Արձանագրվել են դեղերի գների էական տատանումներ 02/08/2013 15:42 | ԼՐԱՀՈՍ
Առողջապահության նախարարության դիտարկումների համաձայն 2012թ. հոկտեմբեր և դեկտեմբեր ամիսներին դեղագործական շուկայում արձանագրվել են դեղերի գների էական տատանումներ: Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ 2012թ. հոկտեմբեր և դեկտեմբեր ամիսներին հանրապետություն է ներկրվել 2189 անուն դեղ (հոկտեմբերին` 1009, դեկտեմբերին` 1180): Երկու ամիսներին ներկրված 581 նույն դեղից 40-ի մոտ նկատվել է 10%-ից ավելի թանկացում և գրեթե նույնքան դեղի մոտ նույնչափ էժանացում։ Այդ ամիսներին ներկրված դեղերի կեսից ավելիի մոտ գները մնացել են անփոփոխ:
Հետագա դիտարկումների արդյունքներով 2013թ. տարեսկզբից դեղերի գների տատանումների աստիճանի համեմատական նվազում է նկատվում:
Դեղերի գների տատանումների հիմնական պատճառ կարող են հանդիսանալ արտադրողի կողմից գների և արտարժույթի փոխարժեքի փոփոխությունները:
Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ առողջապահության նախարարությունը՝ միաժամանակ ավելացնելով, որ հանրապետությունում դեղերի գները ազատականացված են և ՀՀ առողջապահության նախարարությունը դեղերի գների աճի զսպան իրական լծակներ չունի: Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի հետ համատեղ ՀՀ ԱՆ ստեղծել է դեղերի շուկայում հակամենաշնորհային երևույթների զսպման մեխանիզմներ։ Մասնավորապես, ՀՀ առողջապահության նախարարությունը դեղերի շուկայում իրականացնում է մշտադիտարկում և արդյունքները մեկամսյա հաճախականությամբ ներկայացնում ՏՄՊՊՀ։

На фармрынке Армении пока еще нет "лекарства" от ценовых колебаний 02/08/2013   17:06  |  Лента новостей
По сведениям Министерства здравоохранения на рынке лекарственных препаратов зафиксированы существенные ценовые колебания. Исследования показали, что в октябре- декабре 2012г. в республику было импортировано 2189 наименований лекарственных средств(1009- в октябре, 1180 –декабре). 40 из 581 лекарственного препарата подорожали на 10% . Примерно столько же лекарств подешевели опять-таки на 10%. Стоимость больше половины завезенных в эти месяцы лекарств осталась прежней.
По итогам дальнейшего мониторинга с начала 2013г. наблюдается снижение уровня колебаний цен на лекарственные препараты.
Основной причиной колебания цен на лекарственные средства могут быть изменения цен производителей и валютного курса.
Министерство здравоохранения заявляет, что цены на лекарства в республике свободные, и ведомство не обладает реальными рычагами для сдерживания их.
Министерство здравоохранения совместно с Государственной комиссией по защите экономической конкуренции создала механизмы сдерживания антимонополных явлений на рынке лекарственных препаратов. В частности, Министерство здравоохранения Армении проводит мониторинг на рынке лекарств, и ее результаты ежемесячно представляет ГКЗЭК.