Տիգրան Սարգսյան. Մեզ «արջի ծառայությունները» պետք չեն 02/06/2013   20:53  |  Ընտրական իրավունք
«Ընտրական օրենսգրքի ցանկացած խախտում խստագույնս պատժվելու է` անկախ նրանից, թե խախտում թույլ տված անձը ինչ կուսակցության ներկայացուցիչ է: Եվ, բնականաբար, առաջին հերթին մենք շատ խիստ ենք մոտենալու Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչներին, որովհետև մեզ այդ «արջի ծառայությունները» պետք չեն, դրա կարիքը մենք չունենք»,-Ազգային ժողովի փետրվարի 6-ի նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` պատասխանելով նկատված խախտումների վերաբերյալ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբիկ Հակոբյանի հարցին:
«Այս բարձր ամբիոնից և պատեհ առիթով հայտարարում եմ, որ գործադիր իշխանության բոլոր օղակներին հստակ հանձնարարականներ են տրված: Այն դեպքերը, որ Դուք թվարկեցիք Ձեր հարցում, պետք է իսպառ բացառվեն մեր երկրում: Եթե մենք կհայտնաբերենք կոնկրետ որևէ դեպք, որ գործադիր իշխանության մարմինը անձնագիր է հավաքել ինչ-ինչ նպատակներով` կապելով դա ընտրությունների հետ, այդ մարդիկ խստագույնս պատժվելու են:
Երկրորդ` ինչ վերաբերում է ուսուցիչներին, նմանատիպ հանձնարարականներ տրված են, Կրթության և գիտության նախարարությունը հստակորեն հսկելու է այս գործընթացը, որ ընտրությունների ընթացքում որևիցե միջամտություն չլինի»,-ընդգծեց ՀՀ վարչապետը:
Տ.Սարգսյանը վստահեցրեց, որ իշխանությունները լի են վճռականությամբ և ամեն ինչ անելու են, որպեսզի փետրվարի 18-ի նախագահական ընտրությունները «իսկապես լինեն լավագույնը մեր պատմության մեջ»:

“Нам ни к чему медвежьи услуги”–премьер–министр Т. Саргсян об агитационной деятельности учителей 02/06/2013   21:32  |  Избирательное право
“Любое нарушение Избирательного кодекса будет караться наистрожайшим образом независимо от того представителем какой партии является правонарушитель. Естественно, в первую очередь мы будем гораздо строже относиться к представителям РПА, поскольку нам ни к чему эти “медвежьи услуги”,- заявил премьер-министр Тигран Саргсян на сегодняшнем заседание НС”, отвечая на вопрос руководителя фракции “Наследие” Р. Акопяна касательно агитационной деятельности учителей в школах.
"Я со всей ответственностью заявляю с этой высокой трибуны, что всем звеньям исполнительной власти были даны четкие указания: те случаи, которые Вы перечислили, следует пресечь на корню. Если нами будет зафиксирован хоть один случай, подтверждающий факт того, что орган исполнительной власти занимался сбором паспортов , то виновники будут наказаны по всей строгости закона.
Что касается учителей, то даны соответствующие указания Министерству образования и науки Армении по контролю за этими процессами и недопущению в ходе выборов какого-либо вмешательства", - подчеркнул премьер-министр РА.
Т. Саргсян заверил, что власти полны решимости и сделают все зависящее от них, дабы намеченные на 18 февраля президентские выборы “действительно стали лучшими”.