Էթիկայի հանձնաժողովը կղեկավարի Դավիթ Հարությունյանը 02/07/2013   15:19  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը փետրվարի 7-ին կարգադրություն է ստորագրել ՀՀ ԱԺ հինգերորդ գումարման երրորդ նստաշրջանի էթիկայի հանձնաժողովի կազմը հաստատելու մասին:
Ըստ այդմ, էթիկայի հանձնաժողովի նախագահ է նշանակվել ՀՀԿ խմբակցության ներկայացուցիչ, ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանը, իսկ փոխնախագահ` «Հայ ազգային կոնգրես»-ի ներկայացուցիչ Լյուդմիլա Սարգսյանը: Վերջինս հանձնաժողովի կազմում փոխարինել է մինչ այդ ՀԱԿ-ը ներկայացնող Նիկոլ Փաշինյանին:
Կարգադրությամբ հաստատվել է ԱԺ էթիկայի հանձնաժողովի հետևյալ կազմը.
Դավիթ Հարությունյան` «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն» խմբակցություն,
Լյուդմիլա Սարգսյան` «Հայ Ազգային Կոնգրես» խմբակցություն,
Կորյուն Նահապետյան` ՀՀԿ խմբակցություն,
Վահան Բաբայան` «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցություն,
Հովհաննես Մարգարյան` «Օրինաց երկիր» խմբակցություն,
Վահան Հովհաննեսյան` «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» խմբակցություն,
Թևան Պողոսյան` «Ժառանգություն» խմբակցություն:
Նշենք, որ հունվարի 21-ից Դ.Հարությունյանին Էթիկայի հանձնաժողովի կազմում փոխարինել էր ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Հովհաննես Սահակյանը, և այժմ ՀՀԿ-ն դարձյալ փոխարինել է իր ներկայացուցչին:
ԱԺ նախագահի հրամանագրով հաստատված հանձնաժողովի կազմում կան նաև այլ փոփոխություններ. ՀՅԴ-ն Արծվիկ Մինասյանին փոխարինել է Վահան Հովհաննեսյանով, իսկ «Ժառանգություն»-ը Զարուհի Փոստանջյանին` Թևան Պողոսյանով:
ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի համաձայն, Էթիկայի հանձնաժողովը կազմավորվում է խորհրդարանի առաջին նստաշրջանում, ինչպես նաև յուրաքանչյուր հերթական նստաշրջանի առաջին չորսօրյա նիստում` խմբակցությունների ներկայացմամբ: Էթիկայի հանձնաժողովի կազմը հաստատում է, ինչպես նաև նախագահին և նրա տեղակալին նշանակում է ԱԺ նախագահը:
Էթիկայի հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնը հաջորդաբար զբաղեցնելու իրավունքը պատկանում է ամենամեծաթիվ ընդդիմադիր և ոչ ընդդիմադիր խմբակցություններին, տվյալ պարագայում` «Հայ ազգային կոնգրես» և ՀՀԿ խմբակցություններին:
2012թ.-ի ամռանը ձևավորված Էթիկայի հանձնաժողովը նախ ղեկավարել է ՀՀԿ ներկայացուցիչ Դավիթ Հարությունյանը, իսկ աշնանային նստաշրջանում` Ն.Փաշինյանը:

Комиссию по вопросам этики НС возглавит Давид Арутюнян 02/07/2013   17:45  |  Актуальная тема
Спикер парламента Овик Абрамян 7 февраля подписал распоряжение об утверждении состава Комиссии по вопросам этики пятого созыва третьей сессии НС.
Согласно распоряжению, председателем Комиссии по этике назначен представитель РПА, председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Давид Арутюнян, а вице-председателем представитель “Армянского национального конгресса” Людмила Саргсян. Л. Саргсян сменила в составе Комиссии Никола Пашиняна.
По распоряжению был утвержден следующий состав Комиссии по этике НС:
Давид Арутюнян - фракция “Республиканская партия Армении”
Людмила Саргсян – фракция “ Армянский национальный конгресс”
Кюрюн Наапетян – фракция РПА
Ваан Бабаян – фракция “Процветающая Армения”
Ованес Маргарян – фракция “страна закона”
Ваан Ованнисян – фракция АРФ“Дашнакцутюн”
Теван Погосян – фракция “Наследие”
Отметим, 21 января секретарь фракции РПА Ованес Саакян 21 января сменил в составе Комиссии Д. Арутюняна, и теперь РПА снова поменяла своего представителя.
По указу спикера НС в составе утвержденной Комиссии был проведен также ряд других изменений. Арцвика Минасяна, представляющего АРФД, сменил Ваан Ованнисян, а Заруи Постанджян от фракции “Наследие” - Теван Погосян.
Согласно закону-регламенту НС, Комиссия по этике формируется в период первой сессии, а также на первом четырехдневном заседании очередной сессии в присутствии фракций. Председателя и его заместителя Комиссии назначает спикер НС. Он также утверждает состав Комиссии.
Право занимать пост председателя Комиссии по этике принадлежит самым многочисленным оппозиционным и не оппозиционным фракциям, в данном случае фракциям АНК и РПА.
Сформированную в 2012г. Комиссию по этике сначала возглавил представитель РПА Давид Арутюнян, а в ходе осенней сессии Н. Пашинян.