Սիրիայի հարցը կքննարկվի ընդդիմության ներկայացուցչի մասնակցությամբ 02/01/2013   15:43  |  Միջազգային լրահոս
Շաբաթ օրը Մյունխենում անվտանգության խնդիրներին նվիրված միջազգային կոնֆերանսի ժամանակ տեղի կունենա նաև Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, ՄԱԿ-ի և սիրիական ընդդիմության ներկայացուցիչների հանդիպումը:
Հանդիպմանը կմասնակցեն Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդեն, ՄԱԿ-ում արաբական պետությունների լիգայի հատուկ ներկայացուցիչ Լախդար Բրահիմին և սիրիական հեղափոխական և ընդդիմադիր ուժերի ազգային կոալիցիայի ղեկավար Մոազ ալ-Խատիբը:
Կողմերը կքննարկեն Սիրիայում ստեղծված քաղաքական իրավիճակը, հաղորդում է «interfax»-ը:
Ավելի վաղ Վաշինգտոնը հույս էր հայտնել, որ Մոսկվան կփոխի դիրքորոշումը Սիրիայի վերաբերյալ և կդադարեցնի օգնությունը Բաշար Ասադին:
«Կոմսոմոլսկայա Պրավդա» պարբերականը գրում է, որ հայտնի է դարձել, որ Բարաք Օբաման հնարավոր է հետաձգի ավելի վաղ պլանավորած իր այցը Ռուսաստան: ԱՄՆ-ի նախագահը նախկինի պես տրամադրված է Մոսկվայի հետ հարաբերությունների բարելավմանը, որոնք դեռ մնում են լարված: Սպասվում է, որ այդ փակուղուց դուրս գալու ելքերի որոնումը նույնպես կդառնա ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի և ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջո Բայդենի շաբաթ օրը կայանալիք հանդիպման թեմաներից մեկը:

Представители России, США, ООН встретятся с сирийской оппозицией 02/01/2013   16:51  |  Международные новости
“Встреча представителей России, США, ООН и сирийской оппозиции пройдет в субботу в Мюнхене, где они встретятся на международной конференции по безопасности”, - сообщает Комсомольская правда.
Во встрече примут участие глава российского МИД Сергей Лавров, вице-президент США Джозеф Байден, спецпредставитель ООН и ЛАГ по Сирии Лахдар Брахими и глава НКСРОС Моаз аль-Хатиб.
Стороны обсудят политическую ситуацию в Сирии.
Ранее Вашингтон высказал надежду на то, что Москва изменит позицию по Сирии и прекратит поддерживать Башара Асада.
По словам официального представителя Госдепа США, сирийский народ внимательно смотрит за Россией, чтобы определить, можно ли рассчитывать на ее поддержку.
Кстати, недавно стало известно, что Барак Обама может отложить свой запланированный визит в Россию. Президент США по-прежнему настроен на улучшение отношений с Москвой, которые пока остаются напряженными. Ожидается, что поискам выхода из тупика будут также посвящены переговоры главы МИД РФ Сергея Лаврова и вице-президента США Джо Байдена, которые состоятся в субботу в Мюнхене.