ԱՄՆ-ն նոր պարտքերի մեջ է խրվում 02/05/2013 14:56 | Միջազգային լրահոս
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ստորագրել է երկրի կառավարությանը 16,4 տրիլիոն դոլարի հասնող սահմանված պետական պարտքը մինչև 2013թ. մայիսի 19-ը ժամանակավորապես գերազանցելու և Միացյալ նահանգների դեֆոլտը կանխարգելելու մասին օրենք:
Պետական պարտքի առաստաղը 16,4 տրիլիոն դոլարի մակարդակին է հասել անցյալ տարվա վերջին, որից հետո երկրի ֆինանսների նախարար Թիմոթի Հայթները Կոնգրեսին տեղեկացրեց դեֆոլտից խուսափելու նպատակին ուղղված «պարտքերի վճարումները դադարեցնելու գործընթացի սկզբի» և մի շարք «արտակարգ միջոցներ» ընդունելու մասին: Փորձագետների գնահատմամբ՝ մինչև օրենքով նշված ժամկետը կառավարությունը կարող է հավաքել փոխառություններ մոտ մինչև 450 մլրդ դոլար:
ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատը պետական պարտքին առնչվող օրենքի նախագիծը հաստատել էր հունվարի 23-ին, իսկ սենատը նույնպիսի որոշում կայացրել էր հունվարի 31-ին:

Дефолт отменяется. Обама подписал закон, разрешающий США превысить потолок госдолга 02/05/2013 16:01 | Международные новости
Президент США Барак Обама подписал закон, позволяющий правительству США до 19 мая 2013 года временно превысить установленный потолок госдолга в размере 16,4 трлн долларов и предотвращающий дефолт Соединенных Штатов",- сообщает Итар-Тасс со ссылкой на Белый дом.
Потолок госдолга на уровне в 16,4 трлн долларов был достигнут в самом конце прошлого года, после чего министр финансов Тимоти Гайтнер проинформировал Конгресс о "начале процесса приостановки выплат по долгам" и о принятии ряда "чрезвычайных мер", направленных на то, чтобы избежать дефолта. По оценкам экспертов, до обозначенного в законе срока правительство может набрать займов еще примерно на 450 млрд долларов.
Палата представителей Конгресса США одобрила законопроект о временной отмене потолка госдолга 23 января. 31 января аналогичное решение принял сенат.