ՀԱԿ-ը փոխեց Նիկոլ Փաշինյանին 02/01/2013 10:28 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Փետրվարի 4-ից մեկնարկելիք Ազգային ժողովի նստաշրջանում Էթիկայի ժամանակավոր հանձնաժողովի կազմում «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցությունը կներկայացնի Լյուդմիլա Սարգսյանը: Նա կփոխարինի Նիկոլ Փաշինյանին: Այդ մասին որոշում է կայացվել «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության հունվարի 31-ի նիստում:
Ն.Փաշինյանը, հաշվի առնելով այն, որ բազմաթիվ լրագրողներ իրեն են դիմել՝ պարզաբանումներ ստանալու ակնկալիքով, հարկ է համարել հանդես գալ հայտարարությամբ, մասնավորապես, տեղեկացնելով.
«Դեռևս ամռանը «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցությունում ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն, որ խմբակցությունը Էթիկայի հանձնաժողովում նշանակումներ է անելու ռոտացիոն կարգով:
Խմբակցության այսօրվա նիստի օրակարգի նախագծում ԱԺ Էթիկայի հանձնաժողովի անդամի փոփոխության հարց չի եղել, հարցը օրակարգ է մտել և լուծվել իմ առաջարկությամբ՝ ի կատարումն նախկինում ձեռքբերված պայմանավորվածության: Այսպիսով, ԱԺ Էթիկայի հանձնաժողովի նախագահի և անդամի իմ լիազորություններն ավարտվում են խորհրդարանի՝ ս/թ փետրվարի 4-ից 7-ը կայանալիք չորսօրյա նիստում:
Էթիկայի հանձնաժողովի անդամ նշանակված Լյուդմիլա Սարգսյանին մաղթում եմ հաջողություններ և ուժերիս ներածին չափով կաջակցեմ նրան՝ հանձնաժողովում արդյունավետ գործունեություն ծավալելու համար»:
Նշենք, որ ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի համաձայն, Էթիկայի հանձնաժողովը կազմավորվում է խորհրդարանի առաջին նստաշրջանում, ինչպես նաև յուրաքանչյուր հերթական նստաշրջանի առաջին չորսօրյա նիստում` խմբակցությունների ներկայացմամբ: Էթիկայի հանձնաժողովի կազմը հաստատում է, ինչպես նաև նախագահին և նրա տեղակալին նշանակում է ԱԺ նախագահը:
Էթիկայի հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնը հաջորդաբար զբաղեցնելու իրավունքը պատկանում է ամենամեծաթիվ ընդդիմադիր և ոչ ընդդիմադիր խմբակցություններին, տվյալ պարագայում` «Հայ ազգային կոնգրես» և ՀՀԿ խմբակցություններին:
2012թ.-ի ամռանը ձևավորված Էթիկայի հանձնաժողովը նախ ղեկավարել է ՀՀԿ ներկայացուցիչ Դավիթ Հարությունյանը, իսկ աշնանային նստաշրջանում` Ն.Փաշինյանը: Հունվարի 21-ից Դ.Հարությունյանին Էթիկայի հանձնաժողովի կազմում փոխարինել է ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Հովհաննես Սահակյանը:

Никола Пашиняна в составе Комиссии по этике сменит Людмила Саргсян 02/01/2013 11:52 | Актуальная тема
Несмотря на то, что многие СМИ просили М. Пашиняна прокомментировать сей факт, он посчитал необходимым выступить с заявлением, в котором, в частности, говорится:
“Еще летом во фракции “Армянский национальный конгресс” была достигнута договоренность, что фракция будет делать назначения в НС в порядке ротации.На повестке сегодняшнего заседания фракции не стоял вопрос о смене члена Временной комиссии НС по этике. Вопрос был поставлен на повестку дня и решен по моей собственной инициативе во исполнение раннее достигнутой договоренности. Таким образом, срок полномочий председателя и члена Комиссии по вопросам этики НС истекает на 4-х дневном заседании, которое состоится с 4 по 7 февраля сего года".
Отметим, что, согласно закону-регламенту НС, Комиссия по этике формируется в период первой сессии, а также на первом четырехдневном заседании очередной сессии в присутствии фракций. Председателя и его заместителя Комиссии назначает спикер НС.Он также утверждает состав Комиссии.
Право занимать пост председателя Комиссии по этике принадлежит самым многочисленным оппозиционным и не оппозиционным фракциям, в данном случае фракциям “АНК” и РПА.
Сформированную в 2012г. Комиссию по этике сначала возглавил представитель РПА Давид Арутюнян, а в ходе осенней сессии Н. Пашинян. С 21 января Д. Арутюняна в составе Комиссии по этике сменил секретарь фракции РПА Ованес Саакян.