Ոստիկանությունը զգալի անելիքներ ունի բնակարանային գողության դեպքերի կանխարգելման առումով 02/12/2013 15:04 | ԼՐԱՀՈՍ
2012թ. քննվել է մարդկանց թրաֆիքինգի 24 գործ 27 անձի վերաբերյալ: Դատարաններում քննված 10 քրեական գործով դատապարտվել է 10 անձ, 4 քրեական գործով դատաքննությունը շարունակվում է, միայն մեկ քրեական գործով անցնում է 8 մեղադրյալ: Այս մասին նշվեց ՀՀ դատախազության կոլեգիայի այսօրվա ընդլայնված նիստում և ընդգծվեց, որ դատախազությունը շարունակում է աշխատանքներ տանել այդ հանցատեսակի դեմ տարվող պայքարի արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ:
Սեփականության դեմ ուղղված հանցագործություններն աճել են ընդամենը 8 դեպքով: Ինչպես ընդհանուր, այնպես էլ սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների շարքում մեծ տեսակարար կշիռ են կազմում անձնական գույքի հափշտակությունները: Բացահայտման ցուցանիշը հանրապետությունում նվազել է 2,1%-ով` կազմելով 72,1%: Իսկ Երևան քաղաքում այդ ցուցանիշը բարելավվել է 3,7%-ով: Ի տարբերություն նախորդ տարվա` 153-ով աճել են բնակարանային գողությունները։ Բնակարանային գողության դեպքերի կանխարգելման առումով անելիք ունեն ինչպես ոստիկանության տարածքային բաժինները, այնպես էլ պետական պահպանության գլխավոր վարչությունը:
161 դեպքով աճել են նաև խարդախության դեպքերը, 10-ով` կողոպուտի: Որպես դրական ցուցանիշ` 43-ով` ավազակային հարձակման դեպքերը:
Արձանագրվել է տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների նվազում 342-ով կամ 30,7%-ով:
Նվազում արձանագրվել է տվյալ բնագավառի բոլոր հանցատեսակներով: ՀՀ դատախազությունը գտնում է, որ այս ոլորտում Պետական եկամուտների կոմիտեի օպերատիվ մարմինները պետք է ակտիվացնեն իրենց աշխատանքները:

В Армении существенно увеличилось число квартирных краж 02/12/2013   18:50  |  Лента новостей
В 2012г. были рассмотрены 24 дела, возбужденных в отношении 27 лиц по факту траффикинга. По 10 уголовным делам, рассмотренным в суде, приговорены были 10 человек. 4 дела находятся в стадии судебного разбирательства. Только по одному уголовному делу проходит 8 обвиняемых. Об этом сегодня говорили в ходе расширенного состава коллегии Генпрокуратуры РА. Было также отмечено, что Прокуратура РА продолжает осуществлять мероприятия, направленные на повышение эффективности борьбы против данного вида преступления.
Число преступлений, направленных против собственности, выросло на 8 случаев. Как в целом, так и в ряду преступлений, направленных против собственности наибольший удельный вес составляют хищения личного имущества. Показатель раскрытия в республике снизился на 2.1%, составив 72.1%. А в г. Ереване наблюдается улучшение  данного показателя на 3.7%. В отличие от предыдущего года 153 случаями больше стало квартирных краж. Для предотвращения случаев квартирных краж еще многое предстоит сделать как территориальным подразделениям Полиции, так и Главному управлению государственной охраны.
Случаев мошенничества стало на 161 больше, а ограблений – на 10. В качестве положительного показателя  зафиксированы 43 случая разбойного нападения.
Зарегистрировано снижение числа преступлений, направленных против экономической деятельности на 342 случая или 30.7%.
Генпрокуратура РА считает, что оперативные органы Комитета государственных доходов должны активировать свои усилия в этом направлении.