Ցմահ դատապարտյալը հայտարարեց հացադուլ սկսելու մասին 02/07/2013 18:31 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երևանի Մալաթիայի նախկին թաղապետ Վահան Զատիկյանի որդու՝ Սեդրակ Զատիկյանի սպանության պատվիրատուի մասով այսօրվա դատական նիստում սպանության համար ցմահ ազատազրկման դատապարտված Արսեն Առուշանյանը պնդեց, որ սպանությունն իր ու տուժողի միջև ծագած վեճի հետևանք է: Նա հայտարարեց, որ սպանությունը պատվիրված չի եղել, որևէ պայմանավորվածություն չի եղել ու նախապես ծրագրված չի եղել, ոչ ոք իրեն չի օգնել: Ըստ նրա, գործով մեղադրված այլ անձինք անմեղ են, պատվիրատուի մասով գործը շինծու, իսկ իրեն այդ գործով որպես վկա ներգրավելն՝ անհիմն:
Դատապարտյալը պնդեց իր նախաքննական ու դատաքննական ցուցմունքները: Ա.Առուշանյանի, այսինքն՝ բուն սպանության, գործով դատավճռում տեղ գտած նրա ցուցմունքների համաձայն, Սեդրակ Զատիկյանն՝ իր ընկերների հետ միասին, իրեն դաժան ծեծի են ենթարկել, ինչի հետևանքով ինքն ուղեղի ցնցում է ստացել, տառապել երիկամի ցավերից ու դեպրեսիայից: Արսեն Առուշանյանը մայր գործի շրջանակներում հայտնել էր, որ վերցրել է ինքնաձիգը ոչ թե սպանություն կատարելու, այլ Ս.Զատիկյանին կանգնեցնելու նպատակով, սակայն վերջինս մեքենայի ընթացքն ուղղել է իր կողմը, չի հիշում, թե ինչպես է սպանությունը կատարվել: Այն ժամանակ նա նույնպես պնդել էր, որ հանցագործությունը կատարել է միայնակ, որևէ մեկի հետ նախնական համաձայնություն ու որևէ մեկի պատվեր չի եղել, սպանությունը չի կատարվել Ստեփան Հակոբյանի ու Նարեկ Խաչատրյանի դրդմամբ:
Ամբաստանյալը հայտարարեց, որ հրաժարվում է պատասխանել սպանությունը կազմակերպելու մեջ մեղադրվող Ստեփան Հակոբյանի գործով դատավարության մասնակիցների հարցերին՝ հայտարարելով, որ այսօրվանից հացադուլ է սկսում:
Գործով հաջորդ երկու դատական նիստերի ընթացքում Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատարանը՝ դատավոր Տիգրան Պետրոսյանի նախագահությամբ, կհարցաքննի մայր գործով սպանությանը օժանդակելու մեղադրանքով դատապարտված Լուսինե Ղևոնդյանին ու Արթուր Հովհաննիսյանին:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ երկու վկա հրաժարվել էին իրենց նախաքննական ցուցմունքներից՝ հայտարարելով, որ Ս.Հակոբյանի դեմ ցուցմունքները նախաքննության ընթացքում տվել են ոստիկանության բաժնում իրենց նկատմամբ գործադրված բռնությունների ազդեցության տակ։
Հաշվի առնելով «Խոշտանգումների եւ դաժան, անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի ու պատժի այլ ձեւերի դեմ» 1984 թվականի դեկտեմբերի 10-ին ընդունված ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի, ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 8-րդ, 9-րդ, 11-րդ հոդվածների դրույթները՝ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը վկաների՝ բռնությունների մասին ցուցմունքներն ուղարկել է ՀՔԾ՝ կցելով վկաների ցուցմունքների ձայնագրառումները։

Осужденный на пожизненный срок по делу об убийстве С. Затикяна заявил о начале голодовки 02/08/2013 11:32 | Актуальная тема
На судебном заседании по делу об убийстве сына бывшего префекта округа Малатия г. Еревана Вагана Затикяна Седрака Затикяна осужденный за убийство на пожизненное заключение Арсен Арушанян настаивал на том, что убийство есть не что иное, как следствие вспыхнувшей между ним и потерпевшим потасовки и что убийство не заказное, и что не было никакой предварительной договоренности, и никто ему не помогал. Он также отметил, все остальные лица, проходящие по делу в качестве обвиняемых, не виновны. Осужденный также считает, что нет никаких оснований привлекать его в качестве свидетеля.
Заключенный настаивал на своих показаний, данных в ходе предварительного расследования и на суде. Согласно его показаниям, Седрак Затикян вместе со своими друзьями подвергли его жестокому избиению, вследствие чего он получил сотрясение мозга, мучился болями в почках и пребывал в депрессивном расположении духа. Арсен Арушанян в рамках основного дела заявил, что взял автомат, не преследуя цели совершить убийство, а лишь для того, чтобы остановить Затикяна, однако последний направил автомобиль прямо на него. А. Арушанян сказал, что не помнит, как он убил его. Тогда он также настаивал на том, что совершил убийство в одиночку и что ни с кем не вступал в предварительный сговор, и не исполнял чей-то заказ. “Степан Акопян и Нарек Хачатрян его на это не подговаривали”, - заявил он.
Подсудимый также заявил, что отказывается отвечать на вопросы участников судебного процесса по делу Степана Акопяна, обвиняемого в организации убийства, объявив, что с сегодняшнего начинает голодовку. В ходе следующих судебных слушаний суд административного района Малатия-Себастия под председательством судьи Тиграна Петросяна допросит Лусине Гевондян и Артура Ованнисяна, осужденных по обвинению в оказании содействия в совершении убийства.
Напомним, что ранее двое свидетелей отказались от показаний, данных ими в ходе предварительного расследования, заявив, что показания против С. Акопяна выбивали из них насильственными методами в отделении Полиции.
Учитывая конвенцию ООН от 10 декабря 1984г. “Против пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания”, положения статей 8, 9 и 11 Уголовного кодекса РА, суд общей юрисдикции административного района Малатия-Себастия направил показания свидетелей в Специальную следственную службу Армении, приложив к ним аудиозапись показаний.