Ինքնասպանության փորձերը կատարվում են սիրո հողի վրա 02/14/2013 15:08 | ԼՐԱՀՈՍ
«Ոստիկանության կողմից կատարված համալիր աշխատանքի արդյունքում նվազել է անչափահասների կողմից կատարված հանցագործությունների թիվը»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության երրորդ վարչության պետի տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Նելլի Դուրյանը՝ հավելելով, որ վերջին տարիների ընթացքում սա առաջին դեպքն է:
2011թ.-ին գրանցվել է անչափահասների կողմից կատարված հանցագործության 527 դեպք, իսկ 2012թ.-ին՝ 414, որից 110-ը՝ եղել են մարմնական վնասվածքներ:
Անչափահասների կողմից կատարվող հանցագործությունների մեջ գերակշռում է գողությունը, սակայն այս տարի գողության դեպքերը ևս նվազել են՝ հավաստիացնում է Նելլի Դուրյանը և ավելացնում, որ 2012թ.-ին աճ է արձանագրվել անչափահասների մոտ սառը զենքերի հայտնաբերման ուղղությամբ, իհարկե անչափահասը սառը զենք կրելու համար չի հայտնվում, քրեակատարողական հիմնարկում, բայց նա ոստիկանության կողմից հաշվառման է վերցվում կամ այլընտրանքային պատիժների բաժինը հսկողություն է սահմանում նրա նկատմամբ:
Նելլի Դուրյանի խոսքով՝ անչափահաս աղջիկների կողմից կատարված հանցագործությունները շատ քիչ տոկոս են կազմում, իսկ եթե լինում են, ապա գողություն կամ խարդախություն:
Ինչ վերաբերում է սեռական ոտնձգություններին, ապա 2012թ.-ին գրանցվել է 80 դեպք, անչափահասը՝ անչափահասի նկատմամբ և չափահասը՝ անչափահասի նկատմամբ: 16 տարին չլրացած անչափահասի նկատմամբ սեռական ոտնձգությունը մեծամասամբ ավարտվում է ամուսնությամբ:
2012թ.-ին գրանցվել է ինքնասպանության 45 դեպք, որից 9-ը մահվան ելքով, նշում է Նելլի Դուրյանը՝ ավելացնելով, որ «ինքնասպանության փորձերը մեծամասամբ կատարվում է սիրահարության հողի վրա»:
Անչափահասների համար նախատեսված ՔԿՀ-ում իրենց պատիժը կրում են 16 անչափահասներ, որոնք բոլորը ծանր հանցագործություն կատարելու համար են հայտնվել այնտեղ:

В Армении несовершеннолетние прибегают к суициду, как правило, из-за несчастной любви - Нелли Дурян 02/14/2013   16:42  |  Лента новостей
В результате проведенных Полицией Армении комплексных мероприятий сократилось число преступлений, совершенных несовершеннолетними”, - сегодня в ходе встречи с журналистами заявила заместитель начальника третьего управления угрозыска, полковник Полиции Нелли Дурян, добавив, что впервые за последние годы зафиксировано подобное.
В 2011г. было зарегистрировано 527 случаев преступления, совершенных несовершеннолетними, а в 2012 – 414, 110 из которых были чреваты телесными повреждениями.
“В составе преступных деяний несовершеннолетних преобладают кражи, однако в этом году случаи воровства также сократились”, - заверила Нелли Дурян и добавила, что наблюдается рост случаев обнаружения у несовершеннолетних холодного оружия. Естественно, несовершеннолетний за ношение холодного оружия не попадает в уголовно-исполнительное учреждение, но его ставят на учет в Полиции, или отдел альтернативных наказаний устанавливает контроль за ним.
По словам Нелли Дурян, число преступлений, совершенных несовершеннолетними девочками, составляет ничтожно малый процент. А, если такие случаи регистрируются, то они, как правило, бывают причастны к фактам кражи или мошенничества.
“Что же касается сексуальных домогательств, то в 2012г. было зарегистрировано 80 случаев домогательства несовершеннолетним несовершеннолетнего и лицами, достигшими совершеннолетия в отношении несовершеннолетних. Сексуальное домогательство в отношении 16-летних, в основном, заканчивается свадьбой. В 2012г. было зарегистрировано 45 случаев суицида, 9 из которых с летальным исходом. Попытки самоубийства совершаются преимущественно на почве несчастной любви”, - отмечает подполковник Полиции.
В УИУ наказание, предусмотренное для несовершеннолетних, несут 16 несовершеннолетних. Все они оказались в местах не столь отдаленных за совершение тяжких преступлений.