лица были сняты с госрегистра населения после предварительного опубликования списков избирателей. Гражданам пояснили, что по опубликовании окончательных списков персональные данные умерших не будут включены в регистр избирателей.
По остальным 152 звонкам гражданам была предоставлена исчерпывающая консультация.
11:42 12/02/2013  |  Избирательное правоКто помог А. Гукасяну сдать анализы? В Минздраве Армении утверждают, что ведомство не принимало в этом участия