Հայրիկյանի վրա կրակել են «Նագան»-ից 02/09/2013 16:25 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Պարույր Հայրիկյանի դեմ կատարված մահափորձի փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի քննության շրջանակներում կատարված քննչական և այլ դատավարական գործողությունների արդյունքների, մասնավորապես, ձեռք բերված ցուցմունքների, տեսաձայնագրությունների և այլ օբյեկտիվ տեղեկատվության, ինչպես նաև իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների համալիր վերլուծությունը թույլ է տալիս անել հիմնավոր ենթադրություն, որ հանցագործությունն ամբողջությամբ բացահայտելու համար առկա են օբյեկտիվ նախադրյալներ:Այս մասին հայտնում են Ազգային անվտանգության մամուլի ծառայությունից։
Մասնավորապես, ձեռնարկված գործողությունների արդյունքում ձերբակալվածներից մեկի բնակարանում հայտնաբերվել է «Նագան» տեսակի ատրճանակ, որի խմբին պատկանող զենքից, ըստ մասնագետների կարծիքի, արձակվել է դեպքի վայրում հայտնաբերված գնդակը:
Բացի այդ, ձերբակալվածներն իրենց ցուցմունքներում նշել են ինչպես դեպքի, այնպես էլ դրան նախորդող մի քանի օրերի իրադարձություններին վերաբերող մի շարք փաստական հանգամանքներ, որոնք լրիվ կամ մասնակի համընկնում են մինչև կասկածյալների ձերբակալումը ստացված այլ օբյեկտիվ տեղեկությունների, այդ թվում` տեսաձայնագրությունների, փորձագետների եզրակացությունների և ցուցմունքների հետ:
Միաժամանակ, քրեական վարույթն իրականացնող մարմինը շարունակում է ստուգել ինչպես ձերբակալվածների հայտնած մյուս տեղեկությունները, այնպես էլ նախաքննության սկզբում առաջ քաշված և դեռևս չհերքված հանցանքի կատարման մնացած վարկածները:
Քրեական վարույթն իրականացնող մարմինն այսուհետ ևս շարունակելու է ՀՀ քրեադատավարական օրենսդրության պահանջների շրջանակներում հանրությանը պարբերաբար տեղեկատվություն տրամադրել իրականացվող նախաքննության ընթացքի և միջանկյալ արդյունքների վերաբերյալ, այնքանով, որքանով դա չի վտանգի սույն քրեական գործում ներգրավված անձանց իրավունքներն ու քննության շահերը:

В кандидата в президенты Паруйра Айрикяна стреляли из револьвера “Наган” 02/09/2013   17:14  |  Актуальная тема
Результаты осуществленных в рамках уголовного дела, возбужденного по факту покушения на кандидата в президенты Паруйра Айрикяна, следственных и других процессуальных действий, в частности, показаний, видеозаписи и других объективных сведений, а также комплексный анализ предпринятых оперативно-розыскных мероприятий позволяют сделать небезосновательные выводы о том, что для полноценного раскрытия преступления существуют все предпосылки. Об этом сообщают в пресс-службе СНБ.
В частности, в результате предпринятых действий в квартире одного из задержанных был обнаружен пистолет типа “Наган”, из которого была выпущена, согласно мнению специалистов, найденная на месте преступления пуля.
Кроме того, арестованные в своих показаниях отметили ряд фактических обстоятельств, касающихся как самого инцидента, так и предшествующих ему событий. Обстоятельства эти частично или полностью совпадают с другими объективными данными, полученными еще до ареста подозреваемых, в том числе: видеозаписью, заключениями экспертов и показаниями.
Вместе с тем орган, осуществляющий производство по данному уголовному делу, продолжает проверять как показания арестованных, так и остальные версии, выдвинутые в начале предварительного расследования и пока еще не получившие опровержения.
Орган, осуществляющий производство по данному уголовному делу, отныне в рамках требований уголовно-процессуального законодательства будет информировать периодически общественность о предварительном следствии и промежуточных результатах в той мере, в кoей это не ущемит прав лиц, проходящих по данному уголовному делу,  и не навредит интересам следствия.