Էթիկայի հանձնաժողովը մերժեց Արմեն Ռուստամյանի դիմումը 02/11/2013   16:14  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովի Էթիկայի հանձնաժողովն այսօրվա նիստում մերժեց ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանի դիմումը, որով պատգամավորն առաջարկել էր քննարկել նոյեմբերի 21-ին հրավիրված խորհրդարանի արտահերթ նիստին չգրանցված 83 պատգամավորների կողմից ԱԺ կանոնակարգ-օրենքով սահմանված էթիկայի կանոնները խախտելու հարցը:
Ինչպես նիստից հետո լրագրողներին հայտնեց հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանը, հիշյալ դիմումում բարձրացված հարցերի վերաբերյալ հանձնաժողովի քննարկմանն էր ներկայացվել որոշման երկու նախագիծ:
Դրանցից մեկը հանձնաժողովի նախորդ կազմում այս հարցի զեկուցող` «Ժառանգություն» խմբակցության ներկայացուցիչ Զարուհի Փոստանջյանի պատրաստած նախագիծն էր, որը ներկայացրեց հանձնաժողովում վերջինիս փոխարինած` նույն խմբակցության անդամ Թևան Պողոսյանը: Ըստ այդմ, առաջարկվում էր ընդունել, որ 83 պատգամավորներից հատկապես նիստը միտումնավոր տապալած և այդ նպատակով չգրանցված ՀՀԿ և «Օրինաց երկիր» խմբակցությունների բոլոր անդամները խախտել են էթիկայի կանոնները:
Այս նախագիծը ստացավ երեքական «կողմ» և «դեմ» ձայներ: Որոշմանը կողմ էին ընդդիմադիր երեք խմբակցությունների անդամները` «Ժառանգություն»-ից Թևան Պողոսյանը, «Հայ ազգային կոնգրես»-ից Լյուդմիլա Սարգսյանը և ՀՅԴ-ից Վահան Հովհաննեսյանը, դեմ էին` հանրապետականներ Դավիթ Հարությունյանը և Կորյուն Նահապետյանը, ինչպես նաև նրանց միացած «Բարգավաճ Հայաստան»-ից Վահան Բաբայանը: «Օրինաց երկիր» խմբակցության ներկայացուցիչ Հովհաննես Մարգարյանը նիստից բացակայում էր:
Հարցի վերաբերյալ երկրորդ նախագիծը ներկայացրել էր Դավիթ Հարությունյանը` առաջարկելով կարճել հարցի քննությունը: Այս դեպքում ևս նախագծին կողմ և դեմ ձայները հավասար էին` նախորդ նախագծին կողմ քվեարկածները դեմ էին և հակառակը:
Արդյունքում, ըստ Դ.Հարությունյանի, պատգամավորի դիմումը համարվեց մերժված:
Հիշեցնենք, որ Ազգային ժողովի ընդդիմադիր և «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունների 48 պատգամավորների նախաձեռնությամբ նոյեմբերի 21-ին հրավիրված խորհրդարանի արտահերթ նիստում նախատեսվում էր քննարկել ՀՀ ընտրական և քրեական օրենսգրքերում, «Բնակչության պետական ռեգիստրի մասին» Բնակչության պետական ռեգիստրի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության անդամների հեղինակած օրենքների նախագծերի փաթեթը: Սակայն նիստը չկայացավ, քանի որ ԱԺ կանոնակարգ-օրենքով սահմանված երեք ժամում քվորումն այդպես էլ չապահովվեց. գրանցվել էր ընդամենը 46 պատգամավոր, մինչդեռ նիստի աշխատանքը սկսվելու համար անհրաժեշտ էր, որպեսզի գրանցվեր առնվազն 66 պատգամավոր:

Комиссия по этике отклонила заявление депутата от АРФД Армена Рустамяна 02/11/2013   18:43  |  Актуальная тема
Комиссия по этике на сегодняшнем заседании отклонила заявление руководителя фракции АРФД Армена Рустамяна, на основании которого депутат предлагал рассмотреть вопрос о нарушении предусмотренных законом-регламентом норм этики 83 депутатами, бойкотировавшими внеочередное заседание НС от 21 ноября.
Как сообщил по завершении заседания председатель Комиссии Давид Арутюнян, на рассмотрение Комиссии было представлено 2 проекта решения касаемо вопросов, поднятых в вышеупомянутом заявлении.
Один из проектов подготовлен представителем фракции “Наследие” Заруи Постанджян, докладывающей в предыдущем составе Комиссии. Проект на заседании представил сменивший в составе Комиссии Заруи Постанджян Теван Погосян. Исходя из вышесказанного, предлагается признать, что из 83  депутатов все незарегистрированные члены фракции РПА и “Страны закона” предумышленно инициировали срыв заседания и нарушили правила этики.
Второй проект касательно данного вопроса представил Давид Арутюнян, выступив с предложением о прекращении рассмотрения вопроса. Депутатов, проголосовавших за это предложение и против оказалось равное количество: проголосовавшие за в прошлый раз на сей раз были против и наоборот.
В результате, Комиссия отклонила заявление депутата.
Напомним, что по инициативе 48 парламентариев от оппозиционных фракций и фракции “Процветающая Армения” на созванном 21 ноября внеочередном заседании НС планировалось обсудить предлагаемый членами оппозиционного блока “Армянский национальный конгресс” пакет законопроектов касательно внесения изменений и дополнений в Избирательный и Уголовные кодексы, а также в закон “ О государственном регистре населения”. Однако заседание не состоялось, поскольку за 3 часа установленного законом-регламентом времени так и не удалось обеспечить кворум. Было зарегистрировано всего лишь 46 депутатов, когда как для начала работы заседания, необходимо, чтобы зарегистрировалось как минимум 66 парламентариев.