«Հարսնաքար»-ի գործով կհարցաքննվի դատաբժիշկ-փորձագետը 02/01/2013 16:14 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երևանի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատարանում՝ դատավոր Դավիթ Հարությունյանի նախագահությամբ, «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրում հունիսի 17-ի բռնարարքի գործով այսօրվա նիստում հարցաքննվեց գործով վկա, երգիչ Դավիթ Հակոբյանը: Նա հայտնեց, որ տուժողներ Վահե Ավետյանին, Գարիկ Սողոմոնյանին ու Արտակ Բայադյանին ճանաչել է իր քթի վիրահատության առիթով: Դեպքի օրը Վահե Ավետյանը զանգահարել է և հարցրել, թե համալիրում ազատ տեղ կա, ավելի ուշ՝ տեղեկանալով՝ դրական պատասխան է տվել:
Ըստ վկայի, տեղեկացել է, որ կոնֆլիկտ է եղել տուժողների ու ռեստորանային համալիրի անվտանգության աշխատակիցների միջև, սակայն կոնֆլիկտի առիթի ու հետևանքների մասին իմացել է միայն լրատվամիջոցների հաղորդումներից:
Սկզբից վկան չէր հիշում, որ զանգահարել ու խոսել է Վ.Ավետյանի հետ, ապա վերհիշելով հայտնեց, որ Վահեից հարցրել է ինչ խնդիր կա, «նորմալ, ջիգյարով մարդիկ են», իսկ Վ.Ավետյանն էլ արձագանքել է՝ նորմալ է:
Փետրվարի 11-ին դատարանում կհարցաքննվի դատակոչի ցուցակով վերջին վկան՝ դատաբժիշկ-փորձագետ Գևորգ Գաֆարյանը: Նրա հարցաքննության շրջանակում կհետազոտվի դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությունը, ապա կհետազոտվեն գործով այլ գրավոր ապացույցներն ևս:
Ամբաստանյալների պաշտպաններն ու տուժող Վ.Ավետյանի և մյուս տուժողների ներկայացուցիչները հայտարարեցին, որ իրենք մտադիր են ներկայացնել միջնորդություններ դատարան լրացուցիչ վկաներ հրավիրելու մասին: Դատարանը դրանք ըստ ամենայնի այդ միջնորդությունները կքննի հետագայում:

По резонансному делу “Арснакара” допросят судмедэксперта 02/01/2013   17:38  |  Актуальная тема
В суде административных районов Аван и Нор Норк г. Еревана под председательством судьи Давида Арутюняна на сегодняшнем заседании по делу об избиении в ресторанном комплексе “Арснакар’, имевшем место 17 июня прошлого года, был допрошен певец Давид Акопян, проходящий по данному делу в качестве свидетеля.
Он рассказал, что с потерпевшими Ваге Аветяном, Гариком Согомоняном и Артаком Байадяном познакомился в клинике, где ему оперировали нос. В тот день Ваге Аветян позвонил ему и спросил, есть ли в ресторане свободные места.
Свидетель также поведал, что узнал  о том, что вспыхнул конфликт между потерпевшими и сотрудниками безопасности ресторанного комплекса, однако о причинах и последствиях произошедшего ему стало известно из средств массовой информации.
Вначале свидетель не мог вспомнить, что говорил по телефону с Ваге Аветяном, а потом, вдруг вспомнив, заявил, что спросил у Ваге, в чем проблема, “нормальные, сердечные люди”, а В. Аветян нормально на это отреагировал.
11 февраля будет допрошен последний по списку свидетель: врач, судмедэксперт Геворг Гафарян. В рамках его допроса, будет исследовано также заключение судебно-медицинской экспертизы, а уже потом будут исследованы другие письменные доказательства.
Защитники подсудимых и представители В. Аветяна и других потерпевших заявили, что они намерены представить ходатайства о приглашении дополнительных свидетелей.