Պ. Հայրիկյանը վաղը կդիմի՞ ՍԴ 02/09/2013 12:56 | ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանադրական դատարանը երեկ օրվա ավարտին հայտարարել է, որ նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի դիմումը կարող է ընդունել նաև շաբաթ և կիրակի օրերին,- «Pastinfo.am» -ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց ՀՀ նախագահի թեկնածու Պ. Հայրիկյանի նախընտրական շտաբի համակարգող Մանյա Այվազյանը, ավելացնելով. «Մենք որոշել ենք վաղը դիմել»:
Սակայն տիկին Այվազյանը հաջորդիվ հակասեց իրեն, ասելով, որ մինչ օրվա վերջ պարզ կլինի, եթե որոշակի հարցեր չառաջանան և Պ. Հայրիկյանի առողջական վիճակը դեպի լավը գնա, հնարավոր է որոշումը փոխվի:
Այն հարցին, թե արդյո՞ք ՍԴ դիմելու որոշումն այս պահին պայմանավորված է Րաֆֆի Հովհաննիսյանի և Հրանտ Բագրատյանի դիրքորոշմամբ և Պ.Հայրիկյանն իրականում սպասում է, թե մյուս թեկնածուները կընդունեն միասնաբար հանդես գալու իր առաջարկը՝ Հայրիկյանի շտաբի համակարգողը դժվարացավ պատասխանել՝ ավելացնելով, թե հիմնականում ՍԴ դիմելու պատճառը նախագահի թեկնածուի առողջական խնդրով է պայմանավորված:
Հիշեցնենք, որ Պարույր Հայրիկյանն այսօր առաջարկել է ՀՀ նախագահի թեկնածուներ Րաֆֆի Հովհաննիսյանին և Հրանտ Բագրատյանին հանդես գալ միասնաբար՝ նշելով. «Ճշգրիտ հարցումներով 5 օր առաջ Ս.Ս.-ն ուներ 43-45%, իսկ Պ.Հ.-ն, Հ.Բ.-ն և Ր.Հ.-ն՝ 5-35%: Եռյակի միասնաբար հանդես գալու դեպքում Ս.Ս.-ն ունենում էր 30%, իսկ եռյակը՝ 67-69% (սա քվեարկողների՝ ընտրության մասնակցողների թվում)»:
Նկատի ունենալով, որ թեկնածուների ինքնաբացարկի ժամկետը լրացել է փետրվարի 8-ին՝ ժամը 18-ին, Պ.Հայրիկյանը միաժամանակ ֆեյսբուքի իր էջում գրել է. «Իրականում, եթե ես ընտրությունները հետաձգեմ 14 օրով, ապա մենք կարող ենք մեկ միասնական թեկնածուն առաջարկել, ի մի բերել բոլորիս ծրագրերը և 10 օր էլ միասին ներկայանալ ժողովրդին։ Եվ այդ դեպքում մեր միասնական տոկոսը ոչ թէ 70%, այլ՝ 80% էլ կդառնա»։
Ինչ վերաբերում է Հայրիկյանի առողջական վիճակին, ապա Մանյա Այվազյանը նշեց, որ «ցավեր շատ ունի և աջ ձեռքի հետ կապված խնդիրներ կան, ձեռքը համարյա չի աշխատում, սակայն բժիշկների հավաստմամբ՝ 5-6 ամսվա ընթացքում կապաքինվի»:

Паруйр Айрикян обратиться в КС с просьбой перенести выборы уже завтра –координатор штаба М. Айвазян 02/09/2013   13:27  |  Лента новостей
“Конституционный суд вчера к концу рабочего дня объявил, что может принять заявление Паруйра Айрикяна и в субботу, и в воскресенье”, - отметила в беседе с корреспондентом «Pastinfo.am» координатор предвыборного штаба П. Айрикяна Маня Айвазян, добавив, что “они приняли решение обратиться в КС завтра”.
Однако, госпожа Айвазян также отметила, что, если П. Айрикян пойдет на поправку, то возможно он изменит свое решение.
На вопрос, будет ли зависеть решение кандидата обратиться в КС от позиций Раффи Ованнисяна и Гранта Багратяна, и П. Айрикян на самом деле ждет ответа от них на предложение выступить единой силой на предстоящих выборах, координатор предвыборного штаба ответила, что решение кандидата обратиться в КС обусловлено преимущественно состоянием его здоровья.
Напомним, что Паруйр Айрикян обратился сегодня с предложением к двум другим кандидатам выступить единой силой на выборах. Согласно опросам, пять дней назад за Сержа Саргсяна проголосовали бы 43-45%  от общего числа избирателей, за Паруйра Айрикяна, Гранта Багратяна и Раффи Ованнисяна – 5-35%. В случае, если мы выступим единой командой, у Сержа Саргсяна будет 30% голосов, а у нас – 67-69%.
Кандидат в президенты, лидер „ОНС” Паруйр Айрикян на своей страничке в соцсети "Facebook" также написал, что, в действительности, если я обращусь с заявлением продлить дату выборов на 14 дней, то мы сможем предложить единого кандидата, подвести программы каждого из нас к общему знаменателю и единой силой предстать перед избирателями. У нас еще есть для этого 10 дней. В таком случае общий процент голосов, который мы можем набрать вместе, составит не 70%, а даже 80%.
Что же касается состояния здоровья Паруйра Айрикяна, то Маня Айвазян отметила, что “он все еще жалуется на боли, и не может пошевелить правой рукой, однако, по заверениям врачей, в течение 5-6 месяцев ему удастся реабилитироваться”.