«Խտրականության դեմ» օրենքի ընդունումը Հայաստանը մեկ քայլ առաջ կտանի մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում 02/13/2013   15:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային ժողովի մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էլինար Վարդանյանը Եվրամիության փորձագետ Լորի Մաննի հետ փետրվարի 13-ին քննարկել են «Խտրականության դեմ» օրենքի՝ դեռևս մշակման փուլում գտնվող նախագիծը: Տիկին Մաննը ներկայացրել է ԵՄ երկրների և միջազգային փորձն այս ոլորտում՝ ընդգծելով, որ խտրականության դեմ առանձին օրենք ունենալը լավագույն տարբերակն է:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը, համագործակցելով ԵՄ փորձագետների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ, նախաձեռնել է խտրական վերաբերմունքի արժանացած անձանց իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված և խտրականության դեմ պայքարի մեխանիզմներ սահմանող օրենքի նախագիծ:
ԱԺ հանձնաժողովի նախագահը, պաշտպանելով այսօրինակ նախաձեռնության գաղափարն ու խտրականության դեմ պայքարելու սկզբունքները, նախագծի նախնական տարբերակում ամրագրված որոշ մեխանիզմներ համարել է անկատար: Մասնավորապես, նա հեղինակներին առաջարկել է այս նախագծով Մարդու իրավունքների պաշտպանին վերապահված լիազորությունները համադրել և համապատասխանեցնել Սահմանադրությամբ նախատեսված պարտականությունների հետ:
ԵՄ փորձագետը պատրաստակամություն է հայտնել վերանայել քննարկումներում բարձրացված հարցերը և ընդգծել է, որ սա նոր մանդատով է օժտում Մարդու իրավունքների պաշտպանին, հետևաբար կառաջացնի որոշ փոփոխություններ համապատասխան օրենքում: Լորի Մաննը նշել է նաև, որ, ի դեմս Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի ու ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի, տեսնում է լավագույն գործընկերների և աջակիցների: Իսկ «Խտրականության դեմ» օրենքի ընդունումը, նրա բնորոշմամբ, Հայաստանը մեկ քայլ առաջ կտանի մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում:
Ըստ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության հաղորդագրության, Էլինար Վարդանյանը հավաստիացրել է, որ իր գլխավորած հանձնաժողովը, որպես մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ շահագրգիռ կառույց, բաց է բոլորի համար և պատրաստ համագործակցության:

Принятие закона “Против дискриминации” станет еще одним шагом вперед для Армении в области защиты прав человека” - эксперт ЕС 02/13/2013   19:43  |  Лента новостей
Председатель Постоянной комиссии НС по вопросам защиты прав человека и общественным вопросам Элинар Варданян обсудила с экспертом ЕС Лори Манном 13 февраля находящийся еще в стадии разработки проект закона “Против дискриминации”.
Омбудсмен Армении при сотрудничестве с представителями Европейского союза и общественных организаций, инициировал законопроект, направленный на защиту прав лиц, испытавших к себе дискриминационное отношение и регулирующий механизмы борьбы против дискриминационных явлений.
Председатель комиссии НС, поддерживая подобные инициативы и одобряя принципы борьбы против дискриминации, сочла некоторые механизмы, закрепленные в предварительном варианте законопроекта, несовершенными. В частности, она предложила авторам проекта полномочия, которыми наделен омбудсмен, сопоставить и привести в соответствие с обязательствами, предусмотренными Конституцией РА.
Эксперт ЕС выразила готовность пересмотреть затронутые в ходе дискуссии вопросы и подчеркнула, что это наделяет новым мандатом омбудсмена, следовательно повлечет ряд изменений в законе. Лори Манн отметила, что в лице офиса Защитника прав человека и Постоянной комиссии НС по вопросам защиты прав человека и общественным вопросам видит отличных коллег и помощников. А принятие закона “Против дискриминации”, по ее собственному выражению, станет еще одним шагом вперед для Армении в области защиты прав человека.
Элинар Варданян заверила, что возглавляемая ею Комиссия как заинтересованная в защите прав человека структура открыта для всех и готова к сотрудничеству.