Փախստականի կարգավիճակով թոշակառուն պահանջում է փոխհատուցում 02/05/2013 17:31 | Վարչական իրավունք
75-ամյա Ալեֆտինա Տեր-Մանուէլյանցը դատի է տվել ՀՀ ֆինանսների նախարարությանը՝ պահանջելով իրեն հաշվառել համապատասխան ցանկում և փոխհատուցել 1982թ. գնված նախկին ԽՍՀՄ Խնայբանկի 50 ռուբլիանոց պարտատոմսերի դիմաց:
Ի դեպ, նկատենք, որ վարչական դատարանն ի սկզբանե մտադրված չի եղել քննության առարկա դարձնել թոշակառուի հայցը և 2012 թվականի մայիսի 10-ին որոշում է կայացրել վերադարձնել այն։
Խնդիրն այն է, որ Տեր-Մանուէլյանցը ներկայացնելով հայցը միաժամանակ խնդրել էր դատարանին իրեն ազատել պետական տուրքի վճարումից, քանի որ ինքն ունի փախստականի կարգավիճակ, անօթևան է, թոշակառու, գտնվում է սոցիալապես ծանր վիճակում: Հայցվորը հայտնել էր նաև, որ եթե պետական տուրքի վճարումից չազատվի, ապա չի կարող իր իրավունքները, շահերը պաշտպանել ՀՀ Սահմանադրությամբ նախատեսված դատական ատյաններում։ Դատարանը, սակայն, գտել էր, որ «հայցվորի կողմից չեն ներկայացվել բավարար փաստեր իր գույքային այնպիսի դրության մասին, որը կարող է հիմք հանդիսանալ սահմանված պետական տուրքի վճարումից ազատելու համար»։ Ըստ դատարանի որոշման՝ ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքի 73-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի համաձայն` «Հայցադիմումին կցվում են` պետական տուրքի վճարումը հավաստող փաստաթուղթ /եթե այդպիսին սահմանված է/, իսկ եթե օրենքը նախատեսում է պետական տուրքի մասնակի վճարման կամ վճարումը հետաձգելու կամ տարաժամկետելու հնարավորություն, ապա հայցադիմումին պետք է կցվի համապատասխան միջնորդությունն այդ մասին»։
2012թ. մայիսի 10-ի որոշմամբ՝ ՀՀ վարչական դատարանը՝ Արծրուն Միրզոյանի նախագահությամբ մերժել էր թոշակառու կնոջ միջնորդությունը պետական տուրքի վճարումից ազատելու մասին և հայցադիմումը վերադարձրել:
Սակայն ՀՀ վարչական վերաքննիչ դատարանը՝ դատավոր Արթուր Առաքելյանի նախագահությամբ, 2012թ. հունիսի 19-ի որոշմամբ, բավարարել էր Ալեֆտինա Տեր-Մանուէլյանցի կողմից ներկայացված վերաքննիչ բողոքը և վերացրել Վարչական դատարանի 10.05.2012 թվականի` պետական տուրքի վճարումից ազատելու միջնորդությունը մերժելու և այդ հիմքով հայցադիմումը վերադարձնելու մասին որոշումը։
Եվ միայն Վերաքննիչի որոշումից հետո Վարչական դատարանը օգոստոսի 3-ին վարույթ է ընդունել փախստական թոշակառուի հայցը և հոկտեմբերի 22-ին սկսել ըստ էության քննությունը։

Беженка-пенсионерка требует у Минфина Армении возместить ей 50-рублевые облигации Сбербанка СССР 02/05/2013   18:51  |  Административное право
75-летняя Алефтина Тер-Мануэлянц подала в суд на Министерство финансов, требуя поставить ее на учет в соответствующем списке и возместить 50-рублевые облигации Государственного выигрышного займа СССР 1982 года.
Кстати, заметим, что Административный суд изначально не собирался брать на рассмотрение иск пенсионерки и 10 мая 2012г. принял решение вернуть иск.
Дело в том, что Тер-Мануэкянц, помимо иска просила суд освободить ее от уплаты государственной пошлины, поскольку у нее тяжелое социальное положение. У нее статус беженки, нет крыши над головой и, ко всему прочему, она живет на одну пенсию. Истец также заявил, что, если ее не освободят от госпошлины, то она не сможет защитить свои права и интересы в судебных инстанциях. Суд, однако, посчитал, что истец не представил “факты, свидетельствующие о таком имущественном положении, которые могли бы служить основанием для освобождения от государственной пошлины”. По решению суда в соответствии с п. 1 ч. 1 ст. 73 Административно -процессуального кодекса РА, к исковому заявлению прилагается документ, подтверждающий уплату госпошлины/если таковая установлена/. Если закон предусматривает частичную уплату госпошлины или отсрочку уплаты госпошлины, то к исковому заявлению должно быть приложено соответствующее ходатайство об этом.
10 мая 2012г. Административный суд под председательством судьи Арцруна Мирзояна оставил без удовлетворения ходатайство пенсионерки об освобождении от госпошлины и вернул обратно иск.
Однако Административный апелляционный суд под председательством Артура Аракеляна по решению от 19 июня 2012г. удовлетворил апелляционную жалобу Алефтины Тер-Мануэлянц и упразднил решение Административного суда об отклонении ходатайства касательно освобождения от уплаты госпошлины и о возвращении на основании этого искового заявления.
И только после решения Апелляционного суда Административный суд 3 августа принял к производству иск пенсионерки- беженки и 22 октября приступил к рассмотрению иска по существу.