Հնարավոր է՝ Սիմոն Աղազարյանի նկատմամբ նշանակվի դատաբժշկական փորձաքննություն 02/06/2013   14:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Անշարժ գույք ձեռք բերելու ցանկություն ունեցող քաղաքացիներից առանձնապես խոշոր չափերի գույք հափշտակելու հերթական գործով այսօրվա նիստը նույնպես նախորդ 4 նիստերի պես տեղի չունեցավ ամբաստանյալ Սիմոն Աղազարյանի չներկայացվելու պատճառով: «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկից ստացված այսօրվա գրության համաձայն` ամբաստանյալն առողջական պատճառով չի կարող մասնակցել դատական նիստին:
Գործով դատավարական հսկողություն իրականացնող մեղադրող Հարություն Հարությունյանը արձանագրեց, որ արդեն մեկ ամիս է, ինչ դատական նիստերը տեղի չեն ունենում ամբաստանյալի չներկայացվելու պատճառով: Նա տեղեկացրեց դատարանին, որ հաջորդ՝ փետրվարի 13-ի, դատական նիստին Սիմոն Աղազարյանին չներկայացվելու դեպքում ինքը կմիջնորդի նշանակել դատաբժշկական փորձաքննություն՝ պարզելու կարող է ամբաստանյալը մասնակցել դատական նիստերին, թե ոչ:
Եթե փորձաքննությամբ պարզվի, որ Ս.Աղազարյանը չի կարող մասնակցել դատական նիստերին, ապա հավանաբար պետք է որոշում կայացվի նրա մասով գործը կասեցնելու, իսկ ամբաստանյալ Գագիկ Պապոյանի մասով՝ քննությունը շարունակելու մասին, եթե, իհարկե, գործի մասի կասեցումը չի անդրադառնա գործի լրիվ ու բազմակողմանի քննության վրա: Նա միաժամանակ ընդգծեց, որ նպատակահարմար չէ գործը երկու ամբաստանյալների մասերով քննել առանձին-առանձին:
Երևանի Կենտրոն-Նորք Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Արշակ Վարդանյանի նախագահությամբ, նորից հետաձգեց դատական նիստը մեկ շաբաթով, այդ ընթացքում դատարանը միջոցներ կձեռնարկի ամբաստանյալի ներկայությունը ապահովելու համար:
Ըստ մեղադրանքի՝ անհատ ձեռնարկատեր, «Գապբնակշին», «Նարեկ-Դավիթ», «Նարեկգրադ» ՍՊ ընկերությունների տնօրեն Գագիկ Պապոյանը խաբեությամբ ու վստահությունը չարաշահելով բնակարաններ վաճառելու պատրվակով բազմաթիվ քաղաքացիներից հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերի գույք՝ 10.202.947.840 դրամ արժողությամբ, որից 1.253.891.550 դրամը հափշտակել է գործընկերոջ՝ Սիմոն Աղազարյանի հետ:

Обвиняемый по "квартирному делу" снова не смог явиться в суд по состоянию здоровья. Обвинитель будет ходатайствовать о судмедэкспертизе 02/06/2013   16:41  |  Лента новостей
Сегодняшнее заседание, как и предыдущие 4 заседания, по делу о хищении чужого имущества в особо крупных размерах, совершенное под видом продажи квартир, не состоялось ввиду неявки подсудимого – Симона Агазаряна. Согласно письму, полученному сегодня из УИУ “Вардашен”, подсудимый не может присутствовать на заседании по состоянию здоровья.
Прокурор Арутюн Арутюнян, осуществляющий надзор по делу, констатировал, что уже месяц, как судебные заседания откладываются ввиду неявки подсудимого. Он сообщил суду, что в случае неучастия Симона Агазаряна в судебном заседании, назначенном на 13 февраля, он представит ходатайство о назначении судебно-медицинской экспертизы, дабы выяснить, в состоянии ли подсудимый присутствовать на заседаниях или нет.
Если судмедэкспертиза покажет, что С. Агазарян не в состоянии участвовать в судебном заседании, то, по всей видимости, следует вынести решение о прекращении дела по его части и продолжении судебного разбирательства по части Гагика Папояна.
Суд административных районов Кентрон и Норк-Мараш г. Еревана под председательством Аршака Варданян вновь отложил судебное заседание на одну неделю. А пока суд предпримет меры для обеспечения присутствия подсудимого на суде.
Согласно обвинению, подсудимый Гагик Папоян, являясь частным предпринимателем, а также директором ООО “Гапбнакшин”, “Нарек-Давид”, “Нарекград”, путем обмана и злоупотребления доверием людей, под видом продажи квартир, совершил умышленное хищение чужого имущества в особо крупных размерах на сумму примерно 10.202.947.840 драмов, 1.253.891.550 драмов из которых вместе со своим подельником Симоном Агазаряном.