Պարույր Հայրիկյանի նկատմամբ մահափորձի քննությունն իրականացնում է ԱԱԾ-ն 02/01/2013   03:38  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ նախագահի թեկնածու, Ազգային ինքնորոշում միավորում կուսակցության նախագահ Պարույր Հայրիկյանի նկատմամ հունվարի 31-ին կատարված մահափորձի կապակցությամբ հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի  34-305-րդ հոդվածի հատկանիշներով՝ «Պետական, քաղաքական կամ հասարակական գործչի սպանության փորձ` նրա նշված գործունեությունը դադարեցնելու նպատակով»:
Նախաքննությունն իրականացնում է  Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական ծառայությունը:
ՀՀ գլխավոր դատախազի ցուցումով ստեղծվել է օպերատիվ-քննչական խումբ, որի կազմում ընդգրկվել են ազգային անվտանգության ծառայության եւ ոստիկանության օպերատիվ աշխատակիցներ, քննիչներ:
Նշենք, որ հունվարի 31-ին` ժամը 23:30-ի սահամններում, իր տան շքամուտքի մոտ` Տպագրիչների 9 հասցեում, զինված հարձակում է կատարվել  ՀՀ նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի նկատմամբ: Հրազենային վնասվածքով նա տեղափոխվել է գտնվում  «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնում: Նա հիվանդանոց մուտք է եղել 23:50-ի սահմաններում: Բժիշկների փոխանցած տվյալներով, նրա մարմնում հայտնաբերվել է 1 գնդակ` աջ ուսագոտու շրջանում, վնասվածքը համարվում է միջին ծանրության, կյանքին վտանգ չի սպառնում:
Ոստիկանապետն ավելի վաղ հայտնել էր, որ արձակվել է երկու կրակոց, որոնցից մեկն է, ըստ ամենայնի, դիպել Պարույր Հայրիկյանին:

Расследование покушения на кандидата в президенты курирует СНБ Армении 02/01/2013   09:21  |  Актуальная тема
По факту покушения на кандидата в президенты, председателя Объединения “Национальное самоопределение” П. Айрикяна возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ст. 34-305 Уголовного кодекса РА – “попытка убийства государственного, политического или общественного деятеля с целью прекращения его деятельности”. Предварительное расследование преступления ведет Следственная служба СНБ.
Создана оперативно-следственная группа, в состав которого вошли не только сотрудники Службы национальной безопасности, но и оперативные сотрудники Полиции.
Отметим, что 31 января возле дома кандидата, расположенного по адресу Тпагричнери 9, было совершено вооруженное нападение на Паруйра Айрикяна. С огнестрельным ранением он был доставлен в медцентр “Св. Григор Лусаворич.”Как сообщают врачи, в области плеча была обнаружена одна пуля. Ранение пациента квалифицируется как средней тяжести.  Жизни его не угрожает опасность.
Ранее начальник Полиции сообщил, что в кандидата были выпущены две пули, одна из которых попала в Айрикяна.