ՀՀ գլխավոր դատախազն այցելել է Պարույր Հայրիկյանին 02/01/2013   18:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանն այսօր այցելել է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն և զրուցել ՀՀ նախագահի թեկնածու, ԱԻՄ կուսակցության նախագահ Պարույր Հայրիկյանի հետ։ Գլխավոր դատախազը զրուցել է նախ գլխավոր բժշկի հետ և հետաքրքրվել Պ.Հայրիկյանի առողջական վիճակով, նրան պատճառված վնասվածքի բնույթով, ապա՝ Պ.Հայրիկյանի հետ, որի ժամանակ վերջինս գլխավոր դատախազին նկարագրել է նաև դեպքի մանրամասները։
Հաշվի առնելով հանրության հետաքրքրությունը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը տեղեկացնում է, որ ՀՀ Պարույր Հայրիկյանին ապօրիանաբար կյանքից զրկելու փորձ կատարելու դեպքի առթիվ 2013թ. փետրվարի 1-ին ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-305-րդ հոդվածով հարուցված քրեական գործի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողությունն իրականացնում է ՀՀ գլխավոր դատախազության՝ ՀՀ ազգային անվտանգության մարմիններում քննվող գործերով վարչությունը:
Միաժամանակ ՀՀ գլխավոր դատախազը գրավոր ցուցում է տվել ՀՀ ԿԱ ոստիկանության և ՀՀ ԿԱ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչության փորձառու քննիչներին համատեղ քննչական խումբ կազմելու վերաբերյալ` նկատի ունենալով, որ քրեական գործն իրենից որոշակի բարդություն է ներկայացնում և անհրաժեշտ է կատարել անհետաձգելի մեծածավալ քննչական գործողություններ, որոնք օրենքով սահմանված ժամկետում բազմակողմանի և լրիվ ծավալով արդյունավետ կիրականացվի քննչական խմբի միջոցով:
Քրեական գործի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ քննչական վարչությանը: Մշակվել են մի քանի աշխատանքային վարկածներ, որոնցից յուրաքանչյուրը քննչական խմբի կողմից ստուգվում է։
Քրեական գործով կատարվում են անհետաձգելի քննչական և դատավարական գործողություններ, նշանակվել են դատաբժշկական, դատակենսաբանական, մատնադրոշմային, ինչպես նաև՝ դատաձգաբանական, դատամանրաթելային և դատաքիմիական համալիր փորձաքննություններ։ Փորձաքննության է ներկայացվել դեպքի վայրից առգրավված 7,62 մմ տրամաչափի 1 գնդակը, ինչպես նաև՝ վիրահատության ընթացքում Պարույր Հայրիկյանի մարմնից հանված միևնույն տրամաչափի ևս 1 գնդակ։

Паруйр Айрикян рассказал генпрокурору о подробностях покушения 02/01/2013   18:35  |  Лента новостей
Генпрокурор РА Агван Овсепян сегодня посетил медцентр “Св. Григор Лусаворич”, где пообщался с председателем объединения “Национальное самоопределение”, кандидатом в президенты Паруйром Айрикяном. Генпрокурор сначала поговорил с главврачом и поинтересовался у него о состоянии здоровья П. Айрикяна, а также расспросил о характере ранения, а затем с самим П. Айрикяном, который описал генпрокурору подробности происшествия.
Учитывая интерес общества к данному вопросу, генпрокурор сообщает, что по факту покушения на жизнь П. Айрикяна 1 февраля 2013г. контроль над законностью предварительного расследования по уголовному делу, возбужденному в первом Следственном управлении СНБ РА в соответствии с ст. 34-305 УК РА, осуществляет Управление по делам, расследуемым в службе национальной безопасности Генпрокуратуры РА.
В то же время генпрокурор РА дал указания опытным следователям Полиции и Следственной службе СНБ при Правительстве РА касательно формирования совместной следственной группы, учитывая тот факт, что расследование данного уголовного дела представляет определенную сложность и необходимо предпринять неотложные крупномасштабные следственные мероприятия, которые в предусмотренные законом сроки всесторонне и в полном объеме будут осуществлены следственной группой.
Предварительное расследование уголовного дела поручено Следственному управлению СНБ РА. Был разработан целый ряд рабочих версий, каждая из которых тщательно проверяется следственной группой.
По уголовному делу ведутся неотложные следственные и судопроизводственные действия. Назначена судебно-медицинская, судебно-биологическая, дактилоскопическая, а также баллистическая, судебно-химическая экспертизы и судебная экспертиза объектов волокнистой природы. На экспертизу направлена изъятая на месте преступления пуля калибра 7.62 мм, а также еще одна пуля, извлеченная в ходе операции из тела Паруйра Айрикяна.
О результатах предварительного следствия будет сообщено дополнительно.
09:21 01/02/2013  |  Актуальная темаРасследование покушения на кандидата в президенты курирует СНБ Армении
03:11 01/02/2013  |  Лента новостейВыборы президента Армении могут быть отложены в связи с покушением на Паруйра Айрикяна