ՀԱԿ-ը պահանջում է ազատ արձակել ՀԱԿ ակտիվիստներին 02/05/2013   18:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եթե Վճռաբեկ դատարանը, կատարելով Սերժ Սարգսյանի՝ դատական իշխանությանը իջեցրած հրամանը, ուժի մեջ թողնի Հայ ազգային կոնգրեսի 4 ակտիվիստներ Տիգրան Առաքելյանի, Արտակ Կարապետյանի, Սարգիս Գևորգյանի ու Դավիթ Քիրամիջյանի՝ համապատասխանաբար   6,  3,  2 և 2 տարվա ազատազրկման դատապարտելու դատավճիռը, ապա Հայաստանում կլինի  4 քաղբանտարկյալ:  Այս մասին ՀՀ Ազգային ժողովի  պատգամավորների հայտարարությունների ժամին այսօր հայտարարեց ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը:
Ըստ նրա՝ ազատազրկված  Տիգրան Առաքելյանն ու դեռ ազատության մեջ գտնվող 3 մյուս ակտիվիստներն, «ըստ էության, պատանդ են դարձել իշխանությունների ձեռքում, որոնք փորձում, են արդարադատության համակարգն օգտագործել որպես ընդդիմության վրա ազդելու քաղաքական գործիք»:
Լ.Զուրաբյանն ընդգծեց, որ հարցն արդեն բարձրացնում է միջազգային այնպիսի հեղինակավոիր կազմակերպություն, ինչպիսին է «Human Rights Watch»-ը: ՀԱԿ ակտիվիստների անուններն, ըստ ՀԱԿ ներկայացուցչի,  արդեն հնչում են ԵԽԽՎ լիագումար նիստերում որպես ապացույց, որ Հայաստանը խախտում է մարդու իրավունքներն ու քաղբանտարկյալներ ունի: ՀԱԿ երիկտասարդ ակտիվիստների ազատությունը պահանջում են նաև բոլոր իրավապաշտպան կազմակերպությունները Հայաստանում:
«Արդյոք ժամանակը չէ՞ հասկանալու համար, որ Տիգրան Առաքելյանին պահելով բանտում, դուք թունավորում եք քաղաքական մթնոլորտը Հայաստանում և ընդամենը ապացուցում եք, որ Հայաստանում տիրում է քինախդիր և ողորմելի բռնապետություն, որը վախենում է անգամ մի քանի համաձակ ակտիվիստներից: Հանուն այդ քինախնդրության դուք պատրաստ եք թուլացնել Հայաստանի միջազգային վարկը և դիրքերը միջազգային կարևորագույն կառույցներում: Սթափվե՛ք,  ազատե՛ք տղաներին այս բռնաճնշումներից և վերջ դրեք պատանդների առևտրի այս խայտառակ քաղաքականությանը»,- կոչ արեց   Լ.Զուրաբյանը:

Левон Зурабян выступил с призывом к властям освободить молодых активистов АНК 02/05/2013   19:33  |  Лента новостей
Если Кассационный суд оставит в силе вердикт, согласно которому 4 активиста Тигран Аракелян,Артак Карапетян, Саргис Геворгян и Давид Кирамиджян были приговорены к лишению свободы сроком соответственно 6, 3, 2 и 2 года, то в Армении будет 4 политзаключенных. Об этом заявил руководитель оппозиционной фракции “АНК” Левон Зурабян.
По его мнению, находящиеся в неволе до вступления приговора в силу 3 активиста “по сути стали заложниками властей”, которые пытаются использовать систему правосудия как политическое средство воздействия на оппозицию.
Л. Зурабян подчеркнул, что этот вопрос поднят уже такой авторитетной международной организацией, какой является «Human Rights Watch». Имена активистов “АНК”, по мнению “армянского конгрессмена”, звучат на пленарных заседаниях ПАСЕ как доказательство того, что в Армении нарушают права человека и наличествуют политзаключенные.
“Разве не время осознать, что, продолжая держать Тиграна Аракеляна под стражей, вы отравляете политическую атмосферу в стране и тем самым лишь доказываете, что в Армении правит мстительная и жалкая деспотическая власть, которая боится даже нескольких смелых активистов. Ради возмездия, вы готовы подорвать международный авторитет Армении и ослабить ее позиции в важнейших международных структурах. Опомнитесь, перестаньте оказывать давление на этих молодых людей и прекратите эту позорную политику торга, - выступил с призывом Л. Зурабян.