Նարեկ Սարգսյան. «Ապօրինի կառույցը պետք է քանդել» 01/31/2013   18:00  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Փակ շուկայի վերգետնյա ծածկերի կամարները պետք է վերականգնվեն, իսկ ապօրինի կառույցները քանդվեն, - այս կարծիքին է Երևանի գլխավոր ճարտարապետը։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 27-ին Հայաստանի ճարտարապետների միությունը, բազմաթիվ մտավորականներ բաց նամակով դիմել են հանրապետության նախագահին՝ նրա ուշադրությունը հրավիրելով Երևանի Մաշտոցի պողոտայում գտնվող ու որպես հանրապետական նշանակության պատմաճարտարապետական հուշարձան պետության պահպանության տակ վերցված Փակ շուկայի հետ կատարված գործընթացների հանդեպ:
Երևանի գլխավոր ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանը դեռևս նոյեմբերին ասուլիսում հայտարարել էր, որ Փակ շուկայի վերակառուցման շրջանակում հաստատված նախագծով եւ շինթույլտվությամբ մինչև 0 նիշը ուժեղացման, բետոնացման եւ ստորգետնյա ավտոկայանատեղերի կառուցման աշխատանքների իրականացմանը պիտի հաջորդի վերգետնյա հատվածի վերակառուցումը՝ ըստ հաստատված նախագծի և շինթույլտվության: Բայց կառուցապատողը չգնաց օրինական ճանապարհով՝ կամայական գործողություններ իրականացնելով հանրապետական հուշարձանի նկատմամբ: Ինչ է մտածում այդ ուղղությամբ գլխավոր ճարտարապետը եւ արդյոք ինչ-որ քայլեր կձեռնարկվեն, թե ոչ ապօրինությունները վերացնելու ուղղությամբ։
Մեր հարցմանն ի պատասխան Երևանի գլխավոր ճարտարապետի հանրային կապերի գծով պատասխանատու Ա. Եսայանը փոխանցեց հետևյալը. «Կատարվածը, բնականաբար, Երևանի գլխավոր ճարտարապետի վրդովմունքն է առաջացրել, ով Փակ շուկայի հետ կապված իր հստակ տեսակետը մշտապես հայտնել է Երևանի քաղաքապետին կից քաղաքաշինական խորհրդի ճարտարապետական և ինժեներական հանձնաժողովներում: Վերջին շրջանում առողջական խնդիրների պատճառով նա որոշ ժամանակ աշխատանքից բացակայել է, սակայն իրավիճակին լիովին տեղյակ է: Նարեկ Սարգսյանը համոզված է, որ Փակ շուկայի խնդրի լուծման միակ տարբերակը ապօրինի կառույցը քանդելն է, վերգետնյա ծածկերի կամարների վերականգնումը և աշխատանքը շարունակելը՝ մշակույթի նախարարության և քաղաքապետարանի կողմից տրված առաջադրանքին և համաձայնեցված նախագծերին համապատասխան:
Ի դեպ, Փակ շուկային վերաբերող բոլոր քննարկումների ժամանակ մասնագետներն այն կարծիքին են եղել, որ հուշարձանի վերակառուցման ընթացքում կատարվող միջամտությունները չպետք է խաթարեն կառույցի ներքին և արտաքին հորինվածքային լուծումները»:

Нарек Саргсян: "Незаконные строения должны быть демонтированы" 01/31/2013   18:31  |  Актуальная тема
“Арочные покрытия Крытого рынка должны быть восстановлены, а незаконные строения демонтированы”, -этого мнения придерживается главный архитектор г. Еревана.
Напомним, что 27 января Союз архитекторов Армении и представители интеллигенции обратились с открытым письмом к президенту республики, обращая его внимание на процессы, связанные с реконструкцией Крытого рынка, расположенного на проспекте Маштоца, который является историко-архитектурного памятником республиканского значения и находится под охраной государства.
Главный архитектор г. Еревана Нарек Саргсян еще в ноябре заявил, что в рамках реконструкции “Крытого рынка” по утвержденному проекту и разрешению на строительство после осуществления работ по усилению до нулевой отметки, бетонированию и строительству подземных автостоянок должна следовать реконструкция верхней части здания. Однако застройщик не пошел законным путем.
Что думает по этому поводу главный архитектор г. Еревана и будут ли пресечены беззакония?
Пресс-секретарь главного архитектора А. Есаян отметил, что происходящее, естественно, вызвало негодование главного архитектора, а свою позицию по данному вопросу он всегда излагал архитектурной и инженерной комиссиям Градостроительного совета. В последний период он какое-то время отсутствовал на работе по состоянию здоровья, однако оставался в курсе всех дел. Нарек Саргсян убежден, что единственный вариант решения проблемы “Крытого рынка” -демонтировать незаконное строение, восстановить верхние арочные покрытия и продолжить работы в соответствии с утвержденным Министерством культуры и Мэрией г. Еревана проектом.
Кстати, в ходе всех дискуссий, касающихся вопроса “Крытого рынка”, специалисты придерживались того мнения, что реставрационное вмешательство не должно искажать композиционных решений внутреннего и внешнего пространств здания.