Հյուրանոցը հասարակաց տուն դարձնելուց հետո 02/14/2013 12:27 | Քրեական խրոնիկոն
«Աբովյան-բար» հյուրանոցային համալիրն ավելի քան 2 տարի տրամադրվել է տասնյակից ավելի մարմնավաճառների` հնագույն արհեստով զբաղվելու համար: Վերոնշյալ արարքի կամ, ավելի ճիշտ, երկու կամ ավելի անձանց օգտագործելով պոռնկությամբ զբաղվելուն նպաստելու համար (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 262-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետ) մեղադրվում է Աբովյան քաղաքի բնակիչ, 1938թ. ծնված Շահեն Հարությունյանը:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ Շ. Հարությունյանը հանդիսանալով անհատ ձեռնարկատեր, համապատասխան համաձայնագրի հիման վրա իր կողմից օգտագործվող Աբովյան քաղաքի Երիտասարդական 6ա հասցեում գտնվող «Աբովյան-բար» հյուրանոցային համալիրը 2010թ. ապրիլից -2012թ. հուլիս ժամանակահատվածում մատուցողուհի Լիլիթ Մարգարյանի օժանդակությամբ պահել, ղեկավարել և օգտագործել է երկու կամ ավելի անձանց օգտագործելով պոռնկությամբ զբաղվելուն նպաստելու համար:
Մասնավորապես, ըստ մեղադրական եզրակացության, Լիլիթ Մարգարյանի հետ պայմանավորվածության համաձայն` հյուրանոցի այցելուների հաճախելիությունն ապահովելու նպատակով, հանրային վերը նշված հաստատության առանձնասենյակները հաճախորդների հետ գումարի դիմաց սեռական հարաբերություն ունենալու համար նրա միջոցով տրամադրել է մարմնավաճառներ Հեղինե Հովասափյանին, Լիանա Շահնազարյանին, Համեստ Բաբայանին, Նարինե Բաբայանին, Հերմինե Սահակյանին, Ամալյա Հակոբյանին, Գայանե Խաչատրյանին, Հայկանուշ Նաղդալյանին և այլոց, որոնցից յուրաքանչյուր անգամ առանձնասենյակ տրամադրելու դիմաց գանձված 6000-ական դրամից 1000-ական դրամը որպես աշխատավարձ վճարել է Լիլիթ Մարգարյանին, իսկ մնացած գումարները տնօրինել անձամբ:
Հիշյալ քր. գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել նաև նույն քաղաքի բնակիչ, 1968թ. ծնված Լիլիթ Մարգարյանին: Քրեական գործի նյութերի համաձայն` նա 2010թ. ապրիլից մինչև 2012թ. հուլիս ժամանակահատվածում աշխատելով հիշյալ հյուրանոցում որպես մատուցողուհի, Շ. Հարությունյանի հետ պայմանավորվածության համաձայն յուրաքանչյուր անգամ հաճախորդներին առանձնասենյակ տրամադրելու դիմաց գանձվելիք 6000-ական դրամից 1000-ական դրամ վաստակելու ակնկալիքով, հաճախորդների հետ գումարի դիմաց սեռական հարաբերություն ունենալու համար պարբերաբար հյուրանոց Է կանչել վերոնշյալ և այլ մարմնավաճառների:
Լ. Մարգարյանը զուգահեռաբար ունեցել է նաև հյուրանոցի այցելուների հաճախելիությունն ապահովելու նպատակ: Մարմնավաճառներին առանձնասենյակներ տրամադրելով, դրա դիմաց հաճախորդներից գումարները ստանալով և Շահեն Հարությունյանին փոխանցելով, նա օժանդակել է վերջինիս՝ նշված հաստատությանը երկու կամ ավելի անձանց օգտագործելով պոռնկությամբ զբաղվելու համար պահելուն, ղեկավարելուն և օգտագործելուն: Վերոնշյալ արարքի համար Լիլիթ Մարգարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-262-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով, այսինքն`պոռնկությամբ զբաղվելուն նպաստելուն օժանդակությամբ հանցակցելու համար:

В Армении под видом гостиницы скрывался публичный дом 02/14/2013 14:37 | Криминальная хроника
Гостиничный комплекс “Абовян-бар” более двух лет предоставлялся десяткам представительниц древнейшей профессии. По факту способствования занятиям проституцией двух и более лиц в соответствии с п. 5 ч. 2 ст. 262 Уголовного кодекса РА обвиняется житель г. Абовяна Шаген Арутюнян 1938 года рождения.
В ходе предварительного следствия выяснилось, что Ш.Арутюнян, будучи частным предпринимателем, на основании соответствующего соглашения с официанткой Лилит Маргарян и при ее поддержке, в гостиничном комплексе “Абовян-бар”, расположенном по адресу Молодежная 6а, в период с апреля 2010г. до июля 2012г. использовал двух и более лиц для способствования занятиям проституцией.
В частности, согласно обвинительному заключению, по достигнутой с Лилит Маргарян договоренности с целью обеспечения посещаемости предоставлял за определенные комиссионные гостиничные номера проституткам Эгине Овасапян, Лиане Шахназярян. Амест Бабаян, Нарине Бабаян, Эрмине Саакян, Амалии Акопян, Гаяне Хачатрян, Айкануш Нагдалян и другим. Взысканную с них сумму в размере от 6000 до 10 000 драмов за разовое предоставление номеров он выплачивал Лилит Маргарян в качестве заработной платы.
В рамках вышеупомянутого уголовного дела обвинение предъявлено и жительнице того же города Лилит Маргарян 1968 года рождения. Согласно материалам уголовного дела, она с апреля 2010г. до июля 2012г., работая в гостинице в качестве официантки, в надежде заработать от 6000 до 10 000 драмов периодически предоставляла гостиничные номера вышеперечисленным и другим представительницам древнейшей профессии.
Л. Маргарян таким образом также преследовала цель привлечь клиентов в гостиничный комплекс. Предоставляя номера и получая за это определенную сумму, которую она передавала Шагену Арутюняну, тем самым содействовала ему в использовании двух и более лиц для способствования занятиям проституцией. За это деяние Лилит Ованнисян инкриминируется обвинение по п. 5 ч. 2 ст. 38-262 – соучастие в способствовании занятиям проституцией.