Վազգեն Խաչիկյանի նկատմամբ մեղադրական եզրակացությունն արդեն հաստատված է 02/08/2013   17:23  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Կենսաթոշակների նշանակման և վճարման գործընթացում արձանագրված չարաշահումների կապակցությամբ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ՀՀ կառավարությանն առընթեր ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության ՀԿԳ քննության վարչությունում ավարտվել է Վ. Խաչիկյանի և ևս 12 ծառայողների մասով նախաքննությունը: ՀՀ գլխավոր դատախազությունից «Pastinfo.am» -ին տեղեկացրեցին, որ քրեական գործով դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և միաժամանակ դատարան ներկայացրել հայցադիմում` պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ 2009-2010թթ. ընթացքում կենսաթոշակների նշանակման և վճարման գործընթացում արձանագրված չարաշահումների կապակցությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում 2011թ. մայիսին հարուցվել էր քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (Յուրացում), 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը) և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Պաշտոնեական կեղծիք եւ կատարելը), որով նախաքննությունը հանձնարարվել է ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության ՀԿԳ վարչությանը:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական ապահովության պետական ծառայության պետ Վ. Խաչիկյանը, հանդիսանալով կազմակերպչական-տնօրինչական և վարչատնտեսական գործառույթներ իրականացնող պաշտոնատար անձ, իր կողմից ղեկավարված ծառայության մի շարք պաշտոնատար եւ պատասխանատու անձանց հետ, կազմակերպված խմբով, 2006-2010թթ. ընկած ժամանակահատվածում, օգտագործելով պաշտոնեական դիրքը, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու միջոցով հափշտակել են առանձնապես խոշոր չափերի գումար:
Նախաքննության տվյալներով` կենսաթոշակի կասեցված վճարումը վերսկսելու վերաբերյալ վճարման իրավունք վերապահող կեղծ դիմումներ պատրաստելով կամ առանց այդ դիմումների վճարային ցուցակներում կենսաթոշակառուների ստորագրությունները կեղծելու միջոցով նրանք անհիմն ելքագրել և յուրացման եղանակով հափշտակել են իրենց վստահությանը հանձնված, մահացած կամ ՀՀ տարածքից բացակայող կենսաթոշակառուների վճարումը կասեցված կենսաթոշակի` առանձնապես խոշոր չափերի, ընդհանուր` 260.956.681 ՀՀ դրամ գումար:
Բացի այդ` պարզվել է նաև, որ Վ.Խաչիկյանը խարդախությամբ հափշտակել է պետական բյուջե վերականգնման ենթակա առանձնապես խոշոր չափերի` 29.000.000 ՀՀ դրամ գումար:
Առանձնապես խոշոր չափերի հասնող կենսաթոշակի գումարների հափշտակություն կատարելու դիտավորությամբ Վ. Խաչիկյանը 2006թ. սկզբներին ստեղծել է կազմակերպված կայուն խումբ, որի կազմում ընդգրկել է ծառայության կենսաթոշակային ապահովության եւ առանձին ծրագրերի վարչության պետ Ա.Աբրահամյանին, տեղեկատվական և վերլուծական վարչության սոցիալական ապահովագրության ծրագրերի տվյալների մշակման բաժնի պետ Վ.Խաչատրյանին, Երևան քաղաքի վճարային ծառայության պետ Հ.Գրիգորյանին և վճարային ծառայության վճարային խմբի տեսուչ-վճարող Վ.Գևորգյանին:
Խմբի` վերը նշված անդամները Վ. Խաչիկյանի կազմակերպմամբ նախապես մանրակրկիտ պայմանավորվել են ծրագրավորված հանցագործության կատարման հանգամանքների վերաբերյալ, կատարվել է խմբի անդամների դերաբաշխում:
Առանձին դրվագներով խմբի կազմում ընդգրկվել են նաև «Արաբկիրի» տարածքային բաժնի պետ Հ.Հովհաննիսյանը, «Ավան և Նոր Նորքի» տարածքային բաժնի պետ Ա.Մարտիրոսյանը, «Էրեբունի և Նուբարաշենի» տարածքային բաժնի պետ Ս.Սարգսյանը և «Շենգավիթի» տարածքային բաժնի պետ Ս.Էլբակյանը, բաժնի պետի տեղակալներ Ա.Սուքիասյանը, Հ.Մարտիրոսյանը, օպերատոր Հ.Դանիելյանը, Վ.Խաչատրյանի հարազատներ Ա.Խաչատրյանը և Բ.Մուրադյանը, ովքեր ունեցել են հափշտակության դիտավորությամբ տևական ժամանակով կենսաթոշակ չստացած կենսաթոշակառուների տվյալները ճշտելու, վճարման հիմք հանդիսացող պաշտոնեական փաստաթղթերում` դիմումներում և վճարային ցուցակներում, կեղծ տեղեկություններ մտցնելու և ստորագրություններ կեղծելու իրենց դերակատարումները:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա.
