Երևանցիներին նոր ընտրություն է սպասվում 02/12/2013   11:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Առաջիկայում Երևանում կմեկնարկի ընտրական նոր գործընթաց: Ավարտին է մոտենում Երևանի ավագանու լիազորությունների ժամկետը, և, ըստ այդմ, պետք է ընտրվի նոր ավագանի:
Կառավարությունն առաջարկում է Երևանի ավագանու հերթական ընտրությունը նշանակել մայիuի 5-ին: «Երևանի ավագանու հերթական ընտրություն նշանակելու մաuին» որոշման նախագիծն ընդգրկված է կառավարության փետրվարի 14-ի նիստի օրակարգում:
Ընտրական օրենսգրքի համաձայն, հերթական ընտրությունները նշանակվում են ՀՀ կառավարության որոշմամբ այն հաշվարկով, որ ընտրություն նշանակելու մասին որոշումն ուժի մեջ մտնի քվեարկության օրվանից ոչ ուշ, քան 70 օր առաջ:
Երևան քաղաքի ավագանին կազմված է 65 անդամից։ Ընտրությունն անցկացվում է համամասնական ընտրակարգով։ Երևանի ավագանու ընտրության ժամանակ Երևանի ողջ տարածքը մեկ բազմամանդատ ընտրատարածք է:
Երևանի ավագանու անդամ կարող են ընտրվել 21 տարին լրացած, Երևանի բնակչության ռեգիստրում մինչև քվեարկության օրը առնվազն վերջին 6 ամիսն ընդգրկված, օրենսգրքի համաձայն` տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրության ժամանակ ընտրելու իրավունք ունեցող անձինք:
Ընտրական ցուցակների գրանցման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով են ներկայացնում քվեարկության օրվանից ոչ շուտ, քան 55, և ոչ ուշ, քան 45 օր առաջ` մինչև ժամը 18.00-ն: Ընտրական ցուցակների գրանցումը կատարվում է քվեարկության օրվանից ոչ շուտ, քան 45, և ոչ ուշ, քան 35 օր առաջ:

Жителей столицы ждет новое электоральное событие. В мае стартуют выборы в Совет старейшин г. Еревана 02/12/2013   12:32  |  Лента новостей
В ближайшее время в Ереване стартует новый избирательный процесс. Истекает срок полномочий Совета старейшин Еревана, и наступает время избрания нового Совета.
Правительство предлагает назначить очередные выборы в столичный Совет старейшин на 5 мая. Проект соответствующего решения о назначении дня выборов включен в повестку очередного заседания Правительства Армении.
Согласно Избирательному кодексу, очередные выборы назначаются по решению Правительства РА с тем расчетом, что решение о назначении выборов вступит в силу , не позднее, чем за 70 дней до дня голосования.
Совет старейшин состоит из 65 членов. Выборы проводятся по пропорциональной системе. В ходе выборов в Совет старейшин вся территория г. Еревана представляет собой один многомандатный избирательный округ.
Членом Совета старейшин могут избираться, согласно избирательному законодательству, лица, имеющие право избирать, достигшие 21 года, состоящие хотя бы последние полгода до дня голосования в регистре населения г. Еревана.
Для регистрации в списках избирателей документы в ЦИК представляют не раньше, чем за 55 дней до дня голосования и не позднее, чем за 45 дней до дня голосования, до 18.00 по ереванскому времени. Регистрация избирательных списков проводится не раньше, чем за 45 дней до дня голосования и не позднее, чем за 35 дней до дня голосования.