ՄԻՊ. Հատուկ դպրոցի մասնագետները չունեն աշխատանքային չափորոշիչներ 02/01/2013   14:50  |  Քաղաքացիական իրավունք
Պաշտպանի աշխատակազմի Խոշտանգումների և բռնությունների կանխարգելման բաժնի և դրան առընթեր ստեղծված փորձագիտական խորհրդի անդամներից ստեղծված աշխատանքային խումբը հերթական մշտադիտարկման շրջանակներում այցելել էր Մտավոր թերզարգացում ունեցող երեխաների Երևանի թիվ 11 հատուկ դպրոց:
Դպրոցում սովորում են 73 երեխա, որոնք տարբեր մարզերից են, հիմնականում` անապահով ընտանիքներից: Հատուկ դպրոցն իր աշխատանքն իրականացնում է հանրակրթական ծրագրով, ինչն իր հերթին բավական դժվարություններ է ստեղծում երեխաների համար. այսօր դպրոցում 73 երեխաներից տառաճանաչ է մոտ 25 երեխա:
Ինչպես տեղեկացնում են ՄԻՊ-ի գրասենյակից, դպրոցի հատուկ մասնագետները` հոգեբանը, սոցիալական աշխատողը երեխաների համապատասխան կարգավիճակի (մտավոր թերզարգացվածություն ունեցող երեխաներ) հետ աշխատանքը ճիշտ կազմակերպելու համար չունեն հստակ աշխատանքային չափորոշիչներ:
Հատուկ դպրոցում բուժսպասարկումը նույնպես կանոնակարգված չէ, և Առողջապահության նախարարության կողմից սահմանված 0-18 տարեկան երեխաների արտահիվանդանոցային բուժսպասարկման չափորոշիչները դպրոցի բուժանձնակազմին հասանելի չեն:
Աշխատանքային խումբը արձանագրել է նաև, որ Խարբերդի մանկատնից թիվ 11 հատուկ դպրոց տեղափոխված հաշմանդամություն ունեցող 10 և ավելի երեխաների թոշակը փոխանցվում է խնամակալին (Խարբերդի մանկատանը), մինչդեռ այս երեխաները փաստացի բնակվում են հատուկ դպրոցում, և նրանց բոլոր հոգսերը հոգում է դպրոցը:

Сотрудники омбудсмена выявили ряд нарушений в спецшколе для отстающих в развитии детей 02/01/2013   15:35  |  Гражданское право
Рабочая группа, созданного из членов экспертного совета при отделе по предотвращению пыток и насилия администрации омбудсмена, в рамках очередного мониторинга посетила специальную школу номер N11 г. Еревана для детей, отстающих в развитии.
В школе учатся 73 ребенка, которые прибыли из разных областей, в основном из необеспеченных семей. Обучение в спецшколе проходит по общеобразовательной программе, что, в свою очередь, создают серьезные препоны для детей. Сегодня из обучающихся в школе 73 детей только 25 выучились грамоте.
По сведениям офиса омбудсмена, специалисты школы: для психологов и других специалистов, работающих с детьми, отстающими в развитии, нет четких трудовых стандартов для правильной организации работы.
Вопрос с медпомощью в спецшколе также не отрегулирован, и установленные Министерством здравоохранения стандарты амбулаторного медицинского обслуживания для детей в возрасте от 0 до 18 лет не доступны медперсоналу школы.
Рабочая группа зафиксировала также, что пенсия более 10 детей с группой инвалидностью, переведенных в спецшколу N11 г. Еревана из Харбердского детдома, перечисляется опекуну(в Харбердский детдом), когда как эти дети фактически проживают в спецшколе, и все заботы по их содержанию лежат на плечах школы.