Էդուարդ Շարմազանով. «Ոչինչ և ոչ ոք չի կարող մեզ խանգարել կառուցելու ապահով, ուժեղ և ժողովրդավարական Հայաստան» 02/05/2013 18:55 | ԼՐԱՀՈՍ
«Նախագահական ընտրությունների ընթացքը թևակոխում է վճռական փուլ: Քարոզարշավ, որը նաև միջազգային փորձագետների կողմից բնութագրվում է որպես ծրագրային մրցապայքար՝ քաղաքական կոռեկտության սահմաններում, զերծ անձնական վիրավորանքից: Կարճ ասած` քարոզարշավ, որը բնորոշ է կայուն ժողովրդավարական երկրներին»,- Ազգային ժողովի փետրվարի 5-ի հայտարարությունների ժամին հայտարարեց ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ մամլո խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
Նա նշեց նաև, որ իրենք բազմիցս հայտարարել են, որ որպես քաղաքական իշխանություն` անելու են իրենցից կախված ամենը, որպեսզի այս ընտրություններն իրենց որակով լինեն լավագույնը: Ըստ նրա, պատահական չէ, որ ՀՀԿ-ի թեկնածուն ասել է. «Պարտավոր ենք լավ ընտրություններ անցկացնել: Դա օդ ու ջրի պես մեզ անհրաժեշտ է»:
«Փետրվարի 18-ին մենք կընտրենք մեր Զինված ուժերի Գերագույն գլխավոր հրամանատարին և Արցախյան հարցով գլխավոր բանակցողին: Մենք համոզված ենք, որ հայոց բանակը մեր պետականության և հայության անվտանգության հիմնական երաշխավորն է և Արցախի հուսալի թիկունքը: Արցախցիներն իրենք պետք է որոշեն, թե ինչ քաղաքական կարգավիճակով պետք է ապրեն ապագայում: Այլ կերպ ասած` ԼՂ կարգավորման գործընթացի արդյունավետության բարձրացումն անհնար է առանց բանակցություններին Լեռնային Ղարաբաղի լիիրավ մասնակցության: Ավելին՝ խնդրի կարգավորման հիմք պետք է հանդիսանա Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման ճանաչումը»,-ընդգծեց Է.Շարմազանովը:
ՀՀԿ-ի ներկայացուցիչն անդրադարձավ նաև ՀՀ նախագահի թեկնածու, ԱԻՄ նախագահ Պարույր Հայրիկյանի հանդեպ օրերս իրականացված մահափորձին, այն որակելով որպես զազրելի հանցագործություն, որն ուղղված էր ոչ Պարույր Հայրիկյանի, այլև մեր պետականության դեմ:
«Այս սադրանքի հեղինակները նպատակ են ունեցել ազդել ընտրությունների բնականոն ընթացքի վրա: Բայց մենք պարտավոր ենք այս փորձությունից դուրս գալ ավելի վճռական եւ միասնական: Ոչինչ և ոչ ոք չի կարող մեզ խանգարել կառուցելու ապահով, ուժեղ և ժողովրդավարական Հայաստան: Այստեղ տեղին է մեջբերել Մեծ Բրիտանիայի նախկին վարչապետ Սըր Ուինսթոն Չերչիլի խոսքերը. «Դու երբեք քո ուղին մինչեւ վերջ չես անցնի, եթե կանգ առնես՝ քար նետելու ամեն մի վայրահաչողի վրա»,- հայտարարեց նա:

Эдуард Шармазанов: “Ничто и никто не может помешать нам строить обеспеченную, сильную и демократичную Армению” 02/05/2013   20:29  |  Лента новостей
“Выборы президента Республики вступают в завершающую фазу. Агиткампания, которую международные эксперты характеризуют как конкурентную, как борьбу программ в рамках политической корректности, и которая по ту сторону личных оскорблений.  Кампания, которая характерна для стабильных демократичных стран", - заявил депутат НС, пресс-секретарь РПА Эдуард Шармазанов в ходе встречи с журналистами.
Он отметил, что они неоднократно заявляли, что как политическая власть сделают все зависящее от них, дабы эти выборы по своему качеству были наилучшими. По его мнению, неслучайно, что  кандидат от РПА заявил: “Мы обязаны провести достойные выборы. Это необходимо нам как воздух и вода”.
18 февраля мы изберем нашего Верховного главнокомандующего ВС и главного участника переговорного процесса по урегулированию Арцахского вопроса. Мы уверены, что армянская армия является основным гарантом защиты государственности и безопасности всего армянства и надежным подспорьем Арцаха. Жители Арцаха сами должны решить, с каким политическим статусом им жить в  будущем. Иначе говоря, повышение эффективности урегулирования нагорно-карабахского конфликта не представляется возможным без участия Нагорного Карабаха в переговорном процессе. Более того,  основанием для урегулирования вопроса должно стать признание права народа Арцаха на самоопределение,”-подчеркнул Э. Шармазанов.
Представитель РПА, касаясь темы покушения на жизнь кандидата в президенты Паруйра Айрикяна, квалифицировал это деяние, как возмутительное преступление, направленное не против П. Айрикяна, а на подрыв основ нашей государственности.
“Авторы этой провокации преследовали цель повлиять на естественный ход избирательного процесса. Но мы обязаны выйти из этого испытания гораздо более решительными и сплоченными. Никто и ничто не может помешать нам строить обеспеченную, сильную и демократичную Армению. И здесь уместно будет вспомнить слова Сэра Уинстона Черчилля - “Ты никогда не пройдёшь свой путь до конца, если будешь останавливаться, чтобы бросить камень в каждую тявкающую собаку,- подытожил Э. Шармазанов.