Թուրքիայում առկա է պարարտ հող` ազգայնական տրամադրությունների համար 02/08/2013   00:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Երիտասարդ Դիվանագետների Ակումբ» հ/կ-ն դատապարտում է Ստամբուլի Սամաթիա թաղամասում հայազգի կանանց նկատմամբ շարունակաբար իրականացվող հարձակումներն ու բռնությունները և խստորեն պահանջում Թուրքիայի իշխանություններից՝ ապահովել իրենց քաղաքացիների անվտանգությունը, հետամուտ լինել վերոնշյալ հանցագործությունները բացահայտելու և մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու գործում:
«Նման վայրագությունները հատկապես սրում են իրավիճակը Ցեղասպանության 98-ամյակին ընդառաջ:
Թուրքական իշխանությունների լռությունը և կրավորական կեցվածքը պարարտ հող են ստեղծել այդ երկրում ատելության, անհանդուրժողականության ու ազգայնական տրամադրությունների աճի և հայության շրջանում վախի մթնոլորտի ձևավորման համար:
Կոչ ենք անում ՄԱԿ-ին, ԵՄ-ին, ԵԽ-ին և մյուս բոլոր միջազգային կազմակերպություններին ու իրավապաշտպան կառույցներին` համարժեքորեն արձագանքել թուրքական իշխանությունների անգործությանը և համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել այդ երկրում ազգայնական հողի վրա հետապնդումների ենթարկվող անձանց պաշտպանության հարցում», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Հեղինակները միաժամանակ կոչ են արել  ՀՀ-ում գործող հասարակական կազմակերպություններին, երիտասարդական կառույցներին, անհատներին միանալ Ստամբուլի միջադեպերը և ընդհանրապես Թուրքիայում՝ մեր հայրենակիցների նկատմամբ իրականացվող խտրական քաղաքականությունը դատապարտող բողոքի երթին, որի ընթացքում բաց նամակ կհանձնվեն միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներին:
Երթը տեղի կունենա փետրվարի 11-ին ժամը 12:00-ին Հանրապետության հրապարակում՝ Ազգային պատկերասրահի դիմացից: Երթուղին ՝ Հանրապետության հրապարակ, ՄԱԿ-ի գրասենյակ, ԵՄ գրասենյակ:

В Ереване пройдет акция протеста против дискриминационной политики турецких властей в отношении армян 02/08/2013   09:53  |  Лента новостей
Общественная организация “”Клуб молодых дипломатов” осуждает продолжающиеся нападения и насилие в отношении армянских женщин в стамбульском квартале Саматия и требует власти Турции обеспечить безопасность своих граждан, проявить последовательность в деле раскрытия вышеупомянутых преступлений и привлечь виновных к ответственности.
“Подобные зверства особенно обостряют ситуацию в преддверии 98-летия Геноцида. Молчание турецких властей и их пассивность создают благодатную почву для ненависти, нетерпимости и ксенофобии, а также формирования атмосферы страха среди армянского насилия. Мы призываем ООН, ЕС, СЕ и все остальные международные организации, и правозащитные структуры равноценно отреагировать на бездействие турецких властей и предпринять соответствующие меры по защите лиц, подвергающихся в этой стране преследованиям на почве национальной неприязни”, - говорится в заявлении.
Авторы заявления также призывают действующие в Армении общественные организации, молодежные структуры и отдельных лиц присоединится к протестному шествию против дискриминационной политики, осуществляемой в отношении наших соотечественников в Турции, в ходе которого будут переданы письма представителям международных структур. Шествие пройдет 11 февраля в 12.00 на площади Республики напротив Национальной галереи Армении. Маршрут: площадь Республики- офис ООН -офис ЕС.