Վ.Խաչիկյանին մեղադրանք է առաջադրվել` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով, 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 314-րդ հոդվածով,
Վ.Գևորգյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով,
Ա.Աբրահամյանին, Հ.Գրիգորյանին, Վ.Խաչատրյանին, Ս.Էլբակյանին, Հ.Հովհաննիսյանին, Ս.Սարգսյանին, Ա.Սուքիասյանին և Հ.Մարտիրոսյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և 314-րդ հոդվածով,
Հ.Դանիելյանին, Բ.Մուրադյանին և Ա.Խաչատրյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և 38-314-րդ հոդվածով:
Քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է Երևանի քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան:
Քրեական գործի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության դատախազը նաև հայցադիմում է ներկայացրել դատարան` քրեական գործով մեղադրյալներ Վ.Խաչիկյանից, Ա.Աբրահամյանից, Հ.Գրիգորյանից, Վ.Խաչատրյանից, Ս.Էլբակյանից, Հ.Հովհաննիսյանից, Ս.Սարգսյանից, Ա.Սուքիասյանից, Հ.Մարտիրոսյանից, Վ.Գևորգյանից, Հ.Դանիելյանից, Բ.Մուրադյանից և Ա.Խաչատրյանից հօգուտ պետական բյուջեի ընդհանուր` 267.583.336 դրամ բռնագանձելու պահանջի մասին` չվերականգնված վնասի մասով:

Дело в отношении “пенсионного хищника” Вазгена Хачикяна направлено в суд 02/08/2013   20:05  |  Актуальная тема
В рамках уголовного дела, возбужденного по факту злоупотреблений в системе выплат пенсий и пособий в Главном следственном управлении полиции при Правительстве РА, завершилось предварительное расследование по делу главного фигуранта громкого «пенсионного» дела бывшего руководителя Государственного фонда социального обеспечения, члена РПА Вазгена Хачикяна и 12 служащих. В Генпрокуратуре РА «Pastinfo.am» сообщают, что прокурор, осуществляющий надзор за законностью предварительного следствия, подтвердил обвинительное заключение и направил в суд исковое заявление с требованием восстановить причиненный государству ущерб.
Напомним, что в связи с злоупотреблениями, зафиксированными в системе выплат пенсий и пособий, имевшими место с 2009-20010гг., в мае 2011г. в Управлении по защите государственных интересов Генпрокуратуры РА было возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного п.1 ч.3 ст. 179 УК РА(хищение),  ч. 2, ст. 308 (злоупотребление служебными полномочиями) и ч.1 ст. 314 (Служебный подлог), предварительное расследование которого было поручено Главному следственному управлению Полиции РА.
В ходе предварительного следствия выяснилось, что Вазген Хачикян, в бытность свою начальником Государственного фонда социального обеспечения, вместе с рядом должностных и ответственных лиц, злоупотребив своим служебным положением, в период с 2006 по 2011гг. путем служебного подлога совершили хищение суммы в особо крупном размере.
По данным предварительного следствия, подготовив поддельные заявления о восстановлении пенсионных выплат и путем подделывания подписей “мертвых душ” и пенсионеров, находящихся за пределами республики, выписали и путем присвоения совершили хищение суммы в особо крупном размере - 260.956.681 драм.
Кроме того, выяснились, что В. Хачикян мошенническим путем совершил хищение подлежащей восстановлению в госбюджете суммы в размере 29.000.000 драмов.
С целью совершения хищения в особо крупном размере Вазген Хачикян в начале 2006 года создал организованную группу, в состав которой вошли начальник Управления пенсионного обеспечения и отдельных программ А. Абрамян, начальник отдела обработки данных программ социального страхования информационного и аналитического управления В. Хачатрян и другие.
В организованную группу вошли также начальник территориального отдела “Арабкир“ О. Ованнисян, начальник территориального отдела “Аван и Нор Норк”, начальник территориального отдела “Эребуни и Нубарашен” С. Саргсян и начальник территориального отдела “Шенгавит” С. Элбакян и другие.
На основе добытых доказательств:
-Вазгену Хачикяну предъявлено обвинение по признакам пп. 1 и 2 ч.3 ст. 179 и п.1 ч.3 ст.178 УК РА.
-Вигену Геворгяну предъявлено обвинение по признакам пп. 1 и 2 ч.3 ст. 179 УК РА.
-Ашоту Абрамяну, Ов. Григоряну, В. Хачатряну, С. Элбакяну, Ов. Ованнисяну, С. Саркисяну, А. Сукиасяну, Г. Мартиросяну – предъявлено обвинение по признакам пп. 1 и 2 ч.3 ст. 179 и ст. 314 УК РА.
-Г. Даниелян, Б.Мурадяну, А.Хачатряну – предъявлено обвинение по признакам пп. 1 и 2 ч.3 ст. 179, а также по ст. 38-314 УК РА.
Уголовное дело вместе с обвинительным заключением направлено в суд общей юрисдикции общей юрисдикции первой инстанции административных районов Кентрон и Норк - Мараш г. Еревана.
Прокурор, осуществляющий надзор за законностью предварительного следствия, направил исковое заявление в суд с требованием о взыскании компенсации в размере 267.583.336 драмов в пользу госбюджета с В. Хачикяна, А. Абрамяна, О. Григоряна, В.Хачатряна, А.Элбакяна, О. Ованнисяна, С. Саргсяна, А. Сукиасяна, Г. Мартиросяна, В. Геворгяна и др.