«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի պատերը խոնավ են, սնունդն՝ անորակ 02/04/2013 20:22 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Նուբարաշեն քրեակատարողական հիմնարկն ունի 840 պահման տեղ, սակայն իրականում այնտեղ պահվում է 1184 ազատազրկված։ Այսօր նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին առընթեր ստեղծված Խոշտանգումների կանխարգելման փորձագիտական խորհրդի անդամներից ստեղծված աշխատանքային խումբը, որի անդամներն այցելել են Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ եւ ծանոթացել քրեակատարողական հիմնարկի պահման վայրերին, առանձնազրույցներ ունեցել դատապարտյալների հետ, լսել նրանց բողոքները:
Պաշտպանի աշխատակազմի ֆեյսբուքի էջից տեղեկանում ենք, որ խումբն ընդհանուր առմամբ անբավարար է գնահատել «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի պայմանները՝ մատնանշելով նախեւառաջ պատերի սառնությունն ու խոնավությունը ու դրանցից առաջացած գարշահոտությունը, որը թե հիմնարկի անձնակազմի և թե դատապարտյալների առողջության համար խիստ վտանգավոր պայմաններ է ստեղծում:
Բացառությամբ մի քանի խցերի, մյուս բոլոր խցերը խոնավ են ու հակահիգենիկ և վերանորոգման կարիք ունեին, սանհանգույցները նույնպես անմխիթար վիճակում էին:
Հաջորդ խնդիրը, ըստ նույն աղբյուրի, քրեակատարողական հիմնարկի գերբնակեցումն է։ Աշխատանքային խումբն արձանագրել է, որ բոլոր խցերը հիմնականում նուն մեծության են, սակայն 8 հոգու համար նախատեսված որոշ խցերում ապրում են 3 հոգի, իսկ մյուս նմանատիպ խցերում մինչև 18 հոգի:
Ավելին, այցելությունից հետո տարածած հաղորդագրության մեջ աշխատանքային պաշտպանին առընթեր աշխատանքային խումբն արձանագրել է նաև, որ առավոտյան նախաճաշից օրինակ 17 հոգուց բաղկացած խցում օգտվում են միայն երեքը. սննդի վատ որակը դատապարտյալների մշտական բողոքների թվում է եղել:
Դատապարտյալները հիմնականում օգտվում են դրսից ուղարկված հանձնունքներից: Բավական վատ պայմաններում է պահվում նաև կալանավորների համար նախատեսված սնունդը:
Իսկ քրեակատարողական հիմնարկի հիվանդանոցում պայմանները վերանորոգումից հետո բարելավվել էին, սանիտարահիգիենիկ վիճակը բավարար էր: Սակայն դատապարտյալները հայտնել են, որ անհրաժեշտ բոլոր դեղամիջոցները ստանում են հարազատներից: Աշխատանքային խումբը պարզել է նաև, որ բժշկական քարտերում չեն փաստագրվում ազատազրկվածի կողմից հրավիրված բժշկի խորհրդատվությունը և հարազատների միջոցով ձեռքբերված դեղորայքը:
Դատապարտյալները նաեւ պատմել են, որ զբոսանքները կատարվում են որոշակի օրերի, իսկ կիրակի օրը ընդհանրապես զբոսանք չի լինում: Վարչակազմը այս խնդրի կապակցությամբ հայտնել է, որ զբոսանքների ամենօրյա կազմակերպումը կապված է աշխատակիցների ոչ բավարար քանակի հետ:

Правозащитники посетили “места не столь отдаленные”. Сидельцы УИУ “Нубарашен” пожаловались им на условия содержания в тюрьме 02/04/2013   21:07  |  Актуальная тема
УИУ “Нубарашен” может содержать 840 заключенных, однако на самом деле там отбывает срок наказание 1184 сидельцев. Сегодня с подобным заявлением выступила рабочая группа, созданная из членов Экспертного совета по предотвращению пыток при институте омбудсмена, которые посетили УИУ “Нубарашен” и ознакомились с местами содержания заключенных, побеседовали с ними и выслушали их жалобы.
Группа дала неудовлетворительную оценку условиям содержания в УИУ “Нубарашен”, о чем свидетельствуют прежде всего холодные стены, сырость и как следствие этого зловоние, которые могут самым негативным образом сказаться на здоровье как заключенных, так сотрудников УИУ.
За исключением некоторых камер во всех остальных наблюдалась сырость и антисанитарные условия. Все они нуждались в ремонте. В еще более удручающем состоянии был санузел. Другая проблема, по словам правозащитников, заключается в перезаселенности уголовно-исполнительного учреждения. Рабочая группа зафиксировала, что все камеры преимущественно одного размера, однако в некоторых камерах, предусмотренных для содержания 8 заключенных, отбывает наказание 3 человека, а в других подобных камерах обитает до 18 арестантов.
Более того, рабочая группа зафиксировала также, что завтрак достается только троим из 17 заключенных, содержащихся в одной камере. Заключенные постоянно жалуются на плохое качество питания.
Они, в основном, питаются продуктами питания, полученными в посылках и передачах. Оставляет желать лучшего также условия хранения продуктов питания.
После ремонта условия в больнице УИУ улучшились, санитарно-гигиеническое состояние было оценено как удовлетворительное. Однако заключенные сообщили, что все необходимые медикаменты они получают от своих родных и близких.
В беседе с правозащитниками заключенные также поведали, что прогулки разрешаются в УИУ в определенные дни, а в воскресенье прогулок вообще не бывает. Администрация мотивировала сей факт тем, что отсутствие ежедневных прогулок обусловлено недостаточным количеством сотрудников уголовно-исполнительного учреждения.
16:24 24/12/2012  |  Лента новостейК. Андреасян: “Желаю избавиться от тех судей, которые превратили судебно-правовую систему в бизнес ”