Դատարանը ցուցմունքներն ուղարկել է ՀՔԾ 02/04/2013   18:44  |  Քրեական խրոնիկոն
Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանը Հատուկ քննչական ծառայություն է ուղարկել Սեդրակ Զատիկյանի սպանությունը պատվիրելու համար Ստեփան Հակոբյանի դեմ քննվող քրեական գործով դատական նիստում երկու վկաների հայտարարությունները՝ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից իրենց նկատմամբ բռնություններ գործադրելու վերաբերյալ:
Մասնավորապես, գործով վկաներ Ահարոն Հակոբյանն ու Արամայիս Սեդրակյանը դատաքննության ընթացքում ցուցմունք են տվել, որ ոստիկանության աշխատակիցներն իրենց նկատմամբ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունք են դրսեւորել։
Հաշվի առնելով  «Խոշտանգումների եւ դաժան, անմարդկային  կամ արժանապատվությունը  նվաստացնող վերաբերմունքի ու պատժի այլ ձեւերի դեմ» 1984 թվականի դեկտեմբերի 10-ին ընդունված ՄԱԿ-ի  կոնվենցիայի, ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 8-րդ, 9-րդ,  11-րդ հոդվածների դրույթները՝ դատարանը վկաների ցուցմունքներն ուղարկել է ՀՔԾ՝ կից ներկայացնելով վկաների ցուցմունքների ձայնագրառումները։
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունից «Pastinfo.am»-ին տեղեկացրեցին, որ դատարանի գրությունը ստացել են հունվարի 31-ին և ներկայումս ուսումնասիրվում են վկաների ցուցմունքների ձայնագրառումները։

Суд передал показания свидетелей по делу об убийстве С. Затикяна в Специальную следственную службу 02/04/2013 19:40 | Криминальная хроника
Суд общей юрисдикции административного района Малатия-Себастия отправил в Специальную следственную службу заявления двух свидетелей касательно применения в отношении них насильственных действий сотрудниками правоохранительных органов. Заявления были сделаны на судебном заседании свидетелей по уголовному делу, возбужденному в отношении Степана Акопяна.
В частности, проходящие по делу в качестве свидетелей Агарон Акопян и Арамаис Седракян в ходе судебного разбирательства дали показания о том, что подверглись бесчеловечному и унижающему достоинство обращению со стороны сотрудников полицейских.
Руководствуясь Конвенцией ООН, принятой 10 декабря 1984г. “против пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания", а также положениями статей 8,9 и 11 Уголовного процессуального кодекса РА, суд передал показания свидетелей в ССС, прикрепив к письменным материалам аудиозапись показаний.
В Специальной следственной службе «Pastinfo.am» сообщили, что получили письмо суда 31 января сего года и в настоящее время изучают аудиозапись показаний свидетелей.