ԿԸՀ-ն արտահերթ նիստ է գումարում 02/07/2013   16:48  |  Ընտրական իրավունք
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի փետրվարի 7-ին` ժամը 17-ին, հրավիրվելիք արտահերթ նիստի օրակարգում երկու հարցի վարչական լսումներ են:
Ինչպես տեղեկացնում է ԿԸՀ մամուլի ծառայությունը, առաջինը ՀՀ նախագահի թեկնածու Արման Մելիքյանի դիմումով է, իսկ երկրորդը` ՀՀ նախագահի թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանի նախընտրական շտաբի կողմից ներկայացված փաստերի հիման վրա ԿԸՀ-ի նախաձեռնությամբ հարուցված վարչական վարույթով:
«Pastinfo.am»-ը նախօրեին անդրադարձել էր Ր.Հովհաննիսյանի նախընտրական շտաբի կողմից արձանագրված խախտումներին: Նյութին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հասցեով` www.pastinfo.am:
Ա.Մելիքյանն էլ իր նամակում, մասնավորապես, նշել է. «Ստիպված եմ, վերստին, հրավիրել Ձեր ուշադրությունն այն հանգամանքի վրա, որ անկախացումից ի վեր Հայաստանից հեռացած` քվեարկելու իրավունք ունեցող առնվազն մեկ միլիոն քաղաքացիների ձայները կարող են նախկինի պես օգտագործվել ընտրությունների վերջնարդյունքը կեղծելու համար: Մեր համոզմամբ, նախկին համապետական ընտրությունները կեղծվել են և առնվազն կես միլիոն քվեներ հավելագրվել են հօգուտ իշխանության թեկնածուի, ինչը հաստատվում է ամենապարզ հաշվարկի միջոցով»:
ՀՀ նախագահի թեկնածուն վերահաստատում է ԿԸՀ-ին ուղղված իր նախկին պահանջը, որպեսզի ԿԸՀ-ն կանխի «ընտրակեղծարարությունը` ՀՀ-ից հեռացած ձայնի իրավունք ունեցող քաղաքացիների վերաբերյալ արժանահավատ թվային տվյալները հանրությանը հասանելի դարձնելու միջոցով»:

ЦИК Армении созвала внеочередное заседание 02/07/2013 17:28 | Избирательное право
На повестке дня ссозванного сегодня внеочередного заседания ЦИК – административные слушания по двум вопросам.
Как сообщают в пресс-службе ЦИК, первый вопрос касается заявления кандидата в президенты Армана Меликяна, а второй – административного производства, возбужденного по инициативе ЦИК на основании представленных предвыборным штабом кандидата в президенты Раффи Ованнисяна фактов.
Информационно-аналитический портал "Фактинфо" накануне опубликовал материал касательно нарушений, зафиксированных предвыборным штабом Р. Ованнисяна. Ознакомиться со статьей можете, перейдя по следующей ссылке www.pastinfo.am.
Что же касается заявления А. Меликяна, то письме, в частности, говорится:
“Вынужден обратить ваше внимание на тот факт, что голоса более миллиона избирателей, покинувших Армению со дня провозглашения независимости страны, будут использованы, как это уже неоднократно имело место быть, для фальсификации итогов выборов. По нашему убеждению, предыдущие президентские выборы были сфальсифицированы и более полумиллиона голосов избирателей были приписаны кандидату от власти”, что подтверждается посредством элементарных подсчетов.
Кандидат в президенты снова подтвердил ранее направленное Центризбиркому требование, дабы ЦИК пресекла “фальсификации” голосов избирателей, покинувших страну, посредством обнародования сведений о цифрах, соответствующих действительности